Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2012

MΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !!!

28/1/2012
Επίσημες... αγαπημένες

Αν και η Εθνική προηγήθηκε με γκολ της Ψούνη δεν συνέχισε το ίδιο καλά στο πρώτο οκτάλεπτο. Οι Ιταλίδες παίζοντας σκληρά στην άμυνα και έχοντας αποτελεσματικότητα στις επιθετικές επιλογές της κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά τριών γκολ. Οι διεθνείς μας ήταν εκνευρισμένα και δεν είχαν καθαρό μυαλό για ανεξήγητο λόγο.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ασημάκη μείωσε νωρίς σε 4-2 αλλά στην συνέχεια αν και στην άμυνα η Εθνική λειτουργούσε άψογα, στην επίθεση δεν ήταν σε καλή μέρα. Η Καζανόβα με την Φρασινέτι μεγάλωσαν και πάλι την διαφορά στο +4 χωρίς οι Ελληνίδες να καταφέρνουν να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τρίτη περίοδο. Η Κούβδου ήταν σε κακή ημέρα και για αυτό αντικαταστάθηκε από την Διαμαντοπούλου, η οποία δεν κατάφερε να σταματήσει τις Ντι Μάριο, Αμπάτε και Φρασινέτι. Η Ψούνη με την Ασημάκη μείωσαν προσωρινά αλλά τελικά οι Ιταλίδες «έκλεισαν» το τρίτο οκτάλεπτο με προβάδισμα 5 γκολ.

Στην τελευταία περίοδο, Αμπάτε και Μπιανκόνι είχαν «ζεσταθεί» και συνέχιζαν να σκοράρουν. Το πρόβλημα της Εθνικής στην επίθεση δεν λύθηκε έτσι το σκορ πήρε διαστάσεις, 12-6. Ρουμπέση, Τσουκαλά, Ασημάκη και Γερόλυμου μείωσαν για να διαμορφώσουν το τελικό 13-10 υπέρ της Ιταλίας.

Η Εθνική για δεύτερο συνεχόμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, μετά από αυτό στο Ζάγκρεμπ, πήρε το ασημένιο μετάλλιο αλλά η ήττα από τις Ιταλίδες δεν σημαίνει πως θα "σκύψουν" το κεφάλι. Αυτά τα 13 κορίτσια μαζί με τον Γιώργο Μορφέση τίμησαν για ακόμη μία φορά την Ελλάδα δίνοντας το παράδειγμα πως παρά τις αντιξοότητες που περνάει η χώρα μας μπορεί να καταφέρει τα πάντα όταν υπάρχει ψυχή, τσαμπουκάς και προσήλωση στο στόχο.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-2, 3-4, 5-3

Ελλάδα (Γ. Μορφέσης): Ψούνη 2, Ασημάκη 3, Ρουμπέση 2, Τσουκαλά 2, Γερόλυμου 1

Ιταλία (Φ. Κόντι): Μπιανκόνι 4, Έμολο 1, Αμπάτε 4, Καζανόβα 1, Φρασινέτι 1, Ντι Μάριο 1, Κουεϊρόλο 1 Τι κι αν ηττήθηκε στο μεγάλο τελικό από την Ιταλία με 13-10. Η Εθνική πόλο των Γυναικών κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν, εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στο προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης. Οι διεθνείς του Γιώργου Μορφέση δεν έπιασαν την απόδοση που είχαν στα προηγούμενα ματς όμως καθιερώθηκαν τόσο στην συνείδηση μας όσο και στην ελίτ του παγκοσμίου πόλο ως επίσημες αγαπημένες.

Ιταλία (Φ. Κόντι): Μπιανκόνι 4, Έμολο 1, Αμπάτε 4, Καζανόβα 1, Φρασινέτι 1, Ντι Μάριο 1, Κουεϊρόλο 1