Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Κουπες παντου...το 15ο Κύπελλο στην ενδοξη ιστορία του Ολυμπιακου

17/03/201

Η πρώτη κούπα της χρονιάς ήρθε για τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό, αλλά είναι απολύτως σίγουρο πως θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα. Και ο αυτοκράτορας του ελληνικού αθλητισμού θα συνεχίσει να γράφει ιστορία.

Μονo o ΘΡΥΛΟΣ τα κανει αυτα... Παρά τα προβλήματα που βγήκαν μέσα στον αγώνα (οι τραυματισμοί των Σμαραγδή, Στεφάνου και Βολουδάκη) οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ψυχή, πάθος και ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΚΗ μαγκιά!

Πήραν την κούπα στον τελικό κόντρα στην ΑΞΙΟΜΑΧΗ Κηφισιά, νικώντας την με 3-1 σετ! Κι αυτό ήταν το 15ο Κύπελλο στην ιστορία τους! Σε έναν τελικό που ήταν συγκλονιστικός, ο Θρύλος κατάφερε να τα βγάλει πέρα κόντρα σε όλους και σε όλα!

Η εξέλιξη του τελικού

Το πρώτο σετ είχε περίεργη τροπή. Διότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και κατάφερε να πάει με προβάδισμα (8-7) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά και να ξεφύγει με +4 (13-9). Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν… Ο Γιοβάνοβιτς ήταν ασταμάτητος και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Κηφισιά να κάνει σερί 9-1 με τα λάθη να είναι συνεχόμενα για τους παίκτες του Θρύλου (14-18). Η ομάδα του Αρσενιάδη ήταν καλύτερη, τόσο στο μπλοκ όσο και στην επίθεση κι αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει το σετ με 25-19.
Στην αφετηρία του δεύτερου σετ υπήρχε νευρικότητα. Λάθη και από τις δύο πλευρές, αλλά αυτά της Κηφισιάς της στοίχησαν περισσότερο με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Σταδιακά άρχισε να μπαίνει στο ματς και ο Γιορντάνοφ που στο πρώτο σετ δεν ήταν μέσα στο ματς. Χαμένα σερβίς και από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα (16-15). Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, ο Γιορντάνοφ πήρε τις φάσεις που έπρεπε, το μπλοκ δούλεψε και το σετ πήγε στον Θρύλο, με τον τελευταίο πόντο από τον άσο του Καλντέιρα.

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε καλά. Όχι λόγω της εικόνας του ματς, αλλά λόγω της ατυχίας που «χτύπησε» τους «ερυθρόλευκους». Στο 6-5 και σε μια προσπάθεια του Σμαραγδή για σερβίς, υπέστη εξάρθρωμα της δεξιάς ωμοπλάτης, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει. Κι εκεί τελείωσε ο τελικός για τον διεθνή κεντρικό! Μεγάλο πλήγμα κι εκεί βγήκε μπροστά ο Γιορντάνοφ. Ο ηγέτης του Θρύλου πήρε αρκετές μπάλες και πόντους. Ακόμα και με μπλοκ! Το προβάδισμα του Ολυμπιακού όλο και αυξάνονταν (17-13, 21-16) για να λήξει το σετ με πόντο του Βούλγαρου διαγώνιου.

Αυτό δεν γίνονταν! Διότι η γκαντεμιά δεν είχε προηγούμενο. Μετά τον Σμαραγδή, ήταν η σειρά του Στεφάνου. Ο λίμπερο του Ολυμπιακού τραυματίστηκε στο 4ο σετ. Υπέστη τράβηγμα στον προσαγωγό. Ο Θρύλος ήταν μπροστά στο σκορ (8-5), αλλά αυτό το δεύτερο απρόοπτο έκανε… ζημιά στους «ερυθρόλευκους». Από το 13-10 που ήταν μπροστά στο σκορ βρέθηκαν στο -1 (15-16). Και το απίστευτο! Ο Βολουδάκης που μπήκε στη θέση του αποχώρησε επίσης με πρόβλημα στο γόνατο, με τον Κοκκινάκη να μπαίνει στο ματς και να γίνεται ο τρίτος λίμπερο του Θρύλου! Αλλά εκεί μέτρησε η ψυχή των παικτών του Θρύλου και ο Κώστας Χριστοφιδέλης ήταν εκείνος που έκλεισε το ματς, κάνοντας το 25-23.