Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (pics)

"Έπαιξε με τη φωτιά" η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού στο κλειστό της Κυψέλης, αλλά στο τάι-μπρέικ πήρε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Καθοριστική η Κάταλιν Κις στο φινάλε, καθώς με δύο άσους χάρισε τη νίκη στις Νταμπλούχες Ελλάδας, μοιράζοντας... φιλάκια στην έδρα των γηπεδούχων!

Οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν να προηγούνται εύκολα με 2-0 σετ, αλλά οι πράσινες αντέδρασαν στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Τελικά, στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη ήταν πιο ψύχραιμες και παρέμειναν αήττητες κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν. Καθοριστική η διαγώνιος Καταλίν Κις, η οποία με δύο άσους μετέτρεψε σε 16-18, το 16-16 στο τάι-μπρέικ.

Μεγάλη νίκη, αν και οι ερυθρόλευκες έκαναν τα εύκολα-δύσκολα, πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού μέσα στην Κυψέλη, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ, τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη επικράτησαν με 25-21 και 25-13 αντίστοιχα και όλα έδειχναν πως θα φτάσουν για ακόμη μία φορά φέτος στο 3-0.

Ωστόσο, οι γηπεδούχες μεταμορφώθηκαν στο 3ο σετ, πέτυχαν το εντυπωσιακό 25-14 και ανέβασαν ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Έτσι, πήραν στις λεπτομέρειες (25-23) το 4ο σετ κι έφτασαν μέχρι το τάι-μπρέικ για να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο ματς μπολ, αλλά είχαν και οι πράσινες την ευκαιρία τους. Τελικά, δύο άσοι της Κις, χάρισαν τους δύο βαθμούς στις ερυθρόλευκες, που έχασαν τον πρώτο τους φετινό βαθμό.

Τα σετ: 21-25, 13-25, 25-14, 25-23, 16-18.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Ρούσης): Γκούζου 9 (3/7 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (17/41 επ., 1 άσο), Καββαδία 11 (2/8 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Μερτέκη 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 19 (17/51 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 35% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 39% άριστες), Αποστολάκη, Τσατσούρη.

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Κοσμά 12 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 50% άριστες), Κις 15 (11/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιώτα 12 (5/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μονζόνι 15 (14/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 15 (10/27 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 41% άριστες), Κονόμι – λ (62% υπ. – 42% άριστες) / Τέζα, Κωνσταντίνου, Λαμπρούση.

• Στην αρχή του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Περσιανλή.