Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

Ολυμπιακός - Πανιώνιος 87-73

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη 12η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια της Basket League ΟΠΑΠ, επικρατώντας του Πανιωνίου με 87-73 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Κορυφαίος ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους, ακολούθησαν οι Βασίλης Σπανούλης και Τζος Πάουελ με 13 και 12 πόντους, αντίστοιχα.
Οι Πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο κρίσιμο ευρωπαϊκό παιχνίδι με τη Σιένα, την προσεχή Παρασκευή (18/1, 22:0), στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην πεντάδα με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Πάουελ. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 4-5, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μίλμπουρν στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα για να περάσουν μπροστά οι γηπεδούχοι με 8-7 ύστερα από καλάθι του Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε το 11-7 και ο Τζος Πάουελ έδωσε προβάδισμα 6 πόντων για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (13-7).

Ο Μίλμπουρν πέτυχε το 13-9 και ο Πρίντεζης έκανε το 17-9 για τον Ολυμπιακό στο έβδομο λεπτό του αγώνα. Ο Σπανούλης σημείωσε το 19-11, με τον Έισι Λο έπειτα από δύο εύστοχες βολές να δίνει προβάδισμα 10 πόντων στους Πειραιωτες (21-11). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 26-15, με δύο εύστοχες βολές του Γιώργου Πρίντεζη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπόγρης μείωσε σε 26-19 για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης και ο Πρίντεζης πέτυχε το 28-19. Ο Σλούκας έκανε το 30-19 με δύο εύστοχες βολές για να μειώσει ο Κις στο 15ο λεπτό του ματς με εύστοχο σουτ τριών πόντων σε 35-22. Ο Κώστας Σλούκας ξανά σημείωσε το 39-22, με τον Κάιλ Χάινς να κάνει το 41-22. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς μείωσε σε 41-24, ενώ ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πέτυχε το 46-28, μισό λεπτό πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με 46-29, ύστερα από 1/2 βολές του Βασίλη Καββαδά.

Ο Πανιώνιος με την έναρξη της τρίτης περιόδου πάτησε... γκάζι με τον Βλάδίμηρο Γιάνκοβιτς και δημιούργησε προβλήματα στον Ολυμπιακό. Ο Μπούκερ μείωσε σε 50-35, ενώ ο Γιάνκοβιτς πέτυχε το 60-49, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μπούκερ στο 28', μάλιστα έριξε την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (62-53) για να ανεβάσει σε εκείνο το σημείο του αγώνα την απόδοση του ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης και να διατηρήσει σε διψήφιο αριθμό την διαφορά. Ο Σπανούλης έκανε το 68-56 με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή, ενώ διαμόρφωσε και το σκορ της τρίτης περιόδου με δύο εύστοχες βολές (70-56).

Οι φιλοξενούμενοι θα μπουν δυνατά και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Κάιλ Χάινς, όμως στο 33ο λεπτό θα πετύχει το 78-65, με τον Γιώργο Μπόγρη να ρίχνει την διαφορά στους 11 πόντους (78-67). Ο Μίλμπουρν μείωσε σε 81-71 με δύο εύστοχες βολές στο 36'. Ο Άντιτς ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από πάσα του Παπανικολάου πέτυχε το 83-71 για τον Ολυμπιακό και ο Χάινς με 1/2 βολές έκανε το 84-71 στο 38ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Γιάνκοβιτς μείωσε σε 84-73 για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη, έπειτα από σουτ τριών πόντων να σημειώνει το τελικό 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73.

Ανά δεκάλεπτο: 26-15, 20-14, 24-27, 17-17.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16(2), Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης 5(1).

Πανιώνιος: (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5(1), Αθηναίου 7(1), Κις 9(3), Μίλμπουρν 9(1), Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22(2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11(1).