Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2013

Τα αποτελεσματα της 3ης αγωνιστικής του Eurobasket (videos)

08/09/2013

Σπουδαία νίκη που "καταδικάζει" τη Ρωσία σε αποκλεισμό από τη Σουηδία, σημαντικό τρίποντο από τον Ματσιούλις στη νίκη της Λιθουανίας και 3/3 από την Ιταλία. Θυμηθείτε τις αναμετρήσεις, τα αποτελέσματα και ποιοι ξεχώρισαν.

Ισπανία-Τσεχία 60-39

Η Τσεχία αντιστάθηκε ως το 30', όμως το επιμέρους 13-2 της Ισπανίας στο δ' δεκάλεπτο της έδωσε την ευκαιρία να πανηγυρίσει μία εύκολη νίκη με σκορ 60-39
Η Ισπανία πέτυχε την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, επικρατώντας με 60-39 της Τσεχίας για την 3η αγωνιστική του Γ' ομίλου.
Παρά την τελική διαφορά των 21 πόντων, οι παίκτες του Χουάν Ορένγκα ίδρωσαν μέχρι να κάμψουν την αντίσταση των Τσέχων οι οποίοι πάλεψαν, δυσκολεύοντας πολύ τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο πρωταγωνιστής
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ρούντι Φερνάντεθ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ κι έκανε 4 κλεψίματα σε 27,5 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας
Τα 12 κλεψίματα των Ισπανών ήταν εξαιρετικά καθοριστικά για την τροπή του αγώνα, καθώς πολλά έγιναν και σε καθοριστικό σημείο, ενώ οι 2 πόντοι των Τσέχων στο δ' δεκάλεπτο τα λένε όλα. Αφήστε δε που κατά μέσο όρο οι Τσέχοι πέτυχαν 9,75 πόντους ανά δεκάλεπτο.

Που κρίθηκε το ματς
Στην αποφασιστικότητα που έδειξαν οι Ισπανοί με το σκορ στο 42-37 λίγο πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου. Το γρήγορο 5-0 από τους Μούμπρου και Ρούμπιο έδωσε... φτερά και πάλι στην Ισπανία και εκμηδένισε τις ελπίδες των Τσέχων που ήταν μέσα στο παιχνίδι, μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο αγώνας
Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Ισπανίας (8-2) που έδειξε να ελέγχει το ρυθμό και με τρίποντο του Γιουλ βρέθηκε να προηγείται με 15-6 στο 6ο λεπτό του αγώνα, ελέγχοντας και τα ριμπάουντ. Παρ' ότι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-7, οι Τσέχοι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να ροκανίσουν τη διαφορά, βελτιώνοντας την άμυνα τους. Μείωσαν σε 20-18, όμως η Ισπανία απάντησε με επιμέρους 13-7 που της έδωσε το δικαίωμα να φύγει για τα αποδυτήρια στο +8 (33-25).
Με όπλο την καλή τους άμυνα, οι Τσέχοι παρέμεναν μέσα στο παιχνίδι, προβληματίζοντας τον Χουάν Ορένγκα στον πάγκο. Η "φούρια ρόχα" βρέθηκε στο +12 (42-30) πετυχαίνοντας στον αιφνιδιασμό κάποια εύκολα καλάθια. Οι Τσέχοι μείωσαν σε 42-37, πριν τελικά η Ισπανία προηγηθεί και πάλι με 10 (47-37). Στο δ' δεκάλεπτο ένα επιμέρους 13-2 από τους Ισπανούς έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Τα highlights της αναμετρησης

Highlights Ισπανία-Τσεχία από savvato
Τα δεκάλεπτα: 18-7, 33-25, 47-37, 60-39
Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ, Φερνάντεθ 14(2), Ροντρίγκεθ 5, Ρέι 4, Καλδερόν 3, Ρούμπιο 10(1), Κλαβέρ 6(1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 8(2), Γκασόλ 2, Γκάμπριελ 2, Μούμπρου 2.
Τσεχία (Μπουντίνσκι): Μπεντά 6, Μπάλβιν, Πούμπρλα 7(1), Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 5, Βελς 4, Χούσκα 3(1), Μπάρτον 5(1), Γιέλινεκ, Κούντλατσεκ, Σβρντικ, Βέσελι 7.

Αγκιλάρ: "Καλύτεροι όσο περνούσε η ώρα"

Ο Αγκιλάρ είπε για τη νίκη των Ισπανών κόντρα στην Τσεχία: "Οι Τσέχοι έπαιξαν πολύ καλά, γρήγορα και ήταν δραστήριοι από την πρώτη περίοδο. Εμείς στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοση μας και πήραμε τη νίκη".
Έπειτα ο Ισπανός είπε: "Νομίζω ότι παίξαμε καλή άμυνα όπως στην αναμέτρηση με την Κροατία. Είναι ένα από τα χαρακτηριστικά μας. Είμαστε ομάδα με δυνατότητες και παίζουμε γρήγορα".

Ρωσία - Σουηδία 62-81

Οι NBAers της Σουηδίας Τέιλορ και Γερέμπκο το... πήραν επάνω τους και οι Σουηδοί διέσυραν τους Ρώσους με 81-62. Αποκλεισμός ουσιαστικά για τη Ρωσία από τη β' φάση της διοργάνωσης, καθώς πλέον έχει 0-3
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σουηδία, η οποία επικράτησε για την τρίτη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ των Ρώσων με 81-62, σημείωσε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά και παράλληλα ελπίζει για πρόκριση στη β' φάση.
Σε κάτι, δηλαδή που δεν μπορεί να υπολογίζει η Ρωσία, η οποία έχει πλέον 0/3 και οι πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση εξανεμίστηκαν...
Η Σουηδία νίκησε τη Ρωσία έπειτα από 20 ολόκληρα χρόνια, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους NBAers Γερέμπκο και Τέιλορ. Οι δύο παίκτες δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των Ρώσων, σημείωσαν καθοριστικά καλάθια και οδήγησαν την ομάδα τους σε μία σπουδαία νίκη.

Πραγματικά δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε έναν από τους δύο... Ο Γερέμπκο (22π., 7/10β., 6/12διπ., 1/4τρ., 13ριμπ.) και ο Τέιλορ (23π., 5/7β., 10/15διπ., 6ριμπ., 4ασ.) έκαναν σπουδαίο παιχνίδι, καθώς σημείωσαν μαζί 47 πόντους και μάζεψαν 19 ριμπάουντ!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με μεγάλη νευρικότητα από τις δύο ομάδες, αφού όποιος έχανε χανόταν Σουηδοί (22 λάθη) και Ρώσοι (24 λάθη) έκαναν 46 λάθη!

Στην τρίτη περίοδο η Σουηδία είχε προβάδισμα επτά πόντων (52-45 στο 30'), με τους Ρώσους όμως να βρίσκονται ακόμα μέσα στο παιχνίδι και την διεκδίκηση της νίκης. Σε εκείνο το σημείο οι Σουηδοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-7, πιέζοντας σε ολόκληρο το γήπεδο, αποσπάστηκαν με 14 πόντους (66-52) και ουσιαστικά "καθάρισαν" το ματς.

Ο αγώνας
Η Σουηδία ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο του ματς από τα πρώτα λεπτά, χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Τέιλορ, ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα των Ρώσων. Οι Σουηδοί παρά τις προσπάθειες των παικτών του Καράσεφ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -3 (15-18). Στη δεύτερη περίοδο, η Ρωσία κατάφερε να περάσει μπροστά με 27-26 στο 15', αλλά και πάλι οι Σουηδοί πίεσαν, παίρνοντας το προβάδισμα. Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο βρήκε τη Σουηδία στο 34-29.
Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ με τους Σουηδούς πάντως να διατηρούν το προβάδισμα με τη λήξη του δεκαλέπτου (52-45). Με αυτόν τον τρόπο και πίεση στο μισό γήπεδο στα τελευταία δέκα λεπτά η Σουηδία έφτασε στη σπουδαία νίκη με 81-62, διασύροντας τη Ρωσία.

Ρωσία - Σουηδία από tetarti
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 29-34, 45-52, 62-81.
Ρωσία (Καράσεφ): Καράσεφ, Σοκόλοφ 6, Βαϊλεφ 1, Φριτζόν 7, Βορόνοφ 2, Κουλάγκιν 2, Σβεντ 15(1), Αντόνοφ 13, Μόνια 8(2), Κχοστόφ 2, Πονκρασόφ 6.
Σουηδία (Ντιν): Χάκανσον 4, Σκόλεμπραντ, Κλέρμπομ 4, Πότα, Μασάμπα, Γκραντ 11(3), Γερέμπκο 22(1), Β. Μασάμπα 2, Ρας 4, Τέιλορ 25, Γκάντεφορς 9(1).

Ντιν: "Ολόκληρη η ομάδα έπαιξε καλά"
Ο προπονητής των νικητών, Μπραντ Ντιν είπε για τη σπουδαία εμφάνιση της Σουηδίας: "Όσο περνάνε τα παιχνίδια μαθαίνουμε όλο και περισσότερα. Οι Τέιλορ και Γερέμπκο παίζουν καλά, όπως και ολόκληρη η ομάδα".
Από την πλευρά του, ο κόουτς της Ρωσίας, Βασίλι Καράσεφ τόνισε: "Τι να πω; Δεν είχαμε ομάδα στο παρκέ. Μόνο τους παίκτες. Δεν είχαμε την ηγέτη, ο οποίος θα πάρει το ματς και για αυτό χάσαμε".

Κροατία - Πολωνία 74-70

Η Κροατία νίκησε την Πολωνία με 74-70 και διπλασίασε τις νίκες στο Ευρωμπάσκετ. Οι Πολωνοί πλέον μετρούν 0/3.
Η Κροατία έκανε τα εύκολα - δύσκολα, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης είχε διψήφια διαφορά κόντρα στους Πολωνούς, όμως πήρε τη νίκη με 74-70.
Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα σε τρεις αναμετρήσεις, ενώ οι Πολωνοί πλέον μετρούν 0/3.

Οι Κροάτες είχαν διαφορά μέχρι και 20 πόντων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά η Πολωνία που έπαιζε ουσιαστικά το τελευταίο της χαρτί πίεσε, μείωσε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων και παραλίγο να κάνει την ζημιά στην Κροατία.

Ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 23 πόντους (5/7β., 6/9διπ., 2/7τρ.) για την Κροατία, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ.

Οι Κροάτες είχαν 63% από τη γραμμή των βολών (17/27). Ο Τόμιτς μόνος του είχε 4/10.

Περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με το σκορ στο 70-67 για την Κροατία, οι Πολωνοί αστόχησαν σε τρία διαδοχικά σουτ τριών πόντων (2 ο Ιγκνέρσκι και ένα ο Κόζαρεκ) και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

Ο αγώνας
Οι Κροάτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά του ματς. Αποτέλεσμα ήταν να αποσπαστούν με 24-4 για να μειώσουν οι Πολωνοί μέχρι το ημίχρονο σε 24-12. Στην δεύτερη περίοδο, η Κροατία προσπάθησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, αλλά η Πολωνία μάζεψε την διαφορά ακόμα περισσότερο, κλείνοντας το ημίχρονο στο 41-32.
Στην τρίτη περίοδο παρά τις προσπάθειες των Πολωνών, η Κροατία συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ. Με αυτόν τον τρόπο, το 30' βρήκε τις δύο ομάδες στο 62-49 για να πάρουν δύσκολα τελικά οι Κροάτες το θετικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη τους στο Ευρωμπάσκετ με 74-70.

Highlights Croatia-Poland EuroBasket 2013 από 22ios
Τα δεκάλεπτα: 24-12, 41-32, 62-49, 74-70.
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 8, Άντριτς, Ντρέιπερ, Μπογκντάνοβιτς 23(2), Σάριτς 3(1), Ρούντεζ 10(3), Ούκιτς 10, Σίμον 14(2), Μάρκοτα 5(1), Ζόριτς.
Πολωνία (Μπάουερμαν): Καρνόφσκι 1, Κελάτι 5(1), Λάμπε 6, Σζουμπάργκα 14(2), Ζαμόνσκι 6(2), Πονίτκα, Ιγκνέρσκι 22(4), Βαζνίσκι 2, Γκόρτατ 14, Κόζαρεκ.
Τόμιτς: "Σε... τροχιά πρόκρισης"
Ο παίκτης της Κροατίας, Άντε Τόμιτς μίλησε για τη νίκη της ομάδας του απέναντι στην Πολωνία: "Στο τέλος του αγώνα κάναμε ότι χρειαζόταν για να πάρουμε τη νίκη. Ήταν μία μεγάλη νίκη σήμερα και τώρα είμαστε σε... τροχιά δεύτερης φάσης, αρκεί να συνεχίσουμε να παίζουμε με τον ίδιο τρόπο".

Ιταλία-Φινλανδία 62-44

Στο β' ημίχρονο η Ιταλία επέβαλε το ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Φινλανδίας έξω από τα 6.75μ. κι έφτασε εύκολα στην 3η της νίκη σε ισάριθμα ματς (62-44)
Το "3 στα 3" πέτυχε η Ιταλία η οποία επιβλήθηκε με 62-44 της Φινλανδίας και παρέμεινε αήττητη στον όμιλο της Ελλάδας.
Όταν οι Ιταλοί άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ, η Φινλανδία έχασε τα "αυγά και τα πασχάλια", δεν είχε υπομονή στην επίθεση και έτρωγε εύκολα καλάθια στην άμυνα.
Απόρροια αυτών των δύο ήταν να ανεβαίνει συνεχώς η διαφορά και η Φινλανδία να χάσει τα τελευταία 20 σουτ τριών πόντων που επιχείρησε!

Καλή απόδοση από τον Αντρέα Τσιντσιαρίνι που τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και καλά ποσοστά (2/3 διπ., 1/1τρ., 2/4 βολές). Ήταν τόσο μεστή η εμφάνιση του που συγκέντρωσε 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, περισσότερους από κάθε άλλον συμπαίκτη του.

Τα 3/26 σουτ τριών πόντων της Φινλανδίας. Οι παίκτες του Ντέτμαν ξεκίνησαν με 3/6, αλλά έκτοτε είχαν 20 συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες έξω από τα 6.75μ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι
Στο σερί 9-0 που έτρεξαν οι Ιταλοί με όπλο την καλή τους άμυνα, μετατρέποντας το 33-32 σε 42-32. Έκτοτε οι Φινλανδοί δεν κατάφεραν να μείνουν συγκεντρωμένοι και έκαναν πολλές βεβιασμένες επιθέσεις, χωρίς να έχουν πλάνο.

Ο αγώνας:
Καλό ήταν το ξεκίνημα των Φινλανδών που κατάφεραν να προηγηθούν με 10-6 και 12-8, δείχνοντας μεγαλύτερη ενέργεια στο παιχνίδι τους. Εκμεταλλευόμενοι την κακή επιθετική λειτουργία της Ιταλίας, ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο προηγούμενοι με 17-14. Με τον Ντατόμε πάντως να δίνει λύσεις σε άμυνα κι επίθεση, η "σκουάντρα ατζούρα" κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (28-36 και να ολοκληρώσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.
Το πρώτο εύστοχο τρίποντο των Ιταλών στο παιχνίδι ήρθε στο 24' με τον Τσιντσιαρίνι και φαίνεται πως αφύπνισε την ομάδα, η οποία έτρεξε ένα σερί 9-0 μετατρέποντας το 33-32 σε 42-32 στο 25'. Η διαφορά άγγιξε και τους 17 (51-34), καθώς η Φινλανδία έμεινε πάνω από 5 λεπτά άποντη.

Highlights Iταλία-Φινλανδία από savvato
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 31-26, 46-34, 62-44

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 9(1), Ροσέλι 3(1), Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 6, Μπελινέλι 7(1), Ντίενερ 2, Κουζίν 8, Ντατόμε 10, Μάγκρο, Τσιντσαρίνι 9(1).
Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Μούρινεν, Χαφ 4, Λι 4, Σαλίν 8(2), Κότι 2, Κόπονεν 8, Χαάνπα, Μότολα 6, Αχόνεν 4, Ράνικο 8(1).

Πιανιτζάνι: "Τους υποχρεώσαμε σε χαμηλά ποσοστά

Απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση της Ιταλίας κυρίως στην άμυνα, έμεινε ο Σιμόνε Πιανιτζάνι ο οποίος σχολίασε: "Δεν είναι εύκολο με την ποιότητα της Φινλανδίας στην επίθεση να την υποχρεώσεις σε αυτά τα ποσοστά (27% στα σουτ εντός παιδιάς και 11% στα τρίποντα. Ήταν μία μεγάλη θυσία από όλους. Είναι κάτι το ιδιαίτερο να τους κρατήσεις στους 9, 8 και 10 πόντους στα τρία τελευταία δεκάλεπτα".
Από την πλευρά του, ο Χένρικ Ντέτμαν υπογράμμισε πλέκοντας το εγκώμιο της Ιταλίας: "Η Ιταλία είναι μία πολύ εξαιρετική ομάδα και οι εξαιρετικές ομάδες κερδίζουν τα παιχνίδια. Έπαιξαν σκληρά. Κατάφεραν να μας βγάλουν εκτός ρυθμού στην επίθεση".

Τουρκία - Ελλάδα 61-84

Εξαιρετική εμφάνιση για την εθνική μας που νίκησε την Τουρκία με 84-61 και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση της στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ. Πολύ καλή εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση στην εκατοστή συμμετοχή του με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αποκλείστηκαν οι Τούρκοι

Ο Αντρέα Τρινκέρι στη συνέντευξη Τύπου για το ματς με την Τουρκία είχε πει για τον ρόλο του Γιάννη Μπουρούση κόντρα στην ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς: "Αύριο θα είναι το δικό του παιχνίδι απέναντι σε μεγάλα κορμιά"...
Κι ο Καρδιτσιώτης σέντερ δεν τον διέψευσε. Ο Γιάννης Μπουρούσης σε ένα παιχνίδι όπου όλοι οι διεθνείς μας πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ήταν εξαιρετικός και βοήθησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να φτάσει σε μία τεράστια και εμφατική νίκη κόντρα στην Τούρκους με 84-61.
Οι διεθνείς μας με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισαν την πρόκριση τους στη β' φάση της διοργάνωσης, διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο τους, ενώ οι Τούρκοι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Αύριο (8/09) η εθνική αντιμετωπίζει την Ιταλία με φόντο την πρώτη θέση του Δ' ομίλου.

Ο Γιάννης Μπουρούσης δεν επηρεάστηκε από τον πυρετό που είχε ανεβάσει και στην εκατοστή συμμετοχή του με την εθνική ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του αντιπροσωπευτικό μας συγκροτήματος κόντρα στην Τουρκία. Ο Έλληνας σέντερ κέρδισε σχεδόν όλες τις μάχες με τους Ερντέν, Ασίκ, ολοκληρώνοντας το ματς με 21 (4/5β., 7/8διπ., 1/2τρ.) πόντους και 4 ριμπάουντ σε 19 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Οι 11 ασίστ του Νίκου Ζήση... Ο Έλληνας γκαρντ (έκανε ρεκόρ καριέρας), όπως και ο Κώστας Σλούκας έπαιξε και για τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος δεν αγωνίστηκε, οργανώνοντας άριστα το παιχνίδι της εθνικής.

Τα σουτ τριών πόντων. Η εθνική ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10/15 τρίποντα, ποσοστό που άγγιξε το 66,7%. Αξίζει να αναφέρουμε ότι το ποσοστό των διεθνών μας στο 29ο λεπτό του αγώνα ήταν στο 80% (8/10)!

Ο αγώνας

Η εθνική μας ομάδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί των Τούρκων με τον Γιάννη Μπουρούση να πραγματοποιεί πολύ καλό παιχνίδι (10-9). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Έλληνα σέντερ να πετυχαίνει δύσκολα καλάθια και να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι. Ο τρίποντο του Μάικ Μπράμου έφερε την εθνική στο +4 (16-12), ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σημείωσε μία φάση αργότερα το 18-14. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο παίκτης, ο οποίος διαμόρφωσε με τη λήξη της περιόδου το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (21-16).
Οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας με τον Πρέλτζιτς σε 20-23, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με καλάθι του Γιάννη Μπουρούση να κάνει στο 17' το 28-32. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι διατήρησαν το προβάδισμα τους, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με +6 (41-35), καθώς ο Γκιουλέρ με σουτ τριών πόντων μείωσε για την Τουρκία.
Στην τρίτη περίοδο, οι διεθνείς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης απέναντι στην Τουρκία και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Ο Γιάννης Μπουρούσης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 46-59 για την εθνική, προτού μειώσει την διαφορά ο Γκόνλουμ με 59-49. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα 15 πόντων για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι (49-64).
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, με την εθνική να ανοίγει την απόσταση που την χωρίζει από την Τουρκία. Ο Κώστας Σλούκας με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (58-75), με τον Κώστα Παπανικολάου να σημειώνει το 58-77. Οι διεθνείς μας συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 84-61, σημειώνοντας παράλληλα την τρίτη διαδοχική νίκη τους νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σλοβενίας.

Η ατάκα...

Ο Ανρέα Τρινκέρι είπε στη συνέντευξη Τύπου αμέσως μετά το παιχνίδι με την Τουρκία: "Η επίθεση πουλά εισιτήρια, η άμυνα δίνει νίκες..."

Play of the game Γιάννης Μπουρούσης από tetarti

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-41, 49-64, 61-84.

Τουρκία (Τάνιεβιτς, 15/24β., 17/32διπ., 4/17τρ., 25ριμπ., 12ασ., 12λ., 4κλε.): Μπαλμπάϊ, Πρέλτζιτς 9(1), Γκιουλέρ 6(2), Ιλιασόβα 13, Ερντέν 5, Τσετίν 3(1), Γκονλούμ 8, Αρσλάν 9, Ασίκ 6, Τούρκογλου 2.
Ελλάδα (Τρινκέρι, 10/18β., 22/37διπ., 10/15τρ., 30ριμπ., 21ασ., 12λ., 5κλ., 1κοψ.): Σλούκας 14(2), Μπουρούσης 21(1), Ζήσης 6, Περπέρογλου 12(2), Φώτσης 3(1), Παπανικολάου 11(1), Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 6, Καϊμακόγλου 5(1), Μπράμος 6(2), Πρίντεζης.

Γεωργία-Σλοβενία 68-72

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στη Γεωργία και τη Σλοβενία, με τους διοργανωτές να νικάνε στο τέλος με 72-68 και να πετυχαίνουν το "3 στα 3"
Η διοργανώτρια Σλοβενία εξακολουθεί να είναι πρώτη στη βαθμολογία του Γ' ομίλου, μετά τη νέα της νίκη με 72-68 αυτή τη φορά επί της Γεωργίας.
Οι Σλοβένοι επικράτησαν σε ένα παιχνίδι που βρήκαν σθεναρή αντίσταση από την Γεωργία, χάρη σε ένα επιμέρους 31-13 στο β' δεκάλεπτο.
Ο Ντόμεν Λόρμπεκ τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε κάτι παραπάνω από 25 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα έβαλε και τα καθοριστικά καλάθια στο τέλος όταν μείωσε η Γεωργία στον πόντο (61-62). Παράλληλα είχε 4/5 τρίποντα και ποσοστό 80%.
Ο αριθμός της ημέρας:
Τα 30 επιθετικά που πήραν μαζί οι δύο ομάδες. Πολλές δεύτερες επιθέσεις και για τους δύο, σε ένα παιχνίδι που μάζεψαν συνολικά 80 ριμπάουντ!

Στο σερί 16-0 που έτρεξε η Σλοβενία και γύρισε το παιχνίδι από το -11. Το 26-15 μετατράπηκε σε 26-31 μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση των παικτών του Μάλκοβιτς.

Ο αγώνας:
Καλό ξεκίνημα από τη Γεωργία που προηγήθηκε με 16-7, χάρη στον Σανικίτζε που είχε ξεκίνησε πολύ δυνατά και πέτυχε τους 7 από τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του. Με τρίποντο του Γιοκσίμοβιτς το σκορ έγινε 19-13 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Με τον Χίκμαν να βάζει πέντε σερί πόντους η Γεωργία προηγήθηκε με 26-15, ωστόσο ακολούθησε σερί 16-0 από τη Σλοβενία με το οποίο γύρισε το παιχνίδι και έκανε το 26-31. Έκτοτε διατήρησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +12 (32-44).
Στην επανάληψη, οι Σλοβένοι διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (35-46, 37-48) όμως οι Γεωργιανοί σταδιακά ξαναμπήκαν στο παρκέ. Ο εκπληκτικός Σανικίτζε μείωσε σε 61-62 στο 37', ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι, ωστόσο ο Λόρμπεκ είχε διαφορετική άποψη.