Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Με άνεση ο Ολυμπιακός τον Άρη

17/11/2013

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το εντός έδρας ματς με τον Άρη για την έκτη αγωνιστική της Volleyleague, επικρατώντας με 3-0.

Με άνετο τρίποντο συνέχισε την πορεία του στη Volleyleague επικρατώντας του Άρη στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να πετύχουν την τέταρτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης πέτυχε την πέμπτη του νίκη σε έξι ματς. Μάλιστα, ο Δημήτρης Καζάζης είχε την ευκαιρία να δει όλους τους του παίκτες να αγωνίζονται, αφού οι «κιτρινόμαυροι» έγιναν επικίνδυνοι μόνο στην αρχή του τρίτου σετ.

Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ προηγήθηκε με 21-19 αλλά ο άσσος του Γιούρισιτς και η επίθεση του Κοκκινάκη έφεραν την ισοφάριση 21-21. Ο Γιούρισιτς συνέχισε να πιέζει στο σερβίς και ανέβασε το σερί σε 4-0 για το 23-21.

Ο Άρης απάντησε με σερί 3-0 χάρις τα σερβίς του Ντίνα ο οποίος και με άσσο έφερε την ομάδα του σε σετ μπολ. Η είσοδος του Κουρνέτα βοήθησε τον Ολυμπιακό καθώς ο έμπειρος πασαδόρος με άσσο έφερε τον Ολυμπιακό στο 25-24, ο Γιούρισιτς έχασε ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα καθώς σε κόντρα επίθεση κάρφωσε άουτ (25-25). Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Αρμενάκη και πρώτο χρόνο του Γιούρισιτς.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αγγελίδης

Διακύμανση
1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-19
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-15
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 27-25

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-15, 27-25)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 3 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.) :Χριστοφιδέλης 5 (4/8 επ., 80%/40% υπ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/2 επ.), Γιούρισιτς 9 (8/10 επ., 1 ασος), Καλντεϊρα 6 (3/7 επ., 50%/40% υπ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (10/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 89%υπ., άριστες 56% υπ.) (Παπαδόπουλος 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 ασος), Βολουδάκης, Κοκκινάκης 5 (5/11 επ., 71%/57% επ.).

ΑΡΗΣ (Κράβαρικ): Κυριακίδης 4 (4/9 επ., 50%, 21% υπ.), Ντίνας 9 (3/5 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου Θ. 7 (7/13 επ., 30%/4%), Χαριτωνίδης 1 (1 άσος), Γάτσης 4 (4/6 επ.), Αρμενάκης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ) (55%/45% υπ.) (Ναζίρης, Ίλιτς 3 (3/9 επ.), Χατζηπαραδείσης 2 (1 άσος, 1 μπλοκ).

«Αφιερωμένη στον Γιώργο Περσιανλή»

Στον εκλιπόντα Γιώργο Περσιανλή αφιέρωσε τη νίκη ο Δημήτρης Καζάζης, ενώ όσον αφορά τα αγωνιστικά, σχολίασε πως τα λάθη δεν ταιριάζουν στον Ολυμπιακό.

«Ο στόχος ήταν η νίκη, οι τρεις πόντοι σε συνδυασμό με το καλό παιχνίδι. Καταφέραμε πήραμε τους τρεις πόντους. Στα δυο πρώτα σετ ήμασταν αρκετά καλοί αλλά στο τρίτο κάναμε κάποια λάθη που δεν επιτρέπονται. Πρέπει η δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις να αποτυπώνεται μέσα στο γήπεδο και τα λάθη που έγιναν στο τρίτο σετ δεν ταιριάζουν στον Ολυμπιακό. Συνεχίζουμε κρατώντας τα θετικά και τα αρνητικά. Θέλω να αφιερώσω τη νίκη στον Γιώργο Περσιανλή που έφυγε τόσο πρόωρα από τη ζωή».

Από την άλλη, ο τεχνικός του Άρη, Αντρέι Κράβαρικ, σχολίασε την αγωνιστική κατάσταση της ομάδας του λέγοντας:

«Δεν μπορώ να θυμηθώ ένα καλό στοιχείο που δείξαμε στο σημερινό παιχνίδι. Στο τρίτο σετ που πηγαίναμε πόντο- πόντο, ήταν καθαρά θέμα που είχε βγάλει ο προπονητής του Ολυμπιακού τους βασικούς παίχτες και έβαλε τους αναπληρωματικούς. Όπως έβλεπε εδώ πέρα ο κόσμος το γήπεδο, Με αυτή την επίδοση των παιχτών, θα μπορούσαμε να πέσουμε και στην Α2. Δεν είναι αυτό πρόσωπο μίας ομάδα που παίζει στην Α1, δεν είναι δυστυχώς. Λυπάμαι και ντρέπομαι γι'αυτό. Δεν ξέρω πιο θα είναι το μέλλον του Άρη. Άμεσα θα πρέπει να βρεθεί κάποιος ξένος ακραίος για να συμπληρώσει την ομάδα μας και φυσικά βλέπουμε τον Δεκέμβριο για άλλες λύσεις. Ότι θα γίνουν αλλαγές είναι σίγουρο. Θα είναι αλλαγές στο προπονητικό τιμ, στους παίχτες αυτό δεν το ξέρω».