Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2010

Άρπα… Κόλα!

Άρπα… Κόλα!

Άρπα… Κόλα!
Με μια άμυνα που σκορπούσε τρόμο στους φίλους της και… χαρά στους ποιοτικούς επιθετικούς της Ζενίτ, η ΑΕΚ ηττήθηκε 4-2 στην Αγία Πετρούπολη.
Μια κακή εκτίμηση του Νασούτι, τη στιγμή που ο Λυμπερόπουλος την είχε συνεφέρει από το σοκ του πρώτου τετάρτου (1’ Χουμπότσαν, 13’ Άλβες), έσβησε κάθε ελπίδα για την ομάδα του Κόλα, η οποία -με δέκα παίκτες πλέον- κράτησε τουλάχιστον τα προσχήματα στο β’ ημίχρονο (ο Καφές, με πέναλτι, απάντησε στο δεύτερο γκολ του Λάζοβιτς).
Δίκαια παράπονα από τη διαιτησία για τους "κιτρινόμαυρους", καθώς -παρά την αναμφισβήτητη γκέλα του Νασούτι στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα- ο Μπιστρόφ είχε πάρει με το χέρι την μπάλα, πριν ανατραπεί από τον Αργεντινό.
Στο ανάποδο… πνεύμα της ημέρας για την ΑΕΚ και το αποτέλεσμα στο άλλο ματς του ομίλου -με τη Χάιντουκ να επικρατεί στις καθυστερήσεις 1-0 της Άντερλεχτ και να «χαλάει» την ισοπαλία, που ίσως εξυπηρετούσε περισσότερο την «Ένωση».