Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2013

To σηκωσε ανετα η Γαλλια...(video)

23/09/2013

Γαλλία - Λιθουανία 80-66

Στην τρίτη συμμετοχή της σε τελικό Ευρωμπάσκετ, η Γαλλία του Τόνι Πάρκερ πανηγύρισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της, καθώς διέσυρε τη Λιθουανία με σκορ 80-66. Εντυπωσιακό 31-12 στο β' δεκάλεπτο για τους "τρικολόρ"

Η Γαλλία πανηγυρίζει από την Κυριακή το βράδυ το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της στο μπάσκετ. Ένα χρυσό μετάλλιο που ήρθε με χαρακτηριστική άνεση για τους "τρικολόρ", που νίκησαν με 80-66 τους Λιθουανούς στον μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.
Συγκινητικό stand ovation για τον σπουδαίο Τόνι Πάρκερ στα 22'' πριν τη λήξη του αγώνα και ενώ ο Βενσάν Κολέ αποφάσισε να τον κάνει αλλαγή για να του χαρίσει ο κόσμος το απλόχερο χειροκρότημά του.
Η Γαλλία ουσιαστικά πήρε το χρυσό από τη στιγμή που πέταξε εκτός τελικού την Ισπανία, καθώς οι παίκτες του Κολέ είχαν φοβερή ψυχολογία μπαίνοντας στον μεγάλο τελικό κόντρα στους Λιθουανούς. Ήταν ο τρίτος τους τελικός σε Ευρωμπάσκετ και ο πρώτος που είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στον ψηλότερο σκαλί του βάθρου, παρά τις απουσίες που είχαν.
Από την άλλη, η Λιθουανία κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο κι επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τον απρόσμενο αποκλεισμό της προ διετίας από τα Σκόπια.

Ο πρωταγωνιστής
Ο Νικολά Μπατούμ ήταν εξαιρετικός στο β' δεκάλεπτο, όταν η Γαλλία έτρεξε το εντυπωσιακό 31-12 και ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι. Τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 2 κλεψίματα.
Ο αριθμός του αγώνα
Τα 42 ριμπάουντ των Γάλλων ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα, κόντρα σε μία ομάδα κατ' εξοχήν ψηλή και με έφεση στο ριμπάουντ. Οι Λιθουανοί μάζεψαν συνολικά 25, εκ των οποίων μόλις 2 ήταν τα επιθετικά.
Που κρίθηκε το παιχνίδι
Στο τρίποντο του Αντουάν Ντιό στο τέλος του ημιχρόνου. Υπερβολικό; Καθόλου. Ο Ντιό σκόραρε σε νεκρό χρόνο από τα 9 μέτρα, εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (50-34) και ουσιαστικά "έκοψε" τα πόδια των Λιθουανών που έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους.
Ο αγώνας
Προβάδισμα από την αρχή για τη Γαλλία που προηγήθηκε με 8-4 και 11-7 βρίσκοντας λύσεις από τους Μπατούμ και Αζινσά, παρ' ότι ο Πάρκερ πέτυχε το πρώτο του καλάθι, στα 7.30'' μετά το τζάμπολ. Από την άλλη, οι Λιθουανοί είχαν τον Κλέιζα σε εξαιρετική βραδιά που οδηγούσε μόνος του τη "Λιέτουβα". Τελείωσε το α' δεκάλεπτο με 11 πόντους, με τον Καλνιέτις να γράφει το 19-22 στο 10'.
Έκτοτε το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να προσφέρουν θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στη "Στόζιτσε Αρινα". Με τον Μπατούμ να κάνει εξαιρετικό ματς και να φτάνει τους 17 πόντους, η Γαλλία ξέφυγε με 9 πόντους (43-34). Το σερί των "τρικολόρ" έφτασε το 14-0 (!) και έτσι οι Γάλλοι έφυγαν για τα αποδυτήρια με διαφορά 16 πόντων, χάρη σε εκπληκτικό τρίποντο του Ντιό σε νεκρό χρόνο, από τα 9 μέτρα. Από την άλλη, οι Λιθουανοί είχαν μείνει άποντοι για περίπου 4 λεπτά.

To τελευταιο 10λεπτο και η απονομη

Στο γ' δεκάλεπτο, η Γαλλία κλήθηκε να αγωνιστεί χωρίς τον Ντιό ο οποίος τραυματίστηκε και δεν ξαναπέρασε στο παρκέ. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε και τους 22 πόντους (64-42) με τους Γάλλους να προσφέρουν και θέαμα στον κόσμο, ελέγχοντας πλήρως τη μάχη των ριμπάουντ. Οι Λιθουανοί που έδειχναν να τα έχουν χαμένα σταδιακά μείωσαν σε 66-50, πριν γράψει το 68-50 του γ' δεκαλέπτου ο Πετρό.
Ο Τόνι Πάρκερ έδωσε σημαντικές ανάσες στην επίθεση των "τρικολόρ" στο δ' δεκάλεπτο και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 20 πόντους (74-54). Το τελικό 80-66 χάρισε στη Γαλλία το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 50-34, 68-50, 80-66
Γαλλία (Κολέ): Λοβερνέ 2, Μπατούμ 17(3), Ντιό 5(1), Πετρό 8, Καουντί, Πάρκερ 12, Ερτέλ, Πιετρούς 6, Ντε Κολό 4, Ντιαό 15(1), Αζινσά 4, Ζελαμπάλ 7.
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας, Καλνιέτις 19(2), Κουζμίνσκας, Λαβρίνοβιτς 7(1), Ματσιούλις 7(1), Σεϊμπούτις 10, Κλέιζα 20(3), Πότσιους 3, Βαλαντσιούνας, Γιαβτόκας.

Ισπανία - Κροατία 92-66

Η Ισπανία νίκησε την Κροατία με 92-66 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Έβδομο μετάλλιο στις τελευταίες οκτώ διοργανώσεις για τους Ισπανούς. (video)

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανία, η οποία επικράτησε της Κροατίας στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ με 92-66.
Οι παίκτες του Ορένγκα ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα να και πάρουν την τρίτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σλοβενίας.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Ισπανοί φτάνουν τα επτά μετάλλια στις τελευταίες οκτώ διοργανώσεις, καθώς έχουν πάρει το χρυσό το 2006 στο Μουντομπάσκετ, το ασημένιο στο Ευρωμπάσκετ του 2007, το ασημένιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008, το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2009, το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2011 και το ασημένιο στους Ολυμπιακούς τους 2012.
Παράλληλα, η Ισπανία φέτος έχει κατακτήσει οκτώ μετάλλια σε οκτώ ευρωπαϊκά πρωτάθλημα στους Άνδρες και τις Γυναίκες σε όλες τις κατηγορίες...
Ο Σέρχιο Γιουλ ήταν εξαιρετικός, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους (3/5διπ., 5/10τρ.. 1ασ., 1κλ.).
Οι Ισπανοί σούταραν από τη γραμμή του τριπόντου με ποσοστό 50%, καθώς είχαν 12/24 σουτ τριών πόντων.
Από το 17ο λεπτό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Ισπανοί κάνουν επιμέρους σκορ 17-6, ξέφυγαν με 11 πόντους στο ημίχρονο (47-36) και έβαλαν τις βάσεις για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο αγώνας
Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-2. Παρόλα αυτά, η Κροατία αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει σε 17-16 με σουτ τριών πόντων από τον Ρούντεζ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με 23-18 για να συνεχίσουν οι Ισπανοί να έχουν το πάνω χέρι στο ματς. Ο Μπογκντάνοβιτς, όμως με σουτ τριών πόντων έδωσε στο 15' το προβάδισμα στους Κροάτες για να αντιδράσει η Ισπανία και με τον Σέρχιο Γιουλ που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση να κλείσει το ημίχρονο στο +11 (47-36).
Στην επανάληψη οι Ισπανοί συνέχισαν να λειτουργούν σε υψηλό τέμπο, οι Κροάτες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (63-48). Τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα με την ομάδα του Ορένγκα να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο (νίκη με 92-66) και να ανεβαίνει για τέταρτο διαδοχικό Ευρωμπάσκετ στο βάθρο (2007, 2009, 2011, 2013).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-36, 63-48, 92-66.
Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ, Ρούντι Φερνάντεθ 8(1), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 2, Ρέι 4, Καλντερόν 8(2), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 16(1), Σαν Εμετέριο 5(1), Γιουλ 21(5), Γκασόλ 17(1), Γκάμπριελ 5(1).
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 1, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 5, Μπογκντάνοβιτς 22(4), Σάριτς 6(1), Ρούντεζ 5(1), Ούκιτς 12(2), Σίμον 3(3), Ντέλας 2, Ζόριτς 8.