Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Βολλευ:Σφαγη στους ανδρες, δικαιη νικη οι γυναικες

22/12/2013

"Βράζουν" με την διαιτησία στον Ολυμπιακό

"Η ομάδα υπέστη κλοπή", λένε στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο, με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να "βράζουν" για την κακή διαιτησία στο ματς κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.
"Βράζουν" με την διαιτησία στον αγώνα με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη οι άνθρωποι του Ολυμπιακού. Κύκλοι των "ερυθρολεύκων" έλεγαν πως η ομάδα υπέστη κλοπή και ότι είναι κρίμα κακές διαιτησίες να χαλούν παιχνίδια -γιορτή για το βόλεϊ όπως ήταν αυτό με τον Εθνικό.

"Σ' ένα ματς-διαφήμιση για το άθλημα, με κόσμο και από τις δυο ομάδες στην εξέδρα, η διαιτησία και πάλι ήταν η μοναδική παραφωνία. Αντί το παιχνίδι να τελειώσει με 3-0 σετ οι διαιτητές αποφάσισαν να αλλάξουν τη ροή του με τις αποφάσεις τους και εν συνεχεία έκαναν λάθη και στο τάι μπρέικ.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 11ης ημέρας του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών με την ΑΕΚ. Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε με 3-1 σετ την ΑΕΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι "ερυθρόλευκες" αποχαιρετούν το 2013 στην κορυφή και θέλουν και τυπικά άλλη μια νίκη στις 8/1 με τους Ίωνες για να είναι και μαθηματικά Πρωταθλήτριες χειμώνα.

Η ομάδα του Ολυμπιακού ξεκίνησε μουδιασμένα και έχασε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια με την βοήθεια και του κόσμου πήρε τρία σετ και μια μεγάλη νίκη η οποία την φέρνει σε θέση οδηγού στο Πρωτάθλημα.

Ο τεχνικός της ομάδας, Γιάννης Νικολάκης, μετά από το τέλος του ματς σημείωσε: "Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Το ζητούμενο ήταν το τρίποντο και το πήραμε. Η ομάδα μας ήταν επηρεασμένη στο πρώτο σετ από την ήττα στα Βριλήσσια αλλά αντέδρασε γρήγορα και πήρε αυτό που άξιζε. Είναι μια σημαντική νίκη αλλά όπως έχω ξαναπεί όλα θα κριθούν στο τέλος του πρωταθλήματος".

Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-23, 25-16.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 6 (1/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (11/30 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. – 45% άριστες), Κις 16 (13/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 17 (12/19 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 48% άριστες), Κονόμι – λ (69% υπ. – 69% άριστες) / Κωσταντίνου, Τέζα.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Φερνάντεθ 15 (11/19 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 15 (13/44 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/28 επ., 1 άσο, 82% υπ. – 67% άριστες), Κρουκ 7 (7/26 επ., 76% υπ. – 65% άριστες), Γιακουμή 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1, Ρόγκα –λ (52% υπ. – 43% άριστες) / Λαδένη 1, Καβαθά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 1.

*Η ΑΕΚ κατέθεσε ένσταση για αντικανονική αφαίρεση πόντων στο 4ο σετ. Οι διαιτητές επιμένουν στην απόφαση τους για αντικανονική συμμετοχή παίκτριας της ΑΕΚ αλλά όλα θα ξεκαθαρίσουν στα αρμόδια όργανα.
 Είναι κρίμα κανείς να μην σέβεται την προσπάθεια των παικτών", έλεγαν από τον Ολυμπιακό . Στον Ολυμπιακό επιφυλάσσονται σχετικά με την αντιμετώπιση που είχε η ομάδα από τους διαιτητές...