Σάββατο 24 Μαρτίου 2012

Σιένα - Ολυμπιακός 81-80

Ο Ολυμπιακός γύρισε ένα... χαμένο ματς, επέστρεψε από τους 16 πόντους και έφτασε το δεύτερο προημιτελικό στο τελευταίο σουτ, που δεν έγινε ποτέ. Ο Πρίντεζης θόλωσε και δεν έγινε καν επίθεση μετά τις δύο χαμένες βολές του Ρακότσεβιτς. Δεν πειράζει, Θρύλε. Η Σιένα νίκησε τον Ολυμπιακό με 81-80 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Στο ΣΕΦ, καθαρίζουμε την πρόκριση! Δείτε το βίντεο του αγώνα.
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο δεύτερο ματς της προημιτελικής σειράς από την Σιένα με σκορ 81-80, σε ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά... όχι και έτσι! Οι ερυθρόλευκοι, σίγουρα, δεν ήταν καλοί στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς έως και την 3η περίοδο είχαν κενά στην άμυνα τους και ήταν άστοχοι. Η Σιένα στο ημίχρονο έφτασε στο +16 (48-32), αλλά και στο +15 στην 3η περίοδο (67-52), με τους Ιταλούς να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό Λαβρίνοβιτς (18π, 6ρ). Στο τέλος, όμως, οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν με πάθος και βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς. Έβγαλαν άμυνες, πήραν κρίσιμα ριμπάουντ και βάζοντας "μεγάλα" σουτ, έφτασαν πολύ κοντά στο να σημειώσουν μία επική ανατροπή.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, όμως, ο για ακόμη μία φορά εξαιρετικός Πρίντεζης "θόλωσε" στα τελευταία 5'' του αγώνα, καθώς όταν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από τις δύο σερί άστοχες βολές του Ρακόσεβιτς, ούτε έψαξε συμπαίκτη του στον αιφνιδιασμό ώστε να δώσει πάσα, ούτε δοκίμασε να σουτάρει, με αποτέλεσμα ο ΜακΚάλεμπ να του κλέψει την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και το ματς να λήγει βρίσκοντας νικήτρια την Σιένα (81-80). Άδοξη ήττα για τους ερυθρόλευκους, αλλά μικρό το κακό, καθώς η σειρά έγινε 1-1 και οι ερυθρόλευκοι έχουν την δυνατότητα να πάρουν την πρόκριση για το Final-4 στο ΣΕΦ, κάνοντας δύο νίκες στο Φάληρο, καθώς, πλέον, η σειρά μεταφέρει στον Πειραιά. Μοιραίος, αλλά και κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση ο "Πριντ" (15π, 6ρ), ενώ βοήθησαν οι Άντιτς (11π, 5ρ), Λο (11π, 5ασ) και Ντόρσεϊ (7π, 6ρ), ενώ περιορίστηκε από τους Ιταλούς ο Σπανούλης (7π, 3ασ).

Οι ερυθρόλευκοι στο παιχνίδι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (38-24), μαζεύοντας, μάλιστα, 17 επιθετικά (!), έναντι μόλις 2 των πρασίνων. Από την Σιένα, πέρα του εκπληκτικού Λαβρίνοβιτς, ο οποίος έκανε την "ζημιά" στους Πειραιώτες, οι Ιταλοί είχαν για πρώτο σκόρερ τον ΜακΚάλεμπ (21π), ενώ καλό ματς για δεύτερη φορά έκανε ο Άντερσεν (12π, 6ρ).

Δυναμικό ξεκίνημα με Άντιτς, περιορίστηκε ο Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ, ενώ η Σιένα με τους ΜακΚάλεμπ, Θόρντον, Μος, Στόουνρουκ, Άντερσεν. Ο Σκοπιανός φόργουορντ ξεκίνησε φορτσάτος στο παιχνίδι, καθώς πέτυχε τους πρώτους έντεκα (σερί) πόντους των ερυθρολεύκων (6-11), έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (1/1δ, 1/1τρ, 6/7β), με τους Στόουνρουκ-Άντερσεν να τον σταματούν μόνο με φάουλ, με αποτέλεσμα να φορτωθούν και ο Πιανιτζιάνι να ρίχνει στην μάχη τον Λαβρίνοβιτς. Ο Πέρο έδειχνε σε τρομερή κατάσταση, καθώς κέρδιζε όλες τις μονομαχίες κοντά στο καλάθι, αλλά οι υπόλοιποι συμπαίκτες του ήταν άστοχοι. Η Σιένα αντέδρασε με τον Μος μειώνοντας σε 10-11, αλλά ο Χάινς απάντησε αμέσως με ένα μακρινό τζαμπ-σουτ (10-13).

Οι Πειραιώτες στη συνέχεια χαλάρωσαν στην άμυνα, έχασαν τους Ιταλούς στα προσωπικά τους μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα η Σιένα να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με τον Μος (13-14). Τις επόμενες δύο επιθέσεις τις ανέλαβε ο Παπανικολάου, ο οποίος την πρώτη φορά μπορεί να αστόχησε από την περιφέρεια, αλλά στη συνέχεια, από την γωνία, "έγραψε" το 14-16 στο 7'. Ο Σπανούλης είχε περιοριστεί και δεν μπορούσε να δράσει, καθώς τον φύλαγαν δύο παίκτες, αλλά πάντα έψαχνε τον ελεύθερο συμπαίκτη. Οι ερυθρόλευκοι έπαιρναν τα ριμπάουντ, αλλά ήταν άστοχοι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα με τον ΜακΚάλεμπ (20-18), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους πράσινους να προηγούνται με 22-18.

Έκανε την διαφορά ο Λαβρίνοβιτς, κακή άμυνα και αστοχία για τους Πειραιώτες

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο εξαιρετικός Λαβρίνοβιτς με τρίποντο "έγραψε" το 25-20, με τους ερυθρόλευκους στην επίθεση να γυρνούν την μπάλα και να "εκτελούν" στο τέλος του χρόνου. Ο Ρακόσεβιτς έφερε την Σιένα στο +6 (28-22), με τους Ιταλούς να δείχνουν πως βρίσκουν ρυθμό, αλλά ο Πρίντεζης με υπέροχη προσπάθεια μείωσε σε 28-24. Την "ζημιά", όμως, συνέχιζε να την κάνει ο Λιθουανός πάουερ-φόργουορντ των Ιταλών, ο ο οποίος τραβιόταν συνέχεια στην περιφέρεια και με δύο σερί μακρινά σουτ, έφερε την ομάδα του στο +11 (36-24) στο 14'. Ο Ντόρσεϊ επιχείρησε να σταματήσει τον Λαβρίνοβιτς, αλλά στην προσπάθεια του χρεώθηκε με τρίτο φάουλ. Οι Πειραιώτες έδειχναν μπερδεμένοι στο γήπεδο, δεν τους έβγαιναν τα μαρκαρίσματα, με τον Ρακόσεβιτς, χάρη σε ένα δύσκολο τζαμπ-σουτ, να ανεβάζει την διαφορά στο +13 (37-24).

Ο Ντόρσεϊ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε, δίνοντας ψυχολογία στους συμπαίκτες του, ενώ το τρίποντο του Πρίντεζη έριξε την διαφορά στο -10 (39-29). Οι Πειραιώτες έψαχναν τον τρόπο να βγάλουν καλές άμυνες, αλλά οι Σιενέζοι ήταν τρομερά εύστοχοι, με τον Άντερσεν από την περιφέρεια να φέρνει την διαφορά στο +15 (44-29) και τους γηπεδούχους να μετρούν 13/16 δίποντα. Σε εκείνο το σημείο ο Ίβκοβιτς επέλεξε να παίξει με τρία γκαρντ, Σπανούλη, Λο, Σλούκα, συν τους Πρίντεζη και Παπαδόπουλο, αλλά οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι και δεν έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση. Ο Ρακόσεβιτς με ένα άνετο λέι-απ έφερε την ομάδα του στο +16 (48-32), αλλά ο ψυχωμένος Πρίντεζης με τρίποντο μείωσε σε 48-35, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μείωσε, αλλά η διαφορά μεγάλωσε ξανά

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Κέσελ, Άντιτς και Χάινς, με το σχήμα αυτό να "δένει" στην άμυνα, ενώ στην επίθεση βρήκε λύσεις με τον "καυτό" Μάρκο, ο οποίος με τρίποντο από την γωνία μείωσε σε 48-41, "παγώνοντας" την "Παλαέστρα. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους και μέτρησαν ένα σερί 9-0, το οποίο σταμάτησε μετά από λέι-απ του ΜακΚάλεμπ, μετην Σιένα να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, ύστερα από τρία λεπτά δίχως σκορ. Οι Ιταλοί είχαν καταφέρει να περιορίσουν αποτελεσματικά τον Σπανούλη, ο οποίος είχε να τον μαρκάρουν πάντα δύο παίκτες, με τον αρχηγό, πάντως, να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στο 25', μειώνοντας σε 52-43.

Σε εκείνο το σημείο ο Στόουνρουκ χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ, ο Κέσελ έφτασε τους εφτά πόντους με βολές (52-45), ενώ ο Σπανούλης με ωραία προσπάθεια (55-47) έδειχνε να έχει πάρει μπροστά στην επίθεση, αλλά δεν είχε συνέχεια. Ο ΜακΚάλεμπ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +11 (60-49), με τον αποφασισμένο Κέσελ στη συνέχεια να καρφώνει με μανία την μπάλα στο καλάθι, αλλά να αστοχεί στην βολή που κέρδισε. Ο "δαιμόνιος" Αμερικανός γκαρντ της Σιένα ήταν ασταμάτητος στον αιφνιδιασμό, ο Σπανούλης ήταν άστοχος στις βολές (1/2), με τον τρομερό Λαβρίνοβιτς στο παιχνίδι να φτάνει τους 14 πόντους και να φέρνει την διαφορά στο +12 (64-52), ενώ, παράλληλα, χρέωσε και με τέταρτο φάουλ τον Ντόρσεϊ, με τον Λιθουανό να δείχνει ασταμάτητος στην επίθεση. Η διαφορά πήγε ξανά στο +15 (67-52) με τον Ρακόσεβιτς, με την 3η περίοδο να βρίσκει τους Ιταλούς να προηγούνται με 67-53.

Το ματς έγινε ντέρμπι, πήγε στις βολές, αλλά στο τέλος έκανε λάθος ο Πρίντεζης

Το παιχνίδι έδειχνε χαμένο, αλλά ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ ώστε να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Χάρη σε πόντους των Ντόρσεϊ-Λο, η διαφορά έπεσε στους -10 (69-59), αλλά στις επόμενες φάσεις ήταν άστοχοι, μη αξιοποιώντας τις καλές άμυνες που έβγαλαν. Ο Παπανικολάου με τρίποντο στο 34' έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (61-52), αλλά ο εντυπωσιακός Λαβρίνοβιτς συνέχιζε να κάνει την "ζημιά" στους ερυθρόλευκους στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ, έχοντας πάρει, μάλιστα, 15 επιθετικά (!) σε εκείνο το σημείο, αλλά έχαναν πολλά λέι-απ. Οι Πειραιώτες δεν τα παρατούσαν, όμως, ούτε το έβαζαν κάτω, με τον Ντόρσεϊ πρώτα να απαντάει με έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ), ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης έριξε την διαφορά στο -6 (73-67). Ο Ολυμπιακός είχε επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι, έχοντας σοβαρευτεί στην άμυνα, με την Σιένα να χάνει σουτ και τους Πειραιώτες να παίρνουν τα ριμπάουντ.

Από μέση απόσταση ο Πρίντεζης "έγραψε" το 73-69 στο 37', "παγώνοντας" το "Παλαέστρα", αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, χάνοντας την ευκαιρία να ρίξουν ακόμη περισσότερο την διαφορά, με αποτέλεσμα ο  Άντερσεν να "γράψει" το 75-69. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, ήταν παθιασμένοι και αποφασισμένοι να "γυρίσουν" το ματς, με τον δυναμικό Χάινς κάτω από την ρακέτα να μειώνει στο καλάθι (75-73) στο 1'22'' πριν την λήξη, χάνοντας, όμως, την βολή στο γκολ-φάουλ που είχε κερδίσει. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Άντερσεν να φέρνει την Σιένα στο +4 (77-73) 1'03'' λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Η μπάλα, πλέον, "έκαιγε", με τον συγκλονιστικό Λο να παίρνει πρωτοβουλία στην επίθεση, ευστοχώντας σε ένα παλικαρίσιο μπάσιμο, στο οποίο πήρε και το φάουλ. Με έμμεσο τρίποντο, λοιπόν, μείωσε στον πόντο (77-76).

Ο αγώνας πήγε στις βολές, με τον ΜακΚάλεμπ να ευστοχεί (2/2β), όπως και ο Σπανούλης, με το σκορ να είναι στο 79-78. Στα 15'' ο Ολυμπιακός πίεσε, με τον αρχηγό να κάνει ξανά φάουλ στον Αμερικανό γκαρντ των Ιταλών. Μέτρησε 1/2 βολές, καθώς στην 2η αστόχησε, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή, με τον Άντερσεν από τις βολές να "γράφει" το 81-78. Στα 7'' πριν το τέλος ο Πρίντεζης ήταν απόλυτα εύστοχος (81-80), ενώ στη συνέχεια έγινε φάουλ πάνω στον Ρακόσεβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ δεν ήταν ψύχραιμος, καθώς αστόχησε και στις δύο βολές. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Πρίντεζη, ο οποίος έχοντας αντίπαλα κορμιά μπροστά του "θόλωσε" και  μπερδεύτηκε, προσπάθησε να κατεβάσει την μπάλα, άργησε να σουτάρει, με τον ΜακΚάλεμπ να βουτάει στο παρκέ και να του κλέβει την μπάλα. Έτσι, λοιπόν, οι Πειραιώτες έχασαν άδοξα το παιχνίδι με σκορ 81-80, με την σειρά να έρχεται στα ίσα (1-1).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 26-17, 19-18, 14-27

Ανά δεκάλεπτο: 22-18, 48-31, 67-53, 81-80

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 21(2), Ζήσης 4, Άντερσεν 12(1), Ρακόσεβιτς 13, Καραρέτο, Θόρτον 2, Λαβρίνοβιτς 18(2), Ρες 2, Στόουνρουκ 2, Μος 7.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Άντιτς 11(1), Σπανούλης 7, Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 9(1), Παπαδόπουλος 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 15(2), Παπανικολάου 7(2), Μάντζαρης, Σλούκας, Λο 11.