Δευτέρα 30 Μαΐου 2011

Αλητεία χωρίς τέλος

29/05/2011
Ας φύγουμε επιτέλους από το πρωτάθλημα της μπόχας. Εν ψυχρώ εκτέλεση του Θρύλου στο ΟΑΚΑ και ακόμη μία κλοπή. 31-9 οι βολές, αντιαθλητικά και τεχνικές ποινές. Μια ζωή σιχαμένοι γκριζοπράσινοι.

Ο Θρύλος προδομένος από το υπέρμετρο άγχος και τη νέα ...παράσταση των διαιτητών λύγισε και στον δεύτερο τελικό με 78-66 και πλέον με 0-2 στην ...πλάτη καλείται να κάνει κάτι που μόνο η ΑΕΚ το 2002 έχει καταφέρει, ήτοι να κερδίσει τρία συνεχόμενα ματς για να πανηγυρίσει πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Με «αιχμές του δόρατος» τους ...πύργους Μπουρούση και Μαυροκεφαλίδη και με εξαιρετική άμυνα του Γκόρντον στον Διαμαντίδη προηγήθηκε με 19-10 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 19-12.

Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι ...συνήθεις ύποπτοι, ήτοι οι διαιτητές. Με ένα αξιοζήλευτο κρεσέντο φόρτωσαν τον Θρύλο με άπειρα φάουλ (15 στο ημίχρονο έναντι 8 των αντιπάλων) μεταξύ των οποίων και μια ανεξήγητη τεχνική ποινή στον Μίλος που επέτρεψε στον Παναθηναϊκό με ατελείωτες βολές να ισοφαρίσει σε 22-22. Το ζεστό χέρι, όμως, του παικταρά Σπανούλη έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (33-43 στο 18').

Ο απολογισμός των διαιτητών στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν να τελειώσει ο Παναθηναϊκός με 13/20 βολές και οι «ερυθρόλευκοι» με ...3/4!!! Γλυνιαδάκης (4 φάουλ) και Παπανικολάου (3 φάουλ)είχαν αχρηστευθεί για το μεγαλύτερο κομμάτι του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο ο Θρύλος ολοκλήρωνε το πρώτο μισό με 14/25 δίποντα («αχίλλειος πτέρνα» του πρώτου τελικού) και 4/10 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Με παραγωγικό τον Διαμαντίδη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς στο 22' (46-45) και με τρίποντα των Νίκολας, Φώτση προηγήθηκε με 58-53 στο 28', αλλά ο Θρύλος περιόρισε τη ...ζημιά (60-58 στο 30').

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο ένα ακατανόητο αντιαθλητικό φάουλ που σφυρίχθηκε στον Σπανούλη έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 65-60, καθώς τα λάθη του Θρύλου στην επίθεση ήταν συνεχόμενα με αποκορύφωμα χαμένο κάρφωμα του Μπουρούση.  Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε σα ...χάρτινος πύργος και η ήττα δεν μπορούσε να αποφευχθεί.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-43, 60-58, 78-66
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Φούφης, Ψαριανός

Παναθηναϊκός (Ζέλιμρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 4, Μπατίστ 19, Φώτσης 5 (8 ριμπάουντ), Σάτο 7 (1), Νίκολας 9 (2), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 15 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 9 (1), Μπόγρης, Καϊμακόγλου 2
Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3 (1), Λούκας 11 (1), Σπανούλης 14 (2), Πρίντεζης, Μπουρούσης 12, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 14, Χαλπερίν, Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ 3 (1), Τεόντοσιτς 2.