Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

Το χαμένο μομέντουμ

Το χαμένο μομέντουμ στο 29' ώστε να φτάσει η διαφορά ακόμη και στο +8, η κακή άμυνα στο "ζωγραφιστό", η αστοχία από την περιφέρεια, τα εξαφανισμένα "3άρια", ο όμιλος του Ολυμπιακού που μπλέχτηκε και η ήττα από μία ομάδα που έπαιξε καλύτερα. Γράφει ο Νότης Ψιλόπουλος.
Οι Πειραιώτες έχασαν δίκαια από μία ανώτερη ομάδα, η οποία έπαιξε καλύτερο μπάσκετ. Δεν θεωρώ πως η Μπαρτσελόνα με τον Ολυμπιακό έχουν μεγάλες διαφορές και απόσταση σε θέμα ποιότητας συνόλου και σε δυνατότητες παικτών (ατομικά) στο ρόστερ, αλλά στην πράξη φάνηκε πως οι Καταλανοί αυτή την περίοδο διαθέτουν την πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Euroleague, όντας εμφανώς σε καλύτερη κατάσταση από τους ερυθρόλευκους. Οι Ισπανοί κέρδισαν δίκαια και αν εξαιρέσουμε την εξαιρετική εικόνα των Πρωταθλητών Ευρώπης στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι στο ΣΕΦ έκαναν το παιχνίδι τους, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Η Μπάρτσα έπαιξε έξυπνα, ψύχραιμα και ώριμα, αξιοποιώντας την εμπειρία των παικτών της, αλλά και τα ψηλά κορμιά της, ενώ ήταν και άριστα διαβασμένη στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Ήταν καλύτεροι, τέλος.
Υπάρχει όμως ένα κομβικό σημείο στην αναμέτρηση που εν μέρει επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα. Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο -12 (36-48) και σε εκείνο το σημείο ξεκινά στο ματς την μεγάλη του αντεπίθεση. Βελτιώθηκε στην άμυνα, μάζεψε με αποφασιστικότητα τα ριμπάουντ, επέβαλε τον ρυθμό του στο ματς,  επεδίωξε να τρέξει στο γήπεδο και χάρη κυρίως στα έμμεσα τρίποντα των Πάουελ-Πρίντεζη, αλλά και στο πρώτο εύστοχο σουτ των Πειραιωτών στο ματς από τα 6.75 μέτρα με τον Σπανούλη, πήρε το προβάδισμα στο σκορ (55-54). Ο κόσμος στις κερκίδες σε εκείνο το σημείο αναθάρρησε και  ενθουσιάστηκε, δημιουργώντας μία εκκωφαντική ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ, η οποία έδινε ώθηση και ψυχολογία στους ερυθρόλευκους. Το μομέντουμ ήταν με τους Πρωταθλητές Ευρώπης με την Μπαρτσελόνα να δείχνει να "πνίγεται" στο παρκέ.

Αντί να φτάσει στο +8 εύκολα, βρέθηκε στο -1, με τις χαμένες βολές και το άστοχο τρίποντο

Και φτάνουμε στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τόμιτς χρεώνεται με φάουλ, ενώ ο Γιασικεβίτσιος για διαμαρτυρία τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή. Οι Πειραιώτες έχουν μπροστά τους τέσσερις βολές και την επαναφορά την μπάλας δικιά τους, με το σκορ να είναι στο 60-59 υπέρ τους. Δηλαδή, εφόσον οι ερυθρόλευκοι ήταν αποτελεσματικοί θα μπορούσαν να ξεφύγουν με προβάδισμα +7 ή και με +8 (67-59), εφόσον έβαζαν τις βολές και ακολούθως τρίποντο. Τι έκαναν όμως; Τόσο ο Χάινς, όσο και ο Σπανούλης αστόχησαν και στις τέσσερις (!) τους προσπάθειες, πράγμα σπάνιο, αλλά ταυτόχρονια δείγμα της νευρικότητας και του άγχους που είχαν αμφότεροι σε εκείνο το σημείο, ενώ στην επαναφορά ο Πέρκινς αστόχησε, όπως και ο αρχηγός του Ολυμπιακού σε προσπάθεια του σε τρίποντο, σε μία ανεπιτυχή κίνηση ώστε να... εξιλεωθεί για τις βολές που έχασε.

Εκείνη η στιγμή επηρέασε αρνητικά τόσο την ομάδα, όσο και τον κόσμο που σίγησε, με τους Καταλανούς αντί να ξεκινήσουν την 4η περίοδο όντας στο -6 ή στο -7, μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας στο +1 (62-63).  Κάπου εκεί, ουσιαστικά, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έχασαν το ματς, το οποίο τους "έφυγε" από τα χέρια στην τέταρτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει ξεμείνει από... βενζίνη, συνέχισε να είναι απελπιστικά άστοχος τόσο από την περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι, σε αντίθεση με την συγκεντρωμένη και ψύχραιμη Μπαρτσελόνα, η οποία διαχειρίστηκε άψογα την όλη κατάσταση, αυξάνοντας όλο και περισσότερο το προβάδισμα της, "τελειώνοντας" το ματς από το 35'.

Κακή άμυνα στο low-post, εκπληκτικά αποτελεσματική (71%) η Μπαρτσελόνα στο "ζωγραφιστό"

Οι Καταλανοί σημείωσαν στο ματς 90 πόντους και αυτό αποτελεί ένα δείγμα τόσο της κακής άμυνας που έπαιξαν οι Πειραιώτες, όσο και της εντυπωσιακής αποτελεσματικότητας των Ισπανών στο low-post. Στο "ζωγραφιστό" η Μπαρτσελόνα ήταν εκπληκτικά εύστοχη, καθώς μέτρησε το εκπληκτικό ποσοστό του 71% (!), μετρώντας 28/39 σουτ, κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες κοντά στο καλάθι κόντρα στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να υπερασπιστούν την ρακέτα τους. Ο 34χρονος Μάικλ εξέθεσε με την δραστηριότητα του τόσο τον Παπανικολάου, όσο και τον Περπέρογλου, σημειώνοντας 20 πόντους (9/10δ), ενώ υπήρξαν και αρκετές φάσεις που οι αντίπαλοι του τον έχαναν μέσα από τα... μάτια τους.

Ο Λόρμπεκ ήταν ουσιαστικός (21π, 7/8δ) νικώντας σχεδόν σε κάθε φάση τον Άντιτς, ενώ οι Τόμιτς (10π, 5/6δ) και Τζαβάι "χτύπησαν" στις αδυναμίες των Χάινς και Πάουελ. Ο Κάιλ είναι σπουδαίος παίκτης, αλλά αν είναι να αντιμετωπίσει πρόβλημα στην άμυνα, αυτό θα συμβεί αν βρεθούν απέναντι του πολύ ψηλά και θηριώδη κορμιά (2.17 είναι ο Τόμιτς), τα οποία θα τον αντιμετωπίσουν έξυπνα, αξιοποιώντας την υψομετρική διαφορά. Και αυτό έκαναν περίφημα οι δύο σέντερ των Καταλανών, δυσκολεύοντας το έργο του Χάινς. Η Μπαρτσελόνα "σκότωσε" τον Ολυμπιακό στο low-post, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει λύση στον περιορισμό των ψηλών της και αυτό θα πρέπει να προβληματίσει τους Πειραιώτες ενόψει της συνέχειας. Ναι, είναι καλοί, αλλά δεν γίνεται να εκτίθεσαι στην άμυνα σε τέτοιο βαθμό και μάλιστα στην έδρα σου.

"Έσπασε" τα καλάθια στα τρίποντα, είχε περισσότερες κατοχές αλλά ήταν άστοχος

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει αναφέρει στο παρελθόν πως το αξιόπιστο περιφερειακό σουτ είναι ένα σημαντικό κομμάτι στο σύγχρονο μπάσκετ. Είναι κάτι το οποίο το ζητά από τους παίκτες του και θέλει να αποτελεί ένα στοιχείο στο παιχνίδι που να χαρακτηρίζει την ομάδα του Ολυμπιακού. Όποτε οι ερυθρόλευκοι φέτος έχουν καλό ποσοστό από τα 6.75 μέτρα συνήθως κερδίζουν και αναμφισβήτητα τα τρίποντα πάντα βοηθούν την ομάδα, τόσο ώστε να ανατρέψει εις βάρος της σκορ όταν βρίσκεται πίσω αποκτώντας και ψυχολογία, όσο και για να ξεφύγει με διαφορά, "καθαρίζοντας" τα παιχνίδια.

Όταν κόντρα στην Μπαρτσελόνα όμως μετράς μόλις 2/17 τρίποντα, δεν μπορείς να ελπίζεις για πολλά. Και είναι χαρακτηριστικό πως οι Πειραιώτες στο ματς μέτρησαν περισσότερες κατοχές, έχοντας περισσότερες προσπάθειες για σουτ, κάτι το οποίο φαίνεται και από τα στατιστικά, καθώς σούταραν περισσότερες φορές σε όλους τους τομείς (Ολυμπιακός: 27/48δ, 2/17τρ, 17/23β, Μπαρτσελόνα: 28/39δ, 6/15τρ, 16/22β), αλλά ήταν άστοχοι! Τι κάνεις από εδώ και πέρα για αυτό το θέμα; Έξτρα δουλειά στην προπόνηση και πολλά-πολλά σουτ ώστε οι παίκτες να βρουν το χέρι τους.

Η "τριανδρία" που πάλεψε και τα "3άρια" που απογοήτευσαν

Ο Ολυμπιακός στο ματς δεν είχε αρκετούς παίκτες του σε καλή μέρα και το κακό ήταν πως οι περισσότεροι υστέρησαν τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Ξεχώρισε ο Σπανούλης, ο οποίος μπορεί ορισμένες φορές να είχε "θολό" μυαλό, με αποτέλεσμα να μετρήσει 6 λάθη, αλλά έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση (23π). Είχε μεγάλη διάθεση και επιθυμία για νίκη, αλλά φάνηκε πως υπήρχαν στιγμές που είχε εκνευρισμό, είτε με τα περίεργα σφυρίγματα των διαιτητών, είτε με ορισμένα σουτ που έχασε, αλλά και λάθη που έκανε. Υπήρχαν στιγμές που έδειχνε εγκλωβισμένος, καθώς η Μπαρτσελόνα είχε προσαρμόσει την άμυνα της πάνω του, κλείνοντας του τους χώρους τόσο ώστε να "εκτελέσει", όσο και για να δημιουργήσει.

Θετική εμφάνιση πό τον Πρίντεζη, ο οποίος αποτέλεσε την πιο αξιόπιστη  λύση για τον Ολυμπιακό στο low-post (16π), όντας εγγύηση και στα ριμπάουντ (7ρ), βγάζοντας μπόλικη ενέργεια στο παρκέ, ενώ βοήθησε την ομάδα στο σκορ και ο Πάουελ, δίνοντας πολύτιμους πόντους σε κρίσιμες στιγμές, αν και υστέρησε στην άμυνα. Το κακό όμως ήταν πως πέρα από αυτή την τριανδρία, οι υπόλοιποι δεν βρέθηκαν σε καλή κατάσταση και οι Πειραιώτες είχαν ανάγκη μέσα στο ματς και τους υπόλοιπους.

Δυστυχώς στον αγώνα ήταν... φαντάσματα του καλού εαυτού τους και τα δύο "τριάρια" των Πειραιωτών. Ο Παπανικολάου πραγματοποίησε την χειρότερη του φετινή εμφάνιση, όντας αρνητικός στην άμυνα και δίχως πρωτοβουλία στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό πως σε 23 λεπτά συμμετοχής δοκίμασε μόλις δύο σουτ (!), ολοκληρώνοντας το ματς δίχως σκορ. Εκτός παιχνιδιού και ο Περπέρογλου, παρουσιάζοντας αδυναμίες στα μετόπισθεν, ενώ επιθετικά ήταν κυρίως άστοχος. Από τους σμολ-φόργουορντ οι ερυθρόλευκοι πήραν μόλις 2 πόντους (από ένα σουτ του Στράτου) και αμφότεροι απογοήτευσαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Πέρκινς θέλει χρόνο ώστε να εξοικειωθεί στο παιχνίδι της ομάδας, ο Άντιτς παρουσίασε αδυναμίες στην άμυνα πάνω στον Λόρμπεκ, ο Λο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης  ήταν εκτός παιχνιδιού, ο Σλούκας δεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, όπως τον έχουμε συνηθίσει, ο Χάινς αντιμετώπισε προβλήματα στα ψηλά κορμιά των Καταλανών, ενώ οι Γκετσεβίτσιους και Σερμαντίνι δεν πήραν καθόλου χρόνου συμμετοχής. Εκτιμώ πως ο Λιθουανός γκαρντ θα μπορούσε να πάρει χρόνο συμμετοχής προς το τέλος προσφέροντας το προτέρημα του, που είναι το αξιόπιστο σουτ από την περιφέρεια. Αφού "έσπασαν" τα σίδερα οι υπόλοιποι, γιατί να μην δοκιμαζόταν και εκείνος; Ο Σερμαντίνι δεν αγωνίστηκε καθόλου στο ματς, καθώς όπως είπε ο κόουτς δεν ήταν σε καλή κατάσταση λόγω της ίωσης που πέρασε. Γιατί τότε δεν έμενε καλύτερα εκτός αποστολής και να έπαιρνε την θέση του στην 12άδα Μαυροειδής; Δεν θα έκανε την διαφορά ο Έλληνας σέντερ, αλλά θα είχε στο ροτέισον ένα επιπλέον "5άρι".

Προβληματισμοί για την εικόνα της ομάδας. Στατική και δίχως λύσεις στο σετ-παιχνίδι

Με προβλημάτισε το γεγονός πως η ομάδα ήταν προβλέψιμη και ορισμένες φορές εγκλωβισμένη στο σετ-παιχνίδι. Ναι, η φιλοσοφία της, το όπλο της, είναι το transition-game, το γρήγορο παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο και οι αιφνιδιασμοί, αλλά στο παιχνίδι του μισού γηπέδου θα πρέπει και εκεί να υπάρχει σωστό πλάνο και κατάλληλη κίνηση και δραστηριότητα από τους παίκτες. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βγάλει συνεργασίες "πικ-εν-ρολ", ενώ υπήρξαν αρκετές φάσεις που οι Πειραιώτες ήταν στατικοί κοντά στο καλάθι.

Δεν είναι τυχαίο πως ορισμένες φορές η μπάλα κόντευε να τους μείνει στα χέρια στο τέλος του χρόνου, καθώς δεν μπορούσαν να βγάλουν συνεργασίες στο παρκέ, επιλέγοντας κυρίως να τελειώσουν τις φάσεις με ατομικές προσπάθειες. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα έβγαζε μεγάλο άγχος και έδειχνε πιεσμένη, ενώ στο τέλος φαινόταν να μην μπορεί και να μην πιστεύει στη νίκη. Όσον αφορά στην διαχείριση παικτών, μπορεί όντως κάποιοι παίκτες να υστέρησαν σε συγκεκριμένα σημεία της αναμέτρησης, αλλά δεν γίνεται να παίξουν από 40 λεπτά (για παράδειγμα) οι Πρίντεζης και Σπανούλης, καθώς πρέπει να πάρουν και ανάσες.

Ο όμιλος του Ολυμπιακού, η 2η θέση και η πρόκριση στα προημιτελικά.

Και τώρα τι γίνεται; Η Μπαρτσελόνα, ουσιαστικά, σχεδόν "σφράγισε" την πρώτη θέση του ομίλου, με τον Ολυμπιακό, πλέον, να έχει στόχο καταρχάς να προκριθεί στα προημιτελικά και στη συνέχεια να κυνηγήσει την δεύτερη θέση του ομίλου. Έχει σημασία πάντως και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Χίμκι - Σιένα. Αν οι Ρώσοι νικήσουν τότε θα ισοβαθμίσουν στην 3η θέση με τους Πειραιώτες (με 6 νίκες και 4 ήττες), με την Μακάμπι να ακολουθεί και να πιέζει από πίσω (έχει 5 νίκες και 5 ήττες), αλλά παράλληλα οι Ιταλοί θα χάσουν έδαφος, παραμένοντας στην 2η θέση (με 7 νίκες και 3 ήττες).

Στο ενδεχόμενο αυτό (που χάσει η Σιένα), τότε οι ερυθρόλευκοι την επόμενη αγωνιστική (14/3) με "διπλό" στην Τοσκάνη θα φτάσουν στην 2η θέση την Σιένα, βάζοντας... πλώρη για το πλεονέκτημα της έδρας στα προημιτελικά. Αν όμως οι πράσινοι πάρουν "διπλό' στη Μόσχα, τότε το ενδεχόμενο αυτό απομακρύνεται και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα δώσει μάχη με τις Χίμκι-Μακάμπι (και ίσως και με την Κάχα Λαμποράλ) για την 3η θέση και την πρόκριση στους "8".

ΥΓ1: Συγχαρητήρια στον κόσμο που βρέθηκε στο ΣΕΦ. Δημιούργησε μία καταπληκτική ατμόσφαιρα. Δεν μου άρεσε όμως να βλέπω κόσμο να αποχωρεί από το 35', επειδή το ματς είχε χαθεί. Σωστή νοοτροπία είναι να κάτσεις μέχρι το τέλος του αγώνα. Κάποια στιγμή παρατήρησα τον Πρίντεζη που κοίταζε ξαφνιασμένος τους φιλάθλους να σηκώνοντας από τα καθίσματα που βρίσκονται κοντά στο παρκέ. Άσχημη εικόνα.

YΓ2: Οι περισσότεροι σχολιάζουν πως ο Ολυμπιακός χρειάζεται έναν αθλητικό σέντερ επιπλέον (πέρα του Χάινς), όπως ήταν ο Ντόρσεί. Καμία αντίρρηση, αλλά η ομάδα θα προχωρήσει ως έχει έως το τέλος της σεζόν, οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνεται κουβέντα για αυτό το θέμα αυτή την στιγμή.

Highlights: Olympiacos Piraeus-FC Barcelona Regal από Euroleague_Basketball