Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2010

Κάνουν πλάκα οι πρωταθλητές

29/09/2010

Δεν είχε όρεξη για αστεία η πρωταθλήτρια Ευρώπης! Η Ίντερ δεν έδειξε οίκτο απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης και την νίκησε 4-0 σε παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική του Champions League. Μεγάλο διπλό για Μαν. Γιουνάιτεντ 1-0 τη Βαλένθια και «παρθενική» νίκη σε φάση ομίλων για την Τότεναμ, 4-1 την Τβέντε σε ματς με τρία πέναλτι.
Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισε το 1-1 που απέσπασε η Ρούμπιν από την Μπαρτσελόνα και το τρίποντο-βάλσαμο για τη Λιόν κόντρα στη Χάποελ. Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάλκε επικράτησε της Μπενφίκα και με το φτωχό πλην τίμιο 1-0 η Ρέιντζερς την Μπούρσασπορ.

Α’ Όμιλος
Ο Σάμουελ Ετό «πέταγε φωτιές», σκόραρε τρεις φορές και η Ίντερ κέρδισε εύκολα με 4-0 τη Βέρντερ Βρέμης, σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες είχαν πολλές απουσίες. Προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Τότεναμ, η οποία επικράτησε με 4-1 της Τβέντε σε ένα ματς όπου ο διαιτητής Μαγένκο έδωσε στους Λονδρέζους τρία πέναλτι! Διαβάστε εδώ περισσότερα.
Β’ Όμιλος
Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να αγωνίζεται και τα 90΄ η Σάλκε επικράτησε 2-0 της Μπενφίκα και έκανε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Στο 73’ ο Φαρφάν άνοιξε το σκορ και ο Χούντελααρ έκανε το 2-0 στο 85’. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λιόν επικράτησε, πιο εύκολα, από ότι δείχνει το τελικό σκορ 3-1 της Χάποελ Τελ Αβίβ. Ο Μισέλ Μπάστος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ (8’, 36’) και Πιάνιτς στις καθυστερήσεις, ενώ μείωσε με πέναλτι ο τερματοφύλακας, Ενιάμα (79’).
Γ’ Όμιλος
Ένα γκολ του Ερνάντεζ, πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ενενηνταλέπτου, ήταν αρκετό για να δώσει στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη νίκη μέσα στο «Μεστάγια» απέναντι στη Βαλένθια, με 1-0. Νίκη και την έτερη βρετανίδα εκπρόσωπο, αφού η Ρέιντζερς εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Μπούρσασπορ με το ίδιο σκορ, με γκολ του Νέισμιθ στο 18’.
Δ’ Όμιλος
Τραγική εμφάνιση και ήττα 2-0 για τον Παναθηναϊκό από την Κοπεγχάγη και οι ''πράσινοι'' βλέπουν τις ελπίδες τους να μειώνονται και το ευρωπαϊκό τους ''μπόι'' να κονταίνει επικίνδυνα.
Όχι μόνο μια και δυο, αλλά και… τρεις του κλέφτη! Παίζοντας κατά διαστήματα μαζική άμυνα, η Ρούμπιν Καζάν κατάφερε να κλέψει την ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μπαρτσελόνα και να μείνει αήττητη σε τρίτο ματς κόντρα στους Καταλανούς.
Ρούμπιν Καζάν-Μπαρτσελόνα 3-0
Παναθηναϊκός-Κοπεγχάγη 0-2