Παρασκευή 11 Μαρτίου 2011

Europa League: Τα αποτελέσματα και τα γκολ των πρώτων αγώνων στη φάση των «16» (video)

Αυλαία στη φάση των «16» στο Europa League με τα πρώτα παιχνίδια μεταξύ των ομάδων που συνεχίζουν στο θεσμό.Σαφές προβάδισμα πρόκρισης έχει πλέον η Twente που θριάμβευσε με 3-0 απέναντι στην Zenit. Ο De Jong βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, στο 25΄ και το 92΄ μία ο Landzaat (56΄). Σπουδαία νίκη και για τη Dymano Kyiv, η οποία με τους Schevchenko (25΄) και Gusev (77΄ ) έγινε το φαβορί απέναντι στην Manchester City, 2-0. H Spartak Moscow έκανε την έκπληξη και επικράτησε στο Amsterdam Arena 1-0 του Ajax, ενώ η Benfica αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε της Paris Saint Germain 2-1.
Στα παιχνίδια των 20:00, μεγάλη νίκη στο Bay Arena με αντίπαλο την Bayer Leverkusen πήρε η Villarreal με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 33΄ με τον Kadlec, ο Rossi έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 42΄ και ο Nilmar στο 70΄ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Castro ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα για να σκοράρει και πάλι ο Nilmar στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Σωτήρης Κυργιάκος, του Alan στο 18΄ η Braga επικράτησε 1-0 της Liverpool. Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Eindhoven και Rangers, ενώ η Porto με γκολ του Guarin στο 70΄ πέρασε νικηφόρα από τη Μόσχα κόντρα στην CSKA.