Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012

Παναθηναϊκός – Maccabi 92-94 στην παράταση (video)

23/3/2012

Την ήττα με 92-94 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Maccabi στο ΟΑΚΑ στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους προημιτελικούς της Euroleague και πλέον οι πράσινοι απώλεσαν το πλεονέκτημα έδρας που είχαν στη σειρά.
panathinaikos maccabi 92-94Την ερχόμενη εβδομάδα, ακολουθούν δύο αγώνες στο Ισραήλ και ο Παναθηναϊκός χρειάζεται οπωσδήποτε την εκτός έδρας νίκη για να ξαναπάρει το «πάνω χέρι».
Ο αποψινός αγώνας ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί στο σκορ στο δεύτερο μέρος και τους Ισραηλινούς να βρίσκουν επιθετικές λύσεις με τους Smith, Ohayon και Langford. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Batisτε ισοφάρισε σε 81-81, η Maccabi ξαναπέρασε μπροστά (81-83) με τον Blu και 13 δεύτερα πριν το τέλος ο Καϊμακόγλου έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (83-83) με δύο βολές, που ήταν και το τελικό σκορ στην κανονική διάρκεια.
Στην παράταση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 90-87 και 92-90, η Maccabi πέρασε μπροστά με 92-93 με τρίποντο του Blu 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην επίθεση που ακολούθησε ο Jasikevicius αστόχησε και ο Lanford με μία στις δύο βολές έκανε το 92-94, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Παναθηναϊκός αστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Διαμαντίδη (τρίποντο) και τον Jasikevicius (διποντο)
Με το τελικό 92-94 η Maccabi κατάφερε να ισοφαρίσει τις νίκες σε 1-1 (στο φάιναλ φορ προκρίνεται η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες).
Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-41, 58-61, 83-83 (κ.α.) 92-94 (παρ.)