Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 87-86 (videos)

Γυρίζοντας από το -15, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε στην παράταση μια σπουδαία ανατροπή στον τελικό του "Rixos Cup" κερδίζοντας την Μπεσίκτας (και το τρόπαιο) με 87-86! Εκπληκτικό το νικητήριο καλάθι του Λοτζέσκι στην τελευταία επίθεση των ερυθρολεύκων.
Την πρώτη θέση του τουρνουά "Rixos Cup" κατέκτησε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας στην παράταση με σκορ 87-86 την Μπεσίκτας. Δίχως τον Κατσίβελη στην σύνθεση τους, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το ματς με καλή άμυνα αλλά χωρίς ρυθμό στην επίθεση. Γεγονός που τους κρατούσε σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους μέχρι και τα μισά του 3ου δεκαλέπτου, όταν και οι Τούρκοι έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο +15 (32-47)! Σταδιακά οι Πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν να ροκανίζουν την διαφορά και κατά την προσφιλή τους συνήθεια δεν παρέδωσαν τα όπλα μέχρι το τέλος φτάνοντας σε μια ακόμη ανατροπή. Από ασίστ του Σλούκα ο Σίμονς έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (78-78), εκεί όπου ο Λοτζέσκι ευστόχησε "χορεύοντας" την αντίπαλη άμυνα στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού και χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Σλούκας (17π., 4ασ.) και Σίμονς (14π., 7ρ.), ήταν οι δύο βασικοί άξονες της ανατροπής, ενώ βοήθησαν οι Πρίντεζης (11π.), Μάντζαρης (7ασ.) και ήταν καταλυτικός στα κρίσιμα ο Λοτζέσκι (15π., 3ασ.).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στην πεντάδα του τους Μάντζαρη, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Σίμονς. Με 4 πόντους του Πέτγουεϊ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Σίμονς να χρεώνεται γρήγορα με 2 φάουλ και τον Ντάνστον να περνάει στην θέση του.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί στην άμυνα τους, ιδίως στην περιφέρεια, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού το σκορ να μένει στο 4-2! Ο Λοτζέσκι με δίποντο έδωσε λύση στο 6' (6-2), για να απαντήσουν με γκολ-φάουλ οι Τούρκοι για το 6-5.

Ο Πρίντεζης με λέι απ έγραψε το 8-7 και ακολούθως χρεώθηκε με το δεύτερο προσωπικό του φάουλ σε διεκδίκηση ριμπάουντ. Με καλάθι του Μπάκμαν στον αιφνιδιασμό η Μπεσίκτας προηγήθηκε 10-13 στο 9' και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με φόλοου του Αγραβάνη μετά από προσπάθεια του Λο για το 12-13.

Πάλευε να μείνει κοντά

Με τρίποντο για τους Τούρκους ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (12-16), ενώ ο Μπάκμαν με 1/2 βολές πήγε το σκορ στο 14-17 στο 12'. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δυσκολεύονταν πολύ να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι, ενώ η αστοχία τους από την περιφέρεια δεν τους επέτρεπε να "ανοίξουν" την άμυνα της Μπεσίκτας. Με 2/2 βολές ο Αγραβάνης μείωσε σε 16-19, στο 13'. Οι διαιτητές χρέωσαν με ανύπαρκτο φάουλ τον Λο που έκοψε τον Λόφτον σε σουτ τριών πόντων και ακολούθως έδωσαν τεχνική ποινή στον Αμερικανό γκαρντ του Ολυμπιακού. Με 4/4 βολές οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα με 7 πόντους (16-23), πριν μειώσει από την γραμμή των προσωπικών ο Σλούκας σε 18-23.

Με καλάθι του Γκιουλέρ η Μπεσίκτας ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με διψήφιο αριθμό διαφοράς (19-29) στο 16'. Με εύστοχο ζευγάρι βολών ο Σλούκας μείωσε σε 21-29 και ακολούθως με σουτ τριών πόντων έφερε τον Ολυμπιακό στο -5 (24-29). Στο 18' ο Πρίντεζης στον αιφνιδιασμό έφτασε το σερί των ερυθρολεύκων στο 7-0, μειώνοντας σε 26-29. Στην επόμενη φάση ο διεθνής πάουερ φόργουορντ χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ και ο Μπαρτζώκας τον τράβηξε στον πάγκο βάζοντας στο παρκέ τον Πέτγουεϊ. Με κάρφωμα του Σίμονς έγινε το 28-31 στο 19'. Από ασίστ του Μάντζαρη ο Πέτγουεϊ διαμόρφωσε το 30-33 του ημιχρόνου.

Λήθαργος και -15

Άσχημα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Μπάκμαν, Λόφτον και Τοπάλογλου έδωσαν διαφορά +11 πόντων (30-41) στην Μπεσίκτας, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 32-41 αλλά το τέταρτο φάουλ του Ντάνστον σήμανε κακά μαντάτα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι Τούρκοι έφτασαν το υπέρ τους σκορ στην μέγιστη τιμή του στο 24' (+15, 32-47), με τον Ολυμπιακό να έχει πλέον προβλήματα σε άμυνα και επίθεση.

Με 2/2 βολές του Λο, το σκορ έγινε 37-47 στο 26', με τους ρέφερι της αναμέτρησης να χρεώνουν με φάουλ τους Πειραιώτες σχεδόν σε κάθε αμυντική τους προσπάθεια. Βολές του Λόφτον και ένα κάρφωμα του Σίμονς διαμόρφωσαν το 39-49, πριν ο Λοτζέσκι με τρίποντο κατεβάσει την διαφορά στους -9 (42-51) στο 27'. Εξαιρετική ασίστ του Βελγοαμερικανού άσου και κάρφωμα του Σίμονς επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πλησιάσει κι άλλο (44-51), πριν ο Λο ολοκληρώσει στον αιφνιδιασμό ένα σερί 14-4 των ερυθρολεύκων για το 46-51 (από 32-47 στο 24') στο 29'.

Τρίποντο του Λόφτον και λέι απ του Σλούκα για το 48-54, πριν ο Σίμονς μειώσει κι άλλο με γκολ - φάουλ (51-54). Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Μπάκμαν βρήκε τρόπο να σκοράρει για τρεις διαμορφώνοντας το 51-57 στο 30'. Ο Ολυμπιακός είχε επιστρέψει από το -15 και ήταν πλέον μέσα στο παιχνίδι με 10 λεπτά ακόμη να απομένουν για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Επέστρεψε για τα καλά

Ο Περπέρογλου με τρίποντο στο 31', έφερε τους Πρωταθλητές Ευρώπης σε απόσταση αναπνοής (56-57) αλλά αμέσως απάντησαν με τον ίδιο τρόπο οι Τούρκοι για το 56-60. "Πέρπε" ξανά για το 58-60 και νέο σουτ δύο πόντων από τον Λόφτον για το 58-62. Ο Πρίντεζης στο 34' μείωσε για το 60-62, αλλά ο Λόφτον το βιολί του (60-65). Με δίποντο του Σλούκα και 2/2 βολές του "Πριντ" ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (64-65) και ο Ντάνστον με φόλοου έδωσε ερυθρόλευκο προβάδισμα (66-65) στο 36'! Ο Περπέρογλου πέτυχε το 68-65, αλλά ο Ντάνστον αποβλήθηκε με 5ο φάουλ. Αν είχε κάνει 3 από αυτά είναι ζήτημα...

Οι Τούρκοι με τρίποντο έφεραν το ματς στα ίσα (68-68) και ακολούθησαν λάθος του Μάντζαρη και άστοχη επίθεση της Μπεσίκτας. "Βόμβα" τριών πόντων από τον Πρίντεζη (71-68) αλλά νέο λάθος και αντιαθλητικό του Περπέρογλου επέτρεψαν στον Λόφτον να δώσει προβάδισμα με 71-72 στους Τούρκους. Τρίποντο για την Μπεσίκτας, απάντηση από τον Λοτζέσκι με τον ίδιο τρόπο και 74-75 σχεδόν 40'' πριν την λήξη.

Με 2/2 βολές (κακό φάουλ του Μάντζαρη) ο Λόφτον έδωσε εκ νέου αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (74-77). Ο Σλούκας κέρδισε γκολ - φάουλ εκτός ισορροπίας, αλλά δεν αξιοποίησε την βολή (76-77). Ο Ίβερσον πήγε στις βολές, πέτυχε την πρώτη και ο Πρίντεζης πανέξυπνα έδιωξε την δεύτερη μετά τα γκελ στην στεφάνη! Ο Σλούκας κατέβασε, πέρασε έξοχα στον Σίμονς για το 78-78 στα 2'' και έξτρα πεντάλεπτο!

Ολοκλήρωσε την ανατροπή με... ΜΑΤ

Ο Γκιουλέρ πέτυχε το πρώτο καλάθι της παράτασης δίνοντας το προβάδισμα στην Μπεσίκτας (78-80) και ο Σίμονς μείωσε με 1/2 βολές (79-80). Λάθος του Πρίντεζη και 79-82 με τον Λόφτον στον αιφνιδιασμό. 2/2 βολές για τον Σλούκα και 81-82, με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι Τούρκοι για το 81-84, 1:28'' πριν την λήξη. Ο Λοτζέσκι με δίποντο έγραψε το 83-84 και μετά από εξαιρετική άμυνα ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να προηγηθεί στο ματς. Με 16'' να απομένουν, οι Τούρκοι με βολές πήγαν στο 83-86 και ο Σλούκας μείωσε σε 85-86, όντας εύστοχος από την γραμμή των προσωπικών.

Φοβερή άμυνα στην επαναφορά της Μπεσίκτας που χρεώθηκε με παράβαση 5'' και τάιμ άουτ στο ματς με την μπάλα πλέον στον Ολυμπιακό. Ο Λοτζέσκι πήρε την επίθεση και με μια εκπληκτική πιρουέτα σηκώθηκε από τα 4 μέτρα σκοράροντας για το 87-86! Οι Τούρκοι δεν τα κατάφεραν στην τελευταία επίθεση και οι Πρωταθλητές Ευρώπης μετά από μια ακόμη ανατροπή κατέκτησαν το τρόπαιο του "Rixos Cup" στην δική τους -πλέον- Πόλη! Στιγμιοτυπα του αγωνα

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 30-33, 51-57, 78-78 κ.α., 87-86.

Ανά δεκάλεπτο: 12-13, 18-20, 21-24, 27-21 (κ.α.), 9-8.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους διαφορά από την Μπεσίκτας (32-47), κατάφερε να στείλει τον τελικό του "Rixos Cup" σε έξτρα πεντάλεπτο και με το καταπληκτικό buzzer beater του Ματ Λοτζέσκι να πάρει τη νίκη με 87-86, κατακτώντας επάξια του τουρνουά. Δείτε σε βίντεο (από το RedZone) πως ο 28χρονος Αμερικανός φόργουορντ των ερυθρολεύκων "χόρεψε" την άμυνα των Τούρκων στην τελευταία φάση της παράτασης:

Matt Lojeski vs Besiktas από 22ios

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (7ρ.), Λο 4, Ντάνστον 8, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 17 (1τρ., 4ασ.), Σίμονς 14 (7ρ.), Πρίντεζης 11 (1),  Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 1 (7ασ.), Λοτζέσκι 15 (3τρ., 3ασ.).

Μπεσίκτας (Καντεμίρ): Γκιουλέρ 9 (1), Οζμιράκ 3 (1), Λόφτον 32 (3), Μπρόεκχοφ 5 (1), Ρούζιτς 2, Φόστερ 5 (1), Μπάκμαν 14 (1), Σιρίν 2, Αϊβερσον 9, Τοπάλογλου 5.

Οι δηλωσεις μετα την αναμετρηση

Μπαρτζώκας: "Αρνηθήκαμε να χάσουμε"

Ο κόουτς του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας τόνισε πως η παράταση κόντρα στην Μπεσίκτας ήταν η καλύτερη προπόνηση για τους παίκτες του, οι οποίοι όπως ανέφερε χαρακτηριστικά αρνήθηκαν να χάσουν. Διαβάστε τι δήλωσε ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, Ματ Λοτζέσκι.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση την Μπεσίκτας με 87-86 και πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά "Rixos Cup". Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Γιώργος Μπαρτζώκας τόνισε ότι ήταν μία πολύ καλή προπόνηση για την ομάδα του το συγκεκριμένο ματς, ενώ αναφέρθηκε και στον Λόφτον, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για την Μπεσίκτας.

"Παίξαμε ένα κλειστό παιχνίδι με παράταση και ήταν η καλύτερη προπόνηση για εμάς.

Κάναμε κάποια αμυντικά λάθη, σέβομαι πάρα πολύ τον τρόπο που έπαιξε η Μπεσίκτας, είχε υπομονή στην επίθεση και έδωσε τα ελεύθερα σουτ", είπε ο Μπαρτζώκας και πρόσθεσε:

"Αφήσαμε τον Λόφτον να βρει ρυθμό, αλλά είναι σημαντικό, όπως κάνει πάντα αυτή η ομάδα, ότι αρνηθήκαμε να χάσουμε.

Θέλω να πω τα καλύτερα για τη διοργάνωση του Rixos Cup, ευχαριστούμε πάρα πολύ για τη φιλοξενία και την πολιτισμένη ατμόσφαιρα".

Λοτζέσκι: "Είχαμε υπομονή"

Ο Ματ Λοτζέσκι από την πλευρά του ανέφερε:

"Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά, τους δώσαμε τη δυνατότητα να πάρουν το προβάδισμα. Ήταν καλύτεροι επιθετικά και κυρίως στα ριμπάουντ. Ο Λόφτον έβαζε όλα τα καλάθια, δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε τι γινόταν, στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε πολύ καλά, είναι σημαντικό ότι δεν παρατήσαμε το παιχνίδι, είχαμε υπομονή και στο τέλος βρήκαμε τον τρόπο να κερδίσουμε".