Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2011

Επιστροφή… αναβάλλεται

30/9/2011
Την ήττα με σκορ 77-64 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τη Γαλατασαράι, με την οποία ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την επιστροφή του στους ομίλους της Ευρωλίγκας, ύστερα από 10 χρόνια.

Κομβικό το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ένα «νεκρό» διάστημα των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου, έδωσε τη δυνατότητα στους Τούρκους να ανοίξουν τη διαφορά.

Ο Μάρκους Γκόρι έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά οι 17 πόντοι που σημείωσε δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, με τη Γαλατασαράι να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (0-4). Όμως, οι Θεσσαλονικείς «απάντησαν» με ένα σερί 6-0 (6-4), με «όπλο» την καλή του άμυνα. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, δίνοντας την ευκαιρία στους Τούρκους να κάνουν ένα σερί 7-0 (6-11). Δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα χάρη σε διαδοχικούς πόντους από τους Ράιτ και Γκόρι (14-11), διατηρώντας το μέχρι τη λήξη (18-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς σκορ για περίπου τρία λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στη Γαλατασαράι να κάνει ένα σερί 6-0 (18-21). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ισορρόπησαν το παιχνίδι στα μισά της περιόδου (22-21), ενώ διατήρησαν το προβάδισμά τους σχεδόν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Αρσλάν στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τρίποντο έκανε το 32-34.

Η Γαλατά στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά, αυξάνοντας τη διαφορά στο +5 (36-41), την οποία διατήρησε μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου (41-46). Ο Γκόρι με τρίποντο μείωσε προσωρινά (43-46), όμως οι Τούρκοι με ένα «ξέσπασμα» έκαναν το 43-52, γεγονός που ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η διακοπή δεν έκοψε το ρυθμό των τυπικά φιλοξενούμενων, οι οποίοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-58), ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε προηγούμενους με εννιά πόντους (51-60).

Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν σε θέση να μειώσει, με τη Γαλατά να διατηρεί χωρίς πρόβλημα τη διαφορά. Οι Μάρκους Γκόρι και Γιάννης Καλαμπόκης προσπαθούσαν από πλευράς «Δικεφάλου», ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, με τους Τούρκους να παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση με το τελικό 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-34, 51-60, 64-77

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς, Στίγκερς 6 (2), Αράπης, Γκόρι 17 (6 ριμπάουντ), Ντικούδης 10 (8 ριμπάουντ), Καλαμπόκης 16 (4), Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 11 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 4, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

Γαλατασαράι (Μαχμούτι): Σιπ 4, Λάκοβιτς 2, Τοπάλογλου, Σούμπερτ 2, Ασίκ 3 (7 ασίστ), Άντριτς 15, Σανλί, Αλντεμίρ 11 (9 ριμπάουντ), Λούκας 21 (2), Σονγκάιλα 5, Αρσλάν 14 (2), Οζέρ.