Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2012

PREMIER LEAGUE Αποτελεσματα 26ης αγωνιστικης

26/2/20112

Με γκολ του 38χρονου Ράιαν Γκιγκς στο 91', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Νόριτς και διατηρήθηκε στο -2 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7' με τον άλλο γερόλυκο, τον 37χρονο Πολ Σκόουλς αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 94'. Αλλά ο Γκιγκς, που αγωνιζόταν για 900η φορά με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ χάρισε τους τρεις βαθμούς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνονταης το τελικό σκορ 2-1.

Ανατροπή και πεντάρα για την Άρσεναλ
H Άρσεναλ κέρδισε με 5-2 την Τότεναμ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στο "Εμιρεϊτς".

Οι «σπερς» ξάφνιασαν τους «κανονιέρηδες», καθώς μόλις στο 4' ο Λουΐ Σαά άνοιξε το σκορ ενώ 30 λεπτά αργότερα ο Εμμανουέλ Αντεμπαγιόρ διπλασίασε το σκορ για τη Τότεναμ.

Οι παίκτες της Άρσεναλ αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφα΄ρισουν πριν το ημίχρονο χάρης στα γκολ των Σανιά (40') και Φαν Πέρσι (43'). Εξι λεπτά με την έναρξη της επανάληψης, ο Ροζίτσκι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους ενώ το τελικό 5-2 έκανε ο Γουόλκοτ με τα δύο προσωπικά του γκολ (65' και 68').

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο 25/2
Λίβερπουλ - Εβερτον (αναβολή)
Τσέλσι - Μπόλτον 3-0 (48' Νταβίντ Λουΐζ, 61' Ντρογκμπά, 79' Λάμπαρντ)
Νιούκαστλ - Γουλβς 2-2 (6' Παπίς Σισέ, 18' Χονάς Γκουτιέρες - 50' Τζάρβις, Ντόιλ)
ΚΠΡ - Φούλαμ 0-1 (7' Πογκρεμπιάκ)
Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 4-0 (3' και 49' Οντεμβίγκι, 41' Τζέιμς Μόρισον, 90' Άντριους)
Γουΐγκαν - Άστον Βίλα 0-0
Μάντσεστερ Σίτι - Μπλάκμπερν 3-0 (30' Μπαλοτέλι, 52' Αγκουέρο, 81' Ντζέκο)

Κυριακή 26/2
Άρσεναλ - Τότεναμ 5-1 (40' Σανιά, 43' Φαν Πέρσι, 51' Ροζίτσκι, 65' και 68' Γουόλκοτ - 4' Λουΐ Σαά, 34' πέν. Αντεμπαγιόρ)
Νόριτς - Μάντσεστερ Γ. 1-2 1-2 (84' Χολτ - 7' Σκόουλς, 91' Γκιγκς)
Στόουκ - Σουόνσι 2-0 (24' Άπσον, 38' Kράουτς)