Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Ήταν αρκετό

Ήταν αρκετό

5/11/2011
Το ματς με το Ρέθυμνο υπό νορμάλ συνθήκες θα περνούσε απλά ως μία ακόμα νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα μπάσκετ. Ωστόσο, είναι μια νίκη που θα μείνει στην ιστορία γιατί είναι η 400η «ερυθρόλευκη» στην κανονική περίοδο. Εμείς ευχόμαστε φυσικά να τις χιλιάσει και προχωράμε στην ανάλυση του αγώνα, τον οποίο οι Πειραιώτες κέρδισαν με 97-84.

Ήταν δεδομένο ότι ο Θρύλος θα κέρδιζε. Αυτό που θέλαμε να δούμε ήταν τον τρόπο με τον οποίο θα έπαιζαν οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, μετά την τζάμπα ήττα από τους Βάσκους της Κάχα Λαμποράλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου και καθάρισαν το παιχνίδι. Στο πρώτο δεν έπαιξαν καλή άμυνα και οι γηπεδούχοι με ενθουσιασμό στο παιχνίδι τους, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο ισόπαλοι, με σκορ 23-23.

Στο δεύτερο, οι κρητικοί προσπέρασαν με 32-31 (τρίποντο του Τσόχλα) και εκεί οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι. Με καλή άμυνα, αιφνιδιασμούς και καλές επιλογές στην επίθεση, έκαναν σερί 15-0 και προηγήθηκαν με 46-32 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να κερδίζουν με 16 πόντους διαφορά (54-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους. Ωστόσο, ποτέ δεν κινδύνεψαν και είχαν συνέχεια διαφορά ασφαλείας. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 21-21, ενώ στο τέταρτο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 25-22…

Πρέπει να επισημανθεί ότι οι πειραιώτες είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο λόγος για τους Πρίντεζη (14), Σπανούλη (13), Χάινς (12), Γκετσεβίτσιους (11) και Κατσίβελη (10).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-54, 59-75, 84-97

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 25 (3τριπ, 4κλεψ), Κούμουλος 1, Παπανικολάου 2, Ράιτς 10 (7ριμπ, 6ασ), Τσόχλας 5, Καλλινικίδης 3 (1), Δορκοφίκης 7 (2), Τζόνσον 10 (2), Λάτοβιτς 4, Πετγουέι 13, Δέδας 2, Κατσαρές 2

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 12 (10ριμπ), Λούκας 9 (1), Άντιτς 4 (6ριμπ), Σπανούλης 13 (7ασ), Κέσελ 3, Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Πρίντεζης 14 (1τριπ, 7ριμπ), Παπανικολάου 8 (1τριπ, 7ριμπ), Σλούκας 6, Κατσίβελης 10 (2).