Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Άρης - Ολυμπιακός 70-71

Ο Ολυμπιακός πέτυχε νίκη-θρίλερ (70-71) χάρη σε "καρυδάτο" τρίποντο του συγκλονιστικού... Άγιου-Βασίλη Σπανούλη (29π) στα 5'' πριν τη λήξη, ενώ ο Χάινς με κόψιμο έσωσε τους Πειραιώτες στο τέλος.
Σε ένα ακόμη ματς του Ολυμπιακού ο απολαυστικός Βασίλης Σπανούλης έβαλε την "σφραγίδα" του, καθώς πέρα από το γεγονός πως σημείωσε 29 πόντους (5/8δ, 5/8τρ, 4/5β), ο για ακόμη μία φορά συγκλονιστικός Red-Bill σημείωσε και το "καρυδάτο" τρίποντο της νίκης στα 5'' πριν την λήξη του ματς. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τζέιμς πήγε με διείσδυση να πάρε το ματς, αλλά ο αλτικός Χάινς με καθαρό κόψιμο, πριν η μπάλα βρεθεί σε κάθοδο προς το καλάθι, έσωσε τους Πειραιώτες, οι οποίοι και πήραν μία νίκη-θρίλερ με σκορ 70-71 στο Αλεξάνδρειο. Αυτή ήταν η 6η επικράτηση των ερυθρολεύκων στην Α1 σε εφτά αγωνιστικές.
Άξιος συμπαραστάτης του Βασίλη Σπανούλη στο ματς ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος πήρε, επιτέλους, χρόνο συμμετοχής από τον Ντούσαν Ίβκοβιτς, με τον νεαρό γκαρντ να τελειώνει το ματς με 10 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής, βοηθώντας καθοριστικά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Προσέφεραν οι Χάινς (9π) και Πρίντεζης (7π, 6ρ), ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν οι Μέλντροου (14π), Τζέιμς (14π) και Ταπούτος (12π).

Οι ερυθρόλευκοι ήταν κακοί στην πρώτη περίοδο, ανέβηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στα δύο τελευταία το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με αποτέλεσμα να κριθεί στο τέλος, τόσο από το νικητήριο τρίποντο του Σπανούλη, όσο και από το καθοριστικό κόψιμο του Χάινς. Έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, πάντως, οι Πειραιώτες (36-28), ενώ έκαναν και πολλά λάθη (18).

Ο Σπανούλης τα έβαζε, αλλά ο Άρης έκανε κουμάντο στο παρκέ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λούκας, Σπανούλη, Κέσελ, Πρίντεζη και Γλυνιαδάκη. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά με 4-0, ο Κρούσιτς μείωσε, με τον Red-Bill με τρίποντο να "γράφει" το 7-2 στο 3'. Στη συνέχεια, όμως, ο Αμερικανός γκαρντ των Πειραιωτών αναλώθηκε σε φάουλ και λάθη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φέρουν το σκορ στα ίσα (7-7). Ο αρχηγός έδωσε ξανά το προβάδισμα (7-9) για τους ερυθρόλευκους, αλλά ο Άρης, ο οποίος επέλεγε να τρέχει στο γήπεδο και να πραγματοποιεί γρήγορες επιθέσεις, μέσα σε σύντομο διάστημα βρέθηκε στο +3 (12-9) χάρη σε τρίποντο του Ντέιβις.  Ο Βασίλης με δεύτερο εύστοχο σουτ από τα 6.75 μέτρα, έφτασε τους οκτώ πόντους μέσα σε πέντε λεπτά, ισοφάρισε το σκορ σε 12-12, αλλά η απάντηση των κιτρινόμαυρων ήταν άμεση.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα σερί 6-0 (18-12), με αποτέλεσμα ο Ίβκοβιτς να αναγκαστεί να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Κατσίβελης με τρίποντο έδωσε "ανάσα" επιθετικά στους ερυθρόλευκους (18-15), αλλά η αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών ήταν κακή, καθώς ο Άρης έφτασε στο 8' τους 20 πόντους με τον Τσαιρέλη και τον Ίβκοβιτς να παίρνει απόφαση φρεσκάρει την πεντάδα του με τους Άντιτς, Χάινς, Πελεκάνο και Γκετσεβίτσιους. Οι κιτρινόμαυροι, όμως, χάρη σε πόντους από τον Ταπούτο έφτασαν στο +8 (23-15) στα 45'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό ανασταλτικά να αντιμετωπίζει πρόβλημα, τόσο στα μαρκαρίσματα, όσο και στα ριμπάουντ (11-7). Οι Θεσσαλονικείς φρόντισαν να τρέξουν στο γήπεδο (4/4 αιφνιδιασμούς), σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους (κανέναν), οι οποίοι αναλώθηκαν σε 7 λάθη.

Αντεπίθεση με Σπανούλη, Σλούκα και το εντυπωσιακό αλά ΝΒΑ κάρφωμα του Κερούς

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου, μάλιστα, ο Άρης έφτασε στο +10 (25-15) με τον Τσαιρέλη, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω του ψυχολογικά με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Χάινς (25-17), ύστερα από ασίστ του Σπανούλη, ενώ ο Γκετσεβίτσιους με μακρινό τζαμπ σουτ μείωσε πρώτα σε 25-19 και στη συνέχεια με τον ίδιο τρόπο σε 26-21 στο 13'. Με βολές, μάλιστα , του Μαρτίνας, ο οποίος έφτασε γρήγορα τους 6 πόντους, μείωσε στο σουτ (26-23), με τους ερυθρόλευκους να μετρούν ένα επί μέρους σκορ 3-8, αλλά ο Κερούς απάντησε για τους κιτρινόμαυρους (28-23). Ο Red-Bill από την γραμμή της φιλανθρωπίας ήταν απόλυτα εύστοχος, αλλά οι Θεσσαλονικείς στο 15' "έγραψαν" το 30-25, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ. Η διαφορά συνέχισε στα επόμενα λεπτά να αυξομειώνεται μεταξύ τριπόντου και +5, αλλά ο Σπανούλης με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6.75 μέτρα (3/3) μείωσε στο καλάθι (34-32) στο 17', με τον Βασίλη να φτάνει τους 13εις πόντους στο ματς.

Η ερυθρόλευκη ανατροπή πραγματοποιήθηκε στη συνέχεια, χάρη σε τρεις βολές από τους Πρίντεζη και Red-Bill, με τον Ολυμπιακό στο 18' να παίρνει μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα στο σκορ (34-35). Ο Βεργίνης ισοφάρισε (36-36), αλλά στα τελευταία δύο λεπτά πριν τελειώσει το ματς ανέλαβε δράση ο Σλούκας. Ο Κώστας ήταν εξαιρετικός, καθώς σημείωσε γρήγορα έξι πόντους, χάρη σε διείσδυση στον αιφνιδιασμό και τέσσερις σερί εύστοχες βολές, με τον νεαρό γκαρντ να κλέβει μπάλες και να κερδίζει φάουλ, τα οποία και αξιοποίησε, φέρνοντας τους ερυθρόλευκους στο +6 (36-42) ένα λεπτό πριν το τέλος. Σε αυτά τα τελευταία 60'', όμως, οι Πειραιώτες χαλάρωσαν στην άμυνα, δίνοντας την δυνατότητα στον Άρη να πλησιάσει στο σκορ, με τον Κερούς, μάλιστα, να πραγματοποιεί ένα από τα εντυπωσιακότερα καρφώματα στην ιστορία της Α1, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ του Άρη πέτυχε ένα μακρινό -αλτικό- μπάζερ-μπίτερ dunk, αλά ΝΒΑ, "πετώντας" πάνω (!) από τον Χάινς. Με το σκορ στο 43-44 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Πήρε πάνω του το ματς ο Χάινς, αλλά ο Άρης ροκάνισε την διαφορά

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Σπανούλη, Λούκας, Σλούκα, Άντιτς και Γλυνιαδάκη, αλλά ο Ίβκοβιτς αντικατέστησε τον Κρητικό σέντερ με τον Χάινς, τόσο λόγω φάουλ, όσο και γιατί δεν έπαιρνε τα ριμπάουντ. Με βολες του Κρούσιτς, ο Άρης πήρε το προβάδισμα, αλλά ο Κάιλ το έδωσε ξανά στον Ολυμπιακό, με τον Red-Bill να φέρνει στο +3 (45-48) τους ερυθρόλευκους στο 23'. Ο νεαρός Έλληνας γκαρντ των ερυθρολεύκων συνέχιζε να "πυροβολεί", καθώς έφτασε τους 8 πόντους με τζαμπ σουτ, φέρνοντας τους Πειραιώτες στο +5 (45-50) στο 24'. Ο Σλούκας, μάλιστα, βοηθούσε και στο οργανωτικό κομμάτι, καθώς με ασίστ στον Χάινς, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους (47-52), με τον Αμερικανό σέντερ να δείχνει ασταμάτητος στην επίθεση, βρίσκοντας ξανά τον δρόμο προς το καλάθι (49-54) στο 26'.

Ο Άρης, στη συνέχεια, ξεκίνησε και πάλι να τρέχει στο γήπεδο, πίεσε στην άμυνα, μάζεψε τα "σκουπίδια" και έβαλε τα σουτ που ήθελε, με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο (53-54), χάρη σε καλάθια από τους Κερούς και Μέλντροου στο 28', με τον Ίβκοβιτς να αναγκάζεται να πάρει τάιμ-άουτ ώστε να "αφυπνίσει" τους παίκτες του. Οι "κιτρινόμαυροι" στα τελευταία δύο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά ήταν άστοχοι στις προσπάθειες τους. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφερναν να μαζεύουν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, ανανεώνοντας τον χρόνο τους, αλλά οι Πειραιώτες βγάζοντας ενέργεια στο τέλος στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους στο ματς. Το σκορ στο δεκάλεπτο, πάντως, ήταν χαμηλό (10-10), με τις δύο ομάδες να βρίσκουν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι.

Το "καρυδάτο" τρίποντο του Σπανούλη και το κόψιμο του Χάινς έδωσαν τη νίκη στον Θρύλο

Στην 4η περίοδο, ο Τσαϊρέλης με μακρινό σουτ έκανε το σκορ 55-54 για τον Άρη, αλλά ο Άντιτς με ένα τρίποντο ψυχολογίας έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (55-57) στο 32'. Ο Μαυροειδής έφερε το σκορ στα ίσα, αλλά ο Πρίντεζης με ένα εντυπωσιακό καλάθι "έγραψε" το 57-59 στο 34'. Ο Τζέιμς σημείωσε τρίποντο "φαρμάκι (60-59), ενώ ο Μαυροειδής με βολή έφερε στο +2 (61-59) τους Θεσσαλονικείς στο 36'. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ανέλαβε δράση ο ψυχωμένος Σπανούλης, ο οποίος με ένα δύσκολο ντράιβ ισοφάρισε σε 61-61. Ο Ταπούτος με σουτ έφερε τους κιτρινόμαυρους στο +3 (64-61), αλλά ο συγκολονιστικός Red-Bill ευστόχησε σε ένα ακόμη "καρυδάτο" τρίποντο (64-64), επαναφέροντας τους Πειραιώτες στο ματς. Η μπάλα στα τελευταία λεπτά πήγαινε συνέχεια στον αρχηγό, ο οποίος ήταν ασταμάτητος, καθώς με ένα ακόμη εντυπωσιακό καλάθι "έγραψε" το 66-66, ενώ ο Σλούκας με ένα ντράιβ, γεμάτος αυτοπεποίθηση, έκανε το 68-68, ένα λεπτό πριν το τέλος, με το ματς να παίρνει δραματική μορφή.

Στα 45'' πριν τη λήξη ο Μέλντροου με βολή έκανε το σκορ 69-68, ενώ στα 20'' ο Χάινς έκανε λάθος, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει στα χέρια παικτών του Άρη. Ο Πελεκάνος έκανε γρήγορα φάουλ, ώστε να στείλει τον Ταπούτο στις βολές, ο οποίος είχε 1/2 (70-68), με τον Ολυμπιακό να έχει 19'' ώστε να κάνει επίθεση και τον Ίβκοβιτς να έχει πάρει τάιμ-άουτ ώστε να πει το πλάνο στους παίκτες του. Η μπάλα, όπως αναμενόταν, πήγε στον Σπανούλη, ο οποίος με ψυχραιμία, καθαρό μυαλό και σιγουριά για το χέρι του, σούταρε από την κορυφή της ρακέτας, από τα 8 μέτρα, πετυχαίνοντας το καθοριστικό τρίποντο της νίκης (70-71) "παγώνοντας" το Αλεξάνδρειο. Έμεναν 5'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Τζέιμς έκανε γρήγορη διείσδυση ώστε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά ο Χάινς την τελευταία στιγμή έκοψε την μπάλα λίγο πριν εκείνη καταλήξει στο καλάθι. Μάλιστα, για λίγα λεπτά, το ματς διεκόπη, καθώς οι "κιτρινόμαυροι" διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως ο σέντερ του Ολυμπιακού έδιωξε αντικανονικά την μπάλα. Ο διαιτητής Χριστοδούλου, όμως, βλέποντας το ριπλέι στην οθόνη, ανακοίνωσε πως το κόψιμο ήταν πεντακάθαρο (όπως και ήταν), δίνοντας τέλος στον αγώνα, τον οποίο και οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-44,  53-54, 70-71.

Ανά δεκάλεπτο: 23-15, 20-29, 10-10, 17-17.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 6, Ταπούτος 12, Τζέιμς 14(1), Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 5(1), Κρούσιτς 8, Μάλντροου 14, Τσαλδάρης, Βεργίνης 2, Δήμας.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Λούκας, Άντιτς 3(1), Σπανούλης 29(5), Κέσελ, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 8, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου, Σλούκας 10, Κατσίβελης 3(1).