Το 16ο συνεχόμενο πρωτάθλημα της καριέρας του στην ιστιοπλοϊα κατέκτησε ο Αιμίλιος Παπαθανασίου. Ο σπουδαίος αθλητής του Ολυμπιακού κέρδισε την 1η θέση στα Σταρ στο Γιουρολίμπ της Αθήνας, το οποίο ήταν παράλληλα και πανελλήνιο πρωτάθλημα. Μαζί με τον Αλέξανδρο Δραγούτση ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με πέντε πρωτιές σε επτά κούρσες και έτσι γιόρτασαν μαζί το δεύτερο κοινό τους πρωτάθλημα. Ο Αιμίλιος Παπαθανασίου έχει κατακτήσει 13 συνεχόμενα πρωταθλήματα στα Φινν και άλλα τρία στα Σταρ. «Είναι μια μεγάλη δικαίωση για τους κόπους μου. Αγωνίστηκα ταλαιπωρημένος από τον Η1Ν1 είχα πολλά προβλήματα και με την προετοιμασία αλλά είμαι εδώ και παλεύω. Αφιερώνω αυτό το μετάλλιο στον κόσμο του Ολυμπιακού. Δεν σταματάω εδώ» τόνισε ο Αιμίλιος Παπαθανασίου. Ο σπουδαίος ιστιοπλόος έχει κάνει εδώ και τρία χρόνια και αίτηση για να εισέλθει στο βιβλίο με τα ρεκόρ Γκίνες αφού δεν έχει βρεθεί κανείς αθλητής στον κόσμο με τόσα συνεχόμενα πρωταθλήματα.