Παρασκευή 16 Μαρτίου 2012

Ολυμπιακός - Πανιώνιος 73-64

Ο Πανιώνιος αντιστάθηκε, οι Παναθηναϊκοί αναθάρρησαν, μήπως και χάσει ο Θρύλος, αλλά ο Ολυμπιακός ξέρανε αμφότερους, νικώντας με 73-64 στο ΣΕΦ για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.
Οι ερυθρόλευκοι μ' αυτή τους την επιτυχία ουσιαστικά "κλείδωσαν" την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Τα παιδιά του Ντούσαν Ίβκοβιτς δίχως να χρειαστεί να φουλάρουν υπερκέρασαν το εμπόδιο του Πανιωνίου και πλέον θα επικεντρωθούν στις αναμετρήσεις που ακολουθούν με την Σιένα για την Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας:

Με καλή άμυνα, αλλά δίχως ρυθμό στην επίθεση

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ, με τον Παπανικολάου να μένει εκτός αποστολής. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Σέρβο φόργουορντ αλλά στα επόμενα λεπτά αναλώθηκαν σε λάθη, είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μείνουν δίχως σκορ για περίπου τρία λεπτά. Ο αρχηγός στη συνέχεια με έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ) "έγραψε" το 5-3 στο 4'. Οι ερυθρόλευκοι στην άμυνα ήταν πολύ καλοί, καθώς πίεζαν τον αντίπαλο, έκλειναν τους διαδρόμους και έκλεβαν μπάλες, αλλά στην επίθεση η ομάδα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Η συνηθισμένη συνεργασία στον αέρα μεταξύ Red-Bill Ντόρσεϊ ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό "κάρφωμα" του Αμερικανού, με τον Πανιώνιο να βάζει... γκολ με τον Στίβενσον (9-5).

Ο Ίβκοβιτς στη συνέχεια έριξε στην μάχη τους Σλούκα, Πρίντεζη και Χάινς, με το νέο σχήμα να κάνει λάθος στην πρώτη της επίθεση και τον "Ντούντα" να ωρύεται από τον πάγκο του, ζητώντας  με φωνές από τους παίκτες του να βγάλουν καλή άμυνα. Ο Σλούκας με αριστερό ντράιβ έφερε την διαφορά στο +5 (13-8), αλλά ο Πανιώνιος απάντησε γρήγορα με κάρφωμα του Καββαδά. Οι Πειραιώτες με δυσκολία κατόρθωναν να φτάσουν στο καλάθι, με τους "κυανέρυθρους" να ξεκινούν να παίζουν "ξύλο" στην άμυνα και τον Πρίντεζη να "γράφει" το 15-10. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Λο μπήκε στο παρκέ, επιστρέφοντας για πρώτη φορά στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του, ο Σλούκας (ξανά) από τις βολές έδωσε σκορ στους Πειραιώτες, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται βρίσκοντας τους γηπεδούχους στο +3 (17-14).

Ο "σκληροτράχηλος" Πανιώνιος και το ερυθρόλευκο 7-0 σερί στο ημίχρονο

Στην δεύτερη περίοδο, με σχήμα Λο, Σλούκα, Πελεκάνο, Πρίντεζη και Χάινς, οι ερυθρόλευκοι έκαναν λάθη, έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ αντιθέτως ο Πανιώνιος ήταν πιο σοβαρός στο παρκέ, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ με 17-19, χάρη σε 5-0 σερί και τρίποντο του Μπάρλου. Ο Ίβκοβιτς σε εκείνο το σημείο πήρε τάιμ-άουτ, έκανε παρατηρήσεις στους παίκτες του, έριξε στην μάχ ξανά τον Σπανούλη (αντί του Σλούκα) και η ομάδα αντέδρασε σωστά. Βρήκε λύσεις κοντά στην ρακέτα, έβγαλε άμυνες, έκλεψε μπάλες και με τον Πρίντεζη πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα (21-20). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν μαχητικοί, πέρασαν και πάλι μπροστά με τον Μπατή (21-22), συνεχίζοντας να ρίχνουν "ξύλο" στην άμυνα, παίζοντας "σκληρά" και κάνοντας αρκετά φάουλ.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Πρίντεζης και Πελεκάνος να πάνε σε βολές, τις οποίες και αξιοποίησαν, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +3 (25-22) στο 15'. Το ερυθρόλευκο σερί έφτασε το 6-0 με αριστερό μπάσιμο του Λο (27-22), αλλά οι "κυανέρυθροι" συνέχιζαν να αποδεικνύουν πως θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους στον αγώνα, καθώς μείωσαν γρήγορα με τον Στίβενσον (27-24). Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, καθώς συνέχιζαν τα λάθη και τις απρόσεκτες πάσες. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα, μάλιστα, κατάφεραν και να φέρουν το σκορ στα ίσα (27-27), αλλά ο Γκετσεβίτσιους σημείωσε το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του στο ματς (30-27). Ο Πανιώνιος, όμως, δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και στο 1.18'' πριν την λήξη του ημιχρόνου πήρε και το προβάδισμα με τον Νάντζφεϊ (30-31) στον αιφνιδιασμό. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν, έβγαλαν άμυνες, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με ένα γρήγορο σερί (7-0_, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μάντζαρη στην εκπνοή, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας στο +6 (37-31).

Από το +9 το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι και απέκτησε γρήγορο ρυθμό

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Γκετσεβίτσιους, Κέσελ, Άντιτς και Χάινς. Με τρίποντο του Σέρβου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο ματς (+9), "γράφοντας" το 40-31 στο ματς. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να αναλώνονται σε λάθη (είχαν 31 σε εκείνο το σημείο, 12-19), οι Πειραιώτες "κόλλησαν" στην επίθεση, σε αντίθεση, όμως, με τον Πανιώνιο, ο οποίος βρήκε διαδρόμους κοντά στο καλάθι, αλλά και λύσεις από την περιφέρεια. Οι "κυανέρυθροι" μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα απάντησαν με ένα σερί 7-0, με τον Νάντζφεϊ με τρίποντο να κατεβάσει την διαφορά στο +2 (40-38) στο 24' και τον Ίβκοβιτς να παίρνει τάιμ-άουτ ώστε να "ξυπνήσει" τους παίκτες του. Σε εκείνο το σημείο ο "Ντούντα" έριξε για πρώτη φορά στο ματς τον Παπαδόπουλο, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το σκορ στα ίσα (41-41) στο 25', χάρη σε βολές του Καββαδά.

Ο Ολυμπιακός είχε μπλοκάρει στην επίθεση, αλλά λύση στο πρόβλημα έδωσαν οι Γκετσεβίτσιους και Κέσελ, καθώς με δύο σερί τρίποντα, συν βολές του Λιθουανού, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν ξανά στο +6 (49-43). Στην άμυνα ο Άντιτς φορτώθηκε με 4 φάουλ και αντικαταστήθηκε με τον Πρίντεζη, με τον Πανιώνιο να φροντίζει πάντα να μένει κοντά στο σκορ, με τον Μπάρλο να μειώνει σε 49-47. Σε εκείνο το σημείο ο Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε ως δίδυμο στα γκαρντ τους Σπανούλη-Λο, με τον Γιάνκοβιτς να φέρνει το σκορ στα ίσα (49-49), αλλά ο Αμερικανός γκαρντ τω Πειραιωτών απάντησε με τρίποντο (52-49). Οι "κυανέρυθροι", πάντως, δεν το έβαλαν κάτω, έκαναν ένα 5-0 σερί και με τρίποντο του Κις ο Πανιώνιος πήρε κεφάλι στο σκορ (52-54) στο 28'. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών, ενώ με καλάθι του Λο στον αιφνιδιασμό οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (58-54), με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και να αποκτάει γρήγορο ρυθμό λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Η τεχνική ποινή στον Ίβκοβιτς και η... προσγείωση του Σπανούλη "άναψαν" τα αίματα

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ίβκοβιτς επιστράτευσε και πάλι τον Ντόρσεϊ, ο οποίος μαζί με τον Λο έκαναν ένα εξαιρετικό δίδυμο, από το οποίο οι ερυθρόλευκοι πήραν έξι σερί πόντους, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να πατήσουν... γκάζι και να φτάνουν για πρώτη φορά στο ματς στο +10 (64-54) στο 32', ενώ με τζαμπ-σουτ ο Σπανούλης "έγραψε" το 66-54 (+12), με το 8-0 σερί των γηπεδούχων να ολοκληρώνεται κάπου εκεί, καθώς ο Ξανθόπουλος σκόραρε για πρώτη φορά για την ομάδα του στην 4η περίοδο (66-56), με τους παίκτες του "Ντούντα" να παίζουν καλή άμυνα. Ο Ίβκοβιτς τα τελευταία λεπτά διαμαρτυρόταν συνεχώς στους διαιτητές, λόγω ότι είχε παράπονα σε κάποιες φάσεις, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να του δώσουν τεχνική ποινή, κάτι το οποίο εξόργισε τόσο τον Σέρβο τεχνικό, όσο και τους λιγοστούς οπαδούς των Πειραιωτών, οι οποίοι "ζέσταναν" την ατμόσφαιρα με τις φωνές τους. Ο Πανιώνιος στη συνέχεια κέρδισε και άλλα φάουλ, για τα οποία οι Πειραιώτες είχαν και πάλι παράπονα, με το +12 να "εξανεμίζεται" μέσα σε λίγα λεπτά, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 66-60 στο 35'.

Σε εκείνο το σημείο ο Σπανούλης προσγειώθηκε άσχημα στο παρκέ, σε προσπάθεια του για διείσδυση, έδειχνε να πονάει και να έχει τραυματιστεί, με το παιχνίδι να συνεχίζεται και τον διαιτητή, ξαφνικά, να διακόπτει την φάση, βλέποντας τον Red-Bill να μην είναι σε θέση να συνεχίσει το παιχνίδι. Ο Μπατής διαμαρτυρήθηκε έντονα στον ρέφερι, ζητώντας του άκομψα το λόγο που σταμάτησε την ροή του αγώνα, με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή. Τελικά, ο αρχηγός, δεν έδειχνε να έχει σοβαρό αλλά για να τον προστατέψει ο Ίβκοβιτς τον αντικατέστησε με τον Σλούκα. Οι "κυανέρυθροι συνέχισαν να διαμαρτύρτονται για την φάση, ενώ στη συνέχεια έκαναν "σκληρά" φάουλ, με τον Χάινς να ανεβάζει την διαφορά ξανά στο +12 (72-60) στο 38'. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός "καθάρισε" το παιχνίδι, με το ματς να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Πανιώνιος δοκίμασε με τρίποντα να ρίξει την διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ήταν άστοχος, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν την ομάδα της Νέας Σμύρνης με σκορ 73-64, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στο πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-31, 58-54, 73-64

Ανά δεκάλεπτο: 17-12, 20-19, 21-23, 15-10

Oλυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Λο 9, Άντιτς 1, Σπανούλης 9, Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8, Πρίντεζης 14, Μάντζαρης 3, Σλούκας 5.

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8, Κιζ 9, Στίβεσον 13, Ντίμπλερ 3, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 5, Νάτσφεϊ 12, Παραγιός 2, Μπάρλος 7.