Παρασκευή 1 Απριλίου 2011

Euroleague: Siena – Ολυμπιακός 88-76 (video)

siena olympiakos video 88 76O Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και στο τέταρτο παιχνίδι με τη Siena, γνώρισε την ήττα με 88-76 και επιστρέφει άπραγος στην Ελλάδα. Hairston και Lavrinovic ήταν οι «δήμιοι» των «ερυθρόλευκων» με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από το «ναυάγιο» της ελληνικής ομάδας διασώθηκαν μόνο οι Μπουρούσης και Gordon.

Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν τους παίκτες του Ivkovic στην άμυνά τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν γρήγορα τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν με 11 στο 10΄, 29-18. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν τους τρόπους να αντιδράσουν, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα, αφού είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +15, 42-27, για να κλείσει το ημίχρονο στο 50-36, με τον Hairston να κάνει «όργια» και να έχει 19 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά! Οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με 55-38 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά τότε οι Πειραιώτες επανήλθαν, πλησίασαν στους πέντε, 63-58, και ξαναμπήκαν δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, η ομάδα του Pianigiani πήρε διαφορά 12 πόντων στο 33΄, ο Ολυμπιακός έδειξε να μένει από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να απoφύγει την ήττα.
Τα δεκάλεπτα: 29-18, 50-36, 68-61, 88-76
Siena (Pianigiani): McCalebb, Ζήσης 6, Hairston 25, Carrareto, Rakovic 2, Lavrinovic 19, Kaukenas 5, Ress 4, Michelori, Akindele 12, Jaric 12, Stonerook 10, Moss 5
Ολυμπιακός (Ivkovic): Παπαλουκάς, Nesterovic 5, Σπανούλης 7, Μπορούσης 16, Μαυροκεφαλίδης 5, Nielsen 3, Erceg 4, Teodosic 10, Halperin 10, Gordon 16
Video με τα highlights από το Siena – Ολυμπιακός 88-76 (video)