Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Σιένα - Ολυμπιακός 67-68

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 10 πόντους, αλλά στα τελευταία 12 λεπτά πραγματοποίησε μία θρυλική ανατροπή, παίρνοντας ένα πολύτιμο "διπλό" μέσα στην Ιταλία επί της Σιένα με σκορ 67-68, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για πρόκριση στους "8", αλλά και για την κατάκτηση της 2ης θέσης στον όμιλο (video).
Για την 11η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, ένας μάγκας Ολυμπιακός, δείχνοντας χαρακτήρα, κέρδισε την Σιένα μέσα στην Ιταλία με σκορ 67-68, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ έως το τέλος, σημειώνοντας την 7η νίκη του (έχει και τρεις ήττες) στον όμιλο. Με αυτό το σπουδαίο "διπλό" οι Πειραιώτες έκαναν ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση τους στα προημιτελικά και πλέον ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση του γκρουπ με την Μοντεπάσκι. Αν όμως η βαθμολογία πάει ως έχει μέχρι το τέλος, τότε οι πράσινοι θα υπερτερούν λόγω διαφοράς ενός πόντου, καθώς είχαν κερδίσει με +2 (72-74) στο ΣΕΦ. Βέβαια, το πρόγραμμα είναι περισσότερο βατό για τους ερυθρόλευκους στις εναπομείναντες τρεις αγωνιστικές, οπότε θα χρειαστεί να κερδίσουν τα υπόλοιπα ματς και να περιμένουν... στραβοπάτημα της ομάδας από την Τοσκάνη, για να πάνε με πλεονέκτημα έδρας στους "8". Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με -10 (36-26) στο 18' και με -9 στο 28' (53-44), στα τελευταία 12 λεπτά λεπτά πραγματοποίησαν μία θρυλική ανατροπή, παίζοντας μπάσκετ με τεράστια θέληση για νίκη, με μαχητικότητα στην άμυνα και πάθος στην επίθεση, καταφέρνοντας να φύγουν θριαμβευτές από την αφιλόξενη "Παλαέστρα".
Έδωσε ψυχολογία το τρίποντο του Παπανικολάου στο 35' (56-61), ενώ ήταν καθοριστικό το γκολ-φάουλ που αξιοποίησε 1'51'' πριν το τέλος ο Σπανούλης, το οποίο και έφερε στο +7 (61-68) τον Ολυμπιακό, φάση η οποία ουσιαστικά έδωσε το πολύτιμο "διπλό" στους Πειραιώτες. Στο ματς υπήρξε ισορροπία τόσο στα ριμπάουντ (43-43), όσο και στον συσχετισμό ασίστ/λάθη για Έλληνες (12/10) και Ιταλούς (14/11), με τους πράσινους να "εκτελούν" καλύτερα από την περιφέρεια (34%-27%) και τους ερυθρόλευκους να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι (41%-35%), αλλά και στις βολές (73%-80%). Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους όντας κοντά στο σκορ (37-36), στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν βγάζοντας μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας.

Συγκλονιστικό ματς από τον γίγαντα Χάινς, ο οποίος κυριάρχησε στα ριμπάουντ (11), προσφέροντας σε άμυνα και επίθεση (10π), δίνοντας μεγάλες μάχες στο παρκέ. Έπαιξε για 37 λεπτά στο παιχνίδι ο εκπληκτικός και γεμάτος ενέργεια Παπανικολάου, τόσο στο "3", όσο και στο "4", βοηθώντας σε σκορ (11π, 3/6τρ) και ριμπάουντ (7), ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Σλούκας (11π, 5ρ). Ήταν πολύτιμος στην αναμέτρηση ο Άντιτς, δίνοντας λύσεις στην επίθεση με τα μεγάλα του σουτ (9π, 3/7τρ, 4ρ), ενώ ήταν καθοριστικός ο Σπανούλης στο δεύτερο ημίχρονο, αγωνιζόμενος στην τελευταία περίοδο με 4 φάουλ, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους (10π) στα δύσκολα, όντας και πάλι πρώτος μαέστρος στην δημιουργία (5ασ). Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ο Λο, αν και είχε κάποιες εκλάμψεις στους αιφνιδιασμούς, βοηθώντας περισσότερο στην άμυνα πάνω στον Μπράουν ενώ πάλεψαν οι Σερμαντίνι (8π, 4ρ) και Περπέρογλου. Δεν αγωνίστηκαν στο ματς οι Μαυροειδής και Γκετσεβίτσιους, έπαιξαν για λίγα λεπτά οι Πάουελ και Πέρκινς, ενώ από την Σιένα ξεχώρισαν οι Κανγκούρ (14π, 6ρ) και Τζάνινγκ (14π, 3/6τρ, 4ασ). Σε... ρηχά νερά ο Μπράουν (8π, 4ασ).

Το ματς

Έλεγξε τον ρυθμό στην αρχή, ο "Παπ" και στο "4" και η άμυνα ζώνης της Σιένα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Πάουελ. Ο Παπανικολάου με ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ, με τον Τζος στην επίθεση να κάνει συνεχώς σκριν στον αρχηγό για συνεργασίες πικ-εν-ρολ. Στην άμυνα οι Πειραιώτες πίεζαν αποτελεσματικά την Σιένα, με τον Πάουελ να κάνει συνεχώς χετζ-άουτ και τους ερυθρόλευκους να μαζεύουν τα ριμπάουντ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα ώστε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Λο να "γράφει" το 2-6 στο 2'. Ο Red-Bill ήταν άστοχος στις πρώτες του προσπάθειες, αλλά στη συνέχεια το κλέψιμο του "Παπ" έδωσε την δυνατότητα στον Έισι με νέο λέι-απ να φέρει τους Πρωταθλητές Ευρώπης στο +6 (2-8) στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σερμαντίνι στο "5" αντικατέστησε τον Πάουελ, με τις επιθέσεις των ομάδων στη συνέχεια να είναι άστοχες. Οι ερυθρόλευκοι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, κάνοντας εκείνοι κουμάντο στο ματς, ενώ με τις βολές του Γεωργιανού ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6 (4-10) στο 5'.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν εξαιρετική πάνω στους Ιταλούς, με τον Σερμαντίνι ακολούθως να ανεβάζει την διαφορά στο +8 (4-12) με επιβλητικό κάρφωμα ύστερα από προσποίηση. Ο Πέρκινς μπήκε στο ματς αντί του Λο, ο Κανγκούρ σημείωσε το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του στο ματς, το λάθος του Γιόργκι ακολούθως το αξιοποίησε ο Μος, ενώ με  βολές ο Κανγκούρ έριξε την διαφορά στον πόντο (11-12), με τους Ιταλούς να ανεβάζουν ρυθμό. Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη η οποία δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, με τον Περπέρογλου να μπαίνει στο παιχνίδι στο "3" και τον "Παπ" να αγωνίζεται στο "4". Οι πράσινοι πίεζαν αποτελεσματικά τους Πειραιώτες σε εκείνο το διάστημα, αλλά ο Παπανικολάου με τρίποντο έδωσε ανάσα (11-15) στους Πρωταθλητές. Ο Μπράουν με λέι-απ μείωσε, ο Σερμαντίνι έβαλε και τις δύο βολές, με τους Χάινς και Σλούκα να παίρνουν θέση στο παρκέ και την Σιένα να συνεχίζει να παίζει άμυνα ζώνης. Στα μετόπισθεν ο Πέρκινς κέρδισε έξυπνα το επιθετικό φάουλ από τον Όρτνερ, το οποίο... σπατάλησε με τον ίδιο τρόπο ο Κάιλ λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα ο Τζάνινγκς από την γωνία στην εκπνοή της περιόδου να δίνει το προβάδισμα στο σκορ στην Σιένα  με 18-17.

Ξέφυγε με +10 η Σιένα αλλά μάζεψε την διαφορά με μπροστάρη τον Άντιτς

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Λο, Σλούκα, Περπέρογλου, Παπανικολάου και Χάινς, με τον πεισματάρη "Σλούκι-Σλουκ" να δίνει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ στους Πειραιώτες (18-19). Ο Μπαρτζώκας έβαλε στο "4" ξανά τον Άντιτς ώστε να δώσει ύψος στην ομάδα, με την Σιένα να πραγματοποιεί σε εκείνο το σημείο έναν γρήγορο σερί 7-0, βγάζοντας συνεργασίες στο παρκέ, έχοντας για πρωταγωνιστές του Κανγκούρ και Σανικίτζε, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με +4 (25-21) στο 13'. Αυτόματα οι κερκίδες πήραν... φωτιά, αλλά φρόντισε να τις σιγήσει ο Χάινς με επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα (25-23). Οι Ιταλοί απάντησαν με τρίποντο του Χάκετ στην εκπνοή του χρόνου (28-23) ξεσηκώνοντας με αυτόν τον τρόπο το φίλαθλο κοινό στην "Παλαέστρα", με τον Κάιλ να κάνει νέο λάθος και τον Σπανούλη να επιστρέφει στο παρκέ. Σε αυτό το διάστη,α οι ερυθρόλευκοι δεν πατούσαν καλά στο παρκέ, με το χαμηλό σχήμα να μην αποδίδει και τους Πειραιώτες να είναι άστοχοι από την περιφέρεια (1/9τρ).

Ο αρχηγός  στη συνέχεια έδωσε την πρώτη του ασίστ στο ματς στον Χάινς (28-25), με τον Παπανικολάου να επιστρέφει στο παρκέ αντί του Στράτου. Ο Σπανούλης αστόχησε σε νέο τρίποντο, στην άμυνα ο Κάιλ φρόντιζε να παίρνει τα ριμπάουντ, αλλά στην επίθεση ο Άντιτς ήταν άστοχος, με την Σιένα να κυκλοφορεί υπέροχα την μπάλα βρίσκοντας τον αμαρκάριστο Καραρέτο, ο οποίος με σουτ από τα 6.75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στο +6 (31-25). Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο έδειχνε να έχει μπλοκάρει στην επίθεση, με τον Λο να μειώνει με βολή (31-26), αλλά οι γηπεδούχοι παράλληλα ήταν "καυτοί" από την περιφέρεια, καθώς ο Τζάνινγκς απάντησε με νέα "βόμβα" από την περιφέρεια. Και σαν μην έφτανε αυτό ο μαχητικός Εζέ στο χαμηλό πόστ εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (36-26) στο 18', με τους  Πρωταθλητές να δείχνουν να "πνίγονται" στο παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο μίλησε στο ματς το "ζεστό" χέρι του Σκοπιανού, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα έριξε την διαφορά στο 37-34. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Red-Bill με ένα ψύχραιμο τζαμπ-σουτ από μέση απόσταση έφτασε στον πόντο τους πράσινους, με το 37-36 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Σιένα είχε τον έλεγχο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Σλούκα, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Πάουελ, αλλά ο Τζος έκανε ένα ανόητο φάουλ στον Εζέ, με αποτέλεσμα να σημειώσει έμμεσο τρίποντο (40-36) και επέστρεψε στο πάγκο, με τον Σερμαντίνι να τον αντικαθιστά. Στις επόμενες επιθέσεις οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν άναρχο μπάσκετ, αλλά ο "ζεστός" Άντιτς ακολούθως σημείωσε ένα ακόμη τρίποντο (3/6) στο ματς, μειώνοντας σε 40-39 στο 23'. Ο Σπανούλης ακολούθως έκανε λάθος, με τον Μπράουν να το αξιοποιεί (42-39), με τον αρχηγό επίσης να φτάνει τα τρία φάουλ στο ματς και να περνάει στον πάγκο, καθώς ο Μπαρτζώκας ήθελε να τον προστατέψει ενόψει της συνέχειας. Ο Λο πήρε την θέση του, ο Σλούκας αστόχησε στην προσπάθεια του, με τους Εζέ και Κανγκούρ (ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ) να ανεβάζουν την διαφορά και πάλι στο +8 (47-39) για τους γηπεδούχους στο 25'.

Η Σιένα συνέχιζε να παίζει μία σύνθετη άμυνα ζώνης, έχοντας έναν παίκτη να παίζει man-to-man σε Σπανούλη και Λο, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να "βραχυκυκλώνουν" στην επίθεση. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Σλούκας απάντησε με ένα γεμάτο αυτοπεποίθηση τρίποντο (47-42) δίνοντας ψυχολογία στον Ολυμπιακό, με τους ερυθρόλευκους στη συνέχεια να βγάζουν καλές άμυνες, αλλά δεν φρόντισαν να τις αξιοποιήσουν με πόντους στο σκορ. Αυτή την αδράνεια τους όμως την τιμώρησε ο Μος με τρίποντο (50-42), με τον Σερμαντίνι να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να αφήνει την μπάλα στο καλάθι (50-44). Οι Πειραιώτες συνέχιζαν στον αγώνα με τον Παπανικολάου στο "4", ο Σλούκας αστόχησε από την περιφέρεια, με τους Ιταλούς να αποκτούν προβάδισμα εννέα πόντων (53-44) στο 28'. Η Σιένα ήταν εκείνη που πλέον έλεγχε τον ρυθμό στο ματς, με τον Χάινς να αντικαθιστά τον Σερμαντίνι και τον Σπανούλη να επιστρέφει στο παρκέ, ενώ ο αρνητικός στο παιχνίδι Λο έχασε δύο βολές! Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά το ματς, βγάζοντας άμυνες, ενώ στην επίθεση ο Παπανικολάου μίλησε μετά από αρκετή ώρα με τρίποντο, ενώ στη συνέχεια με ασίστ στον αιφνιδιασμό στον Λο έριξε την διαφορά στο -5 (54-49)

Θρυλική ανατροπή, μεγάλη νίκη!

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος ώστε να γυρίσει το ματς υπέρ του, έχοντας για πεντάδα τους Σπανούλη, Σλούκα, Περπέρογλου, Παπανικολάου και Χάινς. Έβγαλε διάθεση, θέληση και μαχητικότητα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση αξιοποίησε τον Χάινς στο low-post, με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο (54-53) στο 32'. Σε εκείνο το σημείο ο Σπανούλης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, αλλά παρέμεινε στο παρκέ, με τον Red-Bill μάλιστα στην επόμενη επίθεση με ένα γεμάτο ψυχή τρίποντο έδωσε το προβάδισμα τους Πειραιώτες (54-56). Ο Όρτνερ έφερε το ματς στα ίσα, αλλά ο Σλούκας έβαλε μπροστά και πάλι τους Πειραιώτες (56-58), οι οποίοι πίεζαν αποτελεσματικά στα μετόπισθεν την Σιένα. Οι Πρωταθλητές στη συνέχεια δοκίμασαν αρκετά τρίποντα (με Σπανούλη-Περπέρογλου), τα οποία και έχασαν, αλλά το επόμενο από τον Παπανικολάου ήταν τυχερό και "φαρμακερό", καθώς αφού η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη στη συνέχεια μπήκε μέσα στο καλάθι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +5 (56-61) για τον Ολυμπιακό στο 35', "παγώνοντας" το κοινό στην "Παλαέστρα".

Στο παρκέ γινόντουσαν μεγάλες μάχες σε κάθε φάση, σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας, με τον μαχητικό Κανγκούρ να μειώνει σε 58-61. Στην επόμενη φάση ο Χάινς έκοψε στα ίσα με εντυπωσιακό τρόπο τον Εζέ, αλλά στην επίθεση ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο, με το ματς να έχει αποκτήσει μεγάλη αγωνία. Ακολούθως ο Περπέρογλου έκλεψε την μπάλα, ο νεαρός γκαρντ αυτή την φορά σκόραρε (58-63), αλλά ο Μος με τρίποντο μείωσε σε 61-63 στα 2'58'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Σλούκας ύστερα ήταν ψύχραιμος στις βολές (61-65), με τον Λο να τον αντικαθιστά και τον Χάινς σαν... θηρίο να αρπάζει τα ριμπάουντ. Η επόμενη επίθεση ήταν κρίσιμη και μπορεί οι Χάινς και Παπανικολάου να αστόχησαν, αλλά ο ηγέτης Σπανούλης με ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ, το οποίο και αξιοποίησε, έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (61-68) στο 1'51'' πριν το τέλος, "παγώνοντας" το ιταλικό κοινό στις εξέδρες. Στη συνέχεια δυστυχώς για τους Πειραιώτες η Σιένα απάντησε με δύο σερί τρίποντα (!) με τους Τζάνινγκς και Μος στα 30'' πριν το τέλος, βάζοντας "φωτιά" στο ματς. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν κρίσιμα, με τον Λο να αστοχεί σε τρίποντο! Στον εναπομείναντα χρόνο όμως, με τον αγώνα να έχει γίνει... ροντέρο και την αγωνία να βρίσκεται στο κατακόρυφο, η μπάλα έμεινε στα χέρια των Ιταλών, καθώς ο Μπράουν καθυστέρησε να δώσει πάσα, με αποτέλεσμα οι Πρωταθλητές να κερδίσουν με σκορ 67-68, παίρνοντας ένα πολύτιμο "διπλό" μέσα στην Τοσκάνη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68

Ανά δεκάλεπτο: 18-17, 19-19, 17-13, 13-19

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 8, Εζέ 6, Καραρέτο 3 (1), Κανγκούρ 14 (2), Σανικίντζε 2, Ορτνέρ 5 (1), Τζάνινγκ 14 (3), Χάκετ 14 (3), Μος 11 (3).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10 (11ριμπ.), Λο 7, Αντιτς 9 (3), Σπανούλης 10 (1τρ., 5ασ.), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 11 (1), Πάουελ, Πέρκινς, Παπανικολάου 11 (3τρ., 7ριμπ.)