Πέμπτη 5 Απριλίου 2012

Ολυμπιακός - Καβάλα 85-60

Ο Ολυμπιακός, σαν σε προπόνηση, κέρδισε την Καβάλα με στο ΣΕΦ με 85-60. Μία νίκη ακόμη χρειάζονται οι Πειραιώτες, ώστε να αποκτήσουν το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας έως τους τελικούς της Α1. Σούπερ εμφάνιση από Παπανικολάου και Σλούκα.
Για το εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής της Α1, ο Ολυμπιακός διέλυσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Καβάλα με σκορ 85-60, παίζοντας μπάσκετ σαν σε προπόνηση, παραμένοντας μόνος-πρώτος στην κορυφή του πρωταθλήματος. Πλέον, έμεινε, μόλις, ένα ματς για να ολοκληρωθεί η regular season της διοργάνωσης και εφόσον οι Πειραιώτες κερδίσουν και τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια την Μεγάλη Τετάρτη (11/4), τότε θα τερματίσουν στην κορυφή της βαθμολογίας, κατακτώντας και μαθηματικά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας έως και τους τελικούς των playoffs.
Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 51-27. Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι, ολίγον, χαλάρωσαν σε κάποια σημεία, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες του, οι οποίοι σκόραραν όλοι πλην του Κατσίβελη.

Κορυφαία εμφάνιση από τον Παπανικολάου, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ (22π, 5/6δ, 10ρ), βγάζοντας μπόλικη ενέργεια και διάθεση στο παιχνίδι του, ενώ ήταν αλάνθαστος και απόλυτα αποτελεσματικός ο εκπληκτικός Σλούκας (16π, 3/3δ, 2/2τρ, 4/4β), ο οποίος βοήθησε και στο δημιουργικό κομμάτι (6ασ). Παράλληλα, βοήθησαν οι Πρίντεζης (12π) και Χάινς (9π), με τον Σέρβο τεχνικό να αφήνει εκτός αποστολής τους Βασιλόπουλο (ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο), Παπαδόπουλο, Ντόρσεϊ και Λο.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (34-24), έπαιξε ομαδικό μπάσκετ (19 ασίστ), πίεσε πολύ στην άμυνα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (8κλ), έτρεξε στο γήπεδο όταν του δόθηκε η ευκαιρία (6/7 αιφνιδιασμούς), ενώ ήταν σχεδόν αλάνθαστος από την γραμμή των βολών (16/17). Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς θέλησε να ξεκουράσει τόσο τον Σπανούλη (3π, 2ασ, σε 16 λεπτά), όσο και τον Άντιτς (4π, σε 10 λεπτά), ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Γλυνιαδάκη και Κατσίβελη.

Δυναμικό ξεκίνημα

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Χάινς, με τον αρχηγό και τον Αμερικανό σέντερ να ηγούνται της προσπάθειας, με τους Πειραιώτες να παίρνουν προβάδισμα με σκορ 10-3 στο 4'. Οι ερυθρόλευκοι φρόντιζαν να παίρνουν τα ριμπάουντ, ενώ με την πιεστική τους άμυνα ανάγκαζαν τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ άστοχοι, με την διαφορά να φτάνει στο +11 (14-3) με τον Μάντζαρη. Το 14-0 σερί των παικτών του Ντούσαν Ίβκοβιτς έλαβε τέλος με το καλάθι του Σίμτσακ, αλλά κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Παπανικολάου, ο οποίος στον αιφνιδιασμό "έγραψε" το 20-5, μετρώντας έξι σερί πόντους, με τον Red-Bill να κλέβει μπάλες και να μοιράζει ασίστ. Με το τρίποντο του Σλούκα και το καλάθι το Χάινς η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +18 (25-17), με τους γηπεδούχους να παίζουν καταπληκτική άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο φορτσάτος Πρίντεζης με δική του προσπάθεια έφερε την διαφορά στο +20 (27-7), με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να παίζει καταπληκτική άμυνα, έχοντας βρει, παράλληλα, ρυθμό και στην επίθεση, με τον Άντιτς να "γράφει" το 35-10 στο 13'. Ο Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε και τον Γλυνιαδάκη, με τον Κέσελ να ευστοχεί σε τρίποντο και να ανεβάζει την διαφορά στο +30 (42-12) στο 15', ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Σλούκας "έγραψε" το 45-14, με τους Πειραιώτες να παίζουν σαν σε... προπόνηση. Η Καβάλα είχε καθαρά παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, με τον Νταμιάνοβιτς να πραγματοποιεί ένα 6-0 σερί, μειώνοντας σε 45-20, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σημάδια... ζωής. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, έτρεξαν στο γήπεδο, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, έκλεψαν μπάλες, ενώ εκμεταλλευόμενοι και την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 51-27.

Χαλάρωσε σε κάποια σημεία στην επανάληψη

Στην επανάληψη οι Παπανικολάου και Πρίντεζης έφεραν την διαφορά στο +29 (56-27), αλλά στη συνέχεια η Καβάλα βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι της, πραγματοποιώντας ένα επί μέρους σκορ 7-3 (59-34). Ο εξαιρετικός Παπανικολάου με τρίποντο "έγραψε" το 62-34, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-39, με τους Γκετσεβίτσιους και Χάινς στη συνέχεια να παίρνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση. Το ματς στο 3ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους Πειραιώτες να διατηρούν στα ύψη το υπέρ τους προβάδισμα και την Καβάλα να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά όσο το μπορούσε περισσότερο. Οι Πρίντεζης και Παπανικολάου συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, με τον Σίμτσακ να σημειώνει το 70-43 στο 27'. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες, ήταν άστοχες και έκαναν λάθη, με αποτέλεσμα το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να μείνει ως έχει.

Το παιχνίδι εδώ και ώρα είχε αποκτήσει εδώ και αρκετή ώρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς Ίβκοβιτς να δοκιμάζει σχήματα, αλλά και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Ο καταπληκτικός Παπανικολάου "έγραψε" το 72-43, αλλά στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έκαναν λάθη και ήταν άστοχοι, με την Καβάλα να πραγματοποιεί σερί 6-0, μειώνοντας σε 72-49 στο 33'. Ο Ίβκοβιτς σε εκείνο το σημείο πήρε τάιμ-άουτ, καθώς δεν του άρεσε το γεγονός πως οι παίκτες του έδειξαν σημάδια χαλάρωσης. Κάπου εκεί οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και πάλι, πίεσαν στην άμυνα και με τους Πρίντεζη-Σλούκα έφτασαν στο 76-49. Στο 37' ο Μάντζαρης με τρίποντο σημείωσε το 79-51, ενώ ο Παπανικολάου έφτασε τους 22 πόντους, "γράφοντας" το  81-53. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός - Καβάλα, 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 51-27, 70-43, 85-60

Ανά δεκάλεπτο: 25-7, 26-20, 19-16, 15-17

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Άντιτς 4, Σπανούλης 3, Κέσελ 3(1), Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 5(1), Γλυνιαδάκης 4, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 22(2), Μάντζαρης 5(1), Σλούκας 16(2), Κατσίβελης

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς, Γκεοργκίεφ 3(1), Αράπης, Αγγελόπουλος 10(2), Νταμιάνοβιτς 14, Τέιλορ 12(1), Στεφανίδης 6, Γεωργάκης 3, Κοστόφ 3(1), Καραποστόλου 5(1), Σίμτσακ 4.