Σάββατο 10 Μαρτίου 2012

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 70-71 (video)

Τα λάθη του 4ου δεκαλέπτου και τα σφαλτσοσφυρίγματα των ρέφερι στέρησαν το Κύπελλο από τον Ολυμπιακό. Το επιθετικό φάουλ του Διαμαντίδη στα 26,3'', δόθηκε αμυντικό. Άστοχος στο τελευταίο σουτ ο Παπανικολάου. Στα τελευταία 4 λεπτά οι ερυθρόλευκοι πήραν μόλις 1 φάουλ!
Περισσότερα σε λίγο...
Νευρικότητα και ερυθρόλευκα λάθη έδωσαν προβάδισμα στους πράσινους

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάο, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ, ενώ ο Παναθηναϊκός με τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Τσαρτσαρή και Μάριτς. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στα πρώτα λεπτά του ματς, πραγματοποιώντας άστοχες επιθέσεις, δείγμα του άγχους που υπήρχε. Ο Πρίντεζης, πάντως, άνοιξε το σκορ με προσπάθεια κοντά στο καλάθι, ο Μάριτς έφερε το σκορ στα ίσα, αλλά ο Ντόρσεϊ στη συνέχεια αστόχησε σε δύο βολές, με τις δύο πλευρές να παίζουν παθιασμένη άμυνα. Κάθε φορά που ο αρχηγός των Πειραιωτών είχε την μπάλα είχε δύο παίκτες να τον μαρκάρουν, εκτός του Σάτο, αλλά ο Red-Bill στο 4' βρήκε έξυπνα τον Αμερικανό σέντερ ο οποίος ισοφάρισε σε 4-4.

Ο Λαρισαίος γκαρντ σημείωσε γκολ-φάουλ, αλλά αστόχησε στην βολή, με το "τριφύλλι" στη συνέχεια να βρίσκει ρυθμό και να πραγματοποιεί ένα σερί 6-0, φτάνοντας στο +7 (6-13) στο 6', με τον Ίβκοβιτς να αναγκάζεται να πάρει τάιμ-άουτ, καθώς οι παίκτες του αναλώθηκαν σε ορισμένα λάθη, τα οποία έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να φτάσει στο εύκολο καλάθι.

Ο Ομποράντοβιτς στη συνέχεια έδωσε εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο, περνώντας στο ματς τον Μπατίστ αντί του Μάριτς, με τον Ίβκοβιτς να ρίχνει στην "μάχη" τόσο τον Σλούκα αντί του Μάντζαρη, όσο και τον Κέσελ αντί του Παπανικολάου, αναζητώντας καλύτερο σουτ και σκορ. Ο Παναθηναϊκός, όμως, αύξησε την διαφορά του στο +9 (6-15) με τον Μπατίστ, καθώς οι ερυθρόλευκοι υπέπεσαν σε νέο λάθος, δείχνοντας να μην έχουν καθαρό μυαλό ακόμη και στο κατέβασμα της μπάλας. Ο "Ντούντα" έψαχνε λύσεις ώστε η ομάδα να πάρει τα πάνω της και άλλαξε την φροντ-λάιν (Χάινς, Άντιτς, αντί των Ντόρσεϊ-Πρίντεζη).

Ο Πέρο με βολές μείωσε, αλλά ο Σάτο με τζαμπ-σουτ από μέση απόσταση "έγραψε" το 8-19 στο 7', ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11). Οι πράσινοι ήταν φανερό πως πάταγαν καλύτερα στο παρκέ, με τον Σκοπιανό, πάντως, να απαντάει με τρίποντο (11-21) και τους Πειραιώτες να παρουσιάζουν σημάδια αντίδρασης. Στη συνέχεια ο Κέσελ μπορεί να είχε ερ-μπολ σε προσπάθεια από την περιφέρεια, αλλά ο "καυτός" Σλούκας ήταν εύστοχος από τα 6.75 μέτρα, μειώνοντας σε 14-21, 1'30'' πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Σε κάθε φάση οι άμυνες ήταν πολύ δυνατές, με την πίεση να γίνεται σε όλο το γήπεδο. Το 17-25, πάντως, ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Αντέδρασαν οι Πειραιώτες και ισορρόπησαν το ματς στο ημίχρονο

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Σλούκα, Σπανούλη, Κέσελ, Άντιτς και Χάινς, με τους πράσινους, πάντως, να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και κάνουν ένα σερί 4-0, φτάνοντας στο +12 (17-29). Ψυχολογική ανάταση έδωσε στους ερυθρόλευκους το έμμεσο τρίποντο του Χάινς (20-29), ενώ στη συνέχεια έβγαλαν κάποιες καλές άμυνες, με τον Κέσελ στον αιφνιδιασμό να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό λέι-απ (22-29), "ζεσταίνοντας" τον κόσμο του.

Οι Πειραιώτες στη συνέχεια ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, ενώ όταν αποφάσισαν να παίξουν με συνεργασίες κοντά στο καλάθι έκαναν λάθη. Ο Ίβκοβιτς σε εκείνο το σημείο (15') έριξε για πρώτη φορά στο ματς τον Γκετσεβίτσιους (αντί του Σλούκα), επαναφέροντας και τον Παπανικολάου (αντί του Κέσελ), αναζητώντας ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι πράσινοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, διατηρώντας το προβάδισμα τους (24-31) και το ζητούμενο για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν το πότε θα έβρισκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους ώστε να αντιδράσουν.

Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν με συνεργασίες στην επίθεση, οπότε στράφηκαν σε ατομικές προσπάθειες, βρίσκοντας τον δρόμο προς το καλάθι -κυρίως- από τις βολές (26-31), μειώνοντας στους πέντε πόντους (26-31) με τον Χάινς. Στο 17' ο Καλάθης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +8 (26-34), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 5-0, χάρη σε τρίποντο του Άντιτς και σε εντυπωσιακό ντράιβ του Σπανούλη, με τον αρχηγό να μειώνει σε 31-34 και τους Πειραιώτες να βρίσκονται σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό.

Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια έβγαλαν παθιασμένες άμυνες, πήραν τα ριμπάουντ, με τον Μαρτίνας να ρίχνει την διαφορά στο πόντο (33-34) και τους τυπικά γηπεδούχους να λειτουργούν καλύτερα στο παρκέ έχοντας για σχήμα τους Σπανούλη-Γκετσεβίτσιους-Παπανικολάου-Άντιτς-Χάινς, καταφέρνοντας να ισορροπήσουν το ματς. Ο Ίβκοβιτς στη συνέχεια άλλαξε τον κουρασμένο Σκοπιανό με τον Πρίντεζη. Ο Έλληνας φόργουορντ με βολές μείωσε σε 35-36, αλλά ο Καϊμακόγλου, με αρκετή δόση τύχης, πήρε το ριμπάουντ και "έγραψε" το 35-38, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα, ανατροπή με σούπερ Πρίντεζη και κεφάλι στο σκορ

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Κέσελ, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ και ο Παναθηναϊκός με τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Τσαρτσαρή και Μάριτς. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας μετά από πολύ ώρα το προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε λέι-απ στον αιφνιδιασμό του Κέσελ και σε τρίποντο του Πρίντεζη, ο οποίος "έγραψε" το 40-38 στο 22', με τους πράσινους να είναι άστοχοι και τους ερυθρόλευκους, πλέον, να ελέγχουν το ματς, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους.

Οι Πειραιώτες παίζοντας πιεστική άμυνα ανάγκασαν σε λάθη το "τριφύλλι", το οποίο έδειχνε να έχει χάσει την ηρεμία του στο ματς, με τους παίκτες του Ίβοβιτς να τα εκμεταλλεύονται και να φτάνουν στο +8 (46-38) στο 23', χάρη σε βολές του Σπανούλη και καλάθι του Πρίντεζη, με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να έχουν πάρει "φωτιά" στην κερκίδα. Το εντυπωσιακό 11-0 σερί των ερυθρολεύκων, όμως, σταμάτησε με την βολή (1/2) του Μπατίστ (46-39), σε ένα ανύπαρκτο φάουλ με το οποίο χρέωσαν τον Ντόρσεϊ οι διαιτητές.

Μετά από πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός σημείωσε το πρώτο του δίποντο με τον Γκετσεβίτσιους (48-41), αλλά ο Πρίντεζης με γκολ-φάουλ "έγραψε" το 50-41, καθώς αστόχησε στην βολή. Οι δύο ομάδες πίεζαν η μία την άλλη σε όλο το γήπεδο, με τον "καυτό" Πρίντεζη στο τρίτο δεκάλεπτο να δείχνει ασταμάτητος, καθώς με μία υπέροχη κίνησε έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (54-45) στο 27', με τους Πειραιώτες να έχουν επιβάλει το παιχνίδι τους στο παρκέ, να ελέγχουν το ματς και τον Ομπράντοβιτς να αναγκάζεται να πάρει τάιμ-άουτ.

Ο εντυπωσιακός "Air-Print", πάντως, συνέχιζε να τιμωρεί τους πράσινους, καθώς με νέα προσπάθεια  έδωσε στην ομάδα του για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (+11), σημειώνοντας το 56-45. Ο Έλληνας φόργουορντ έδειχνε... σεληνιασμένος, καθώς πέρα από την επίθεση, έβγαζε άμυνες, έπαιρνε ριμπάουντ, ενώ με βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +13 (58-45). Κάπου εκεί, όμως, στο 29', οι πράσινοι αντέδρασαν πολύ γρήγορα, πρώτα με τρίποντο του Γιασικεβίτσιους και στη συνέχεια με έμμεσο τρίποντο του Βουγιούκα, μειώνοντας σε 58-51. Το πράσινο σερί, μάλιστα, έφτασε στο 10-0 με καλάθι του Διαμαντίδη (60-53), με τους ερυθρόλευκους να δείχνουν μία αδικαιολόγητη χαλαρότητα στα τελευταία δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου, παρουσιάζοντας τα γνωστά τους "νεκρά διαστήματα".

Έχασε το Κύπελλο για ένα σουτ

Στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, ο Άντιτς με έμμεσο τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο             +6 (61-55)      , έχοντας μαζί του στο παρκέ τους Μάντζαρη, Γκετσεβίτσιους, Κέσελ και Χάινς, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Διαμαντίδη, Γιασικεβίτσιους, Σάτο, Σμιθ και Βουγιούκα. Με τρίποντο του Κέσελ από την γωνία οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν ξανά στο +9 (66-57) στο 32', με τον Χάινς να έχει μπει δυναμικά στο ματς, καθώς με εντυπωσιακό κάρφωμα διατήρησε την ομάδα του στο +9 (68-59). Το θέμα, από εδώ και πέρα, ήταν το να καταφέρουν οι Πειραιώτες μέχρι το τέλος του αγώνα να διατηρήσουν τον έλεγχο του ρυθμού, ελαχιστοποιώντας τα λάθη τους.

Αυτά, όμως, δεν έλειψαν,  με τον Ίβκοβιτς στο 35' να επαναφέρει στο ματς τον Σπανούλη αντί του Μάντζαρη, καθώς οι πράσινοι είχαν μειώσει σε 68-63. Οι ερυθρόλευκοι κάπου εκεί μπλόκαραν στην επίθεση, ήταν άστοχοι, έκαναν κακές επιλογές, με τον Τσατσαρή στο 36' να ευστοχεί από τα 6.75 μέτρα, ρίχνοντας την διαφορά στο δίποντο (68-66), με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να επανέρχονται στο παιχνίδι και τον Ίβκοβιτς να παίρνει τάιμ-άουτ.

Οι πράσινοι στη συνέχεια προσπάθησαν εις διπλούν με τρίποντα να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά ήταν άστοχοι, όπως και οι Πειραιώτες, με τον δείκτη να έχει... κολλήσει στο 68-66. Ο Ίβκοβιτς επανέφερε σε εκείνο το σημείο τον Πρίντεζη (αντί του Άντιτς) και τον Παπανικολάου (αντί του Κέσελ), με τον Καλάθη με βολές να φέρνει το σκορ στα ίσα (68-68), στα 2'45'' πριν το τέλος, σε ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι. Κάθε επίθεση και κάθε άμυνα, πλέον, ήταν καθοριστική, με τον Ντόρσεϊ να επιστρέφει στο ματς αντί του Χάινς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε, πάντως, να κερδίζει φάουλ και να πηγαίνει στις βολές, με τον Διαμαντίδη να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (68-70).

Από το ίδιο σημείο ο παθιασμένος και ψύχραιμος Πρίντεζης έφερε το σκορ στα ίσα (70-70) στο 1'.45'' πριν το τέλος, στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν καλή άμυνα, αλλά στην επίθεση χρεώθηκαν με φάουλ, με την κατοχή να επιστρέφει στους παίκτες του Ομπράντοβιτς. Ακολούθως, ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Μπατίστ έκοψε τον Πρίντεζη από την περιφέρεια, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να πηγαίνει και πάλι στις βολές, στις οποίες μέτρησε 1/2. Στην τελευταία επίθεση ο Παπανικολάου αστόχησε σε προσπάθεια για τη νίκη, με τον Ολυμπιακό να χάνει το ματς για ένα σουτ, με σκορ 70-71, πληρώνοντας, ουσιαστικά, στο τέλος, την μη ψυχραιμία του στο να κρατήσει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, αλλά και την αστοχία του στην 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-38, 58-55, 70-71

Ανά δεκάλεπτο: 17-25, 18-13, 23-17, 12-16