Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

Παμβοχαϊκός - Ολυμπιακός 2-3

Θρυλική πρόκριση! Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει από τον Παμβοχαϊκό με 2-0 σετ στον προημιτελικό της Σύρου, αλλά με αντεπίθεση καρδιάς έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη-πρόκριση με 3-2 σετ στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή.
Η κλήρωση για την τετράδα έγινε... επί τόπου και τα δύο ζευγάρια που σχηματίστηκαν είναι τα ακόλουθα: Παναθηναϊκός - Λαμία, Ηρακλής - Ολυμπιακός. Οι δύο ημιτελικοί θα διεξαχθούν την Παρασκευή (9/3). Στις 17:00 ο πρώτος και στις 19:30 οι ερυθρόλευκοι θα τεθούν αντιμέτωποι με τους κυανόλευκους.
Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός απέκλεισε τον Παμβοχαϊκό και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ, με μία θρυλική ανατροπή κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους.

Η ομάδα του Βραχατίου ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, με τον Ποτότσνικ να κάνει πράματα και θάματα, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα δύο σετ.

Ο σαφώς πιο έμπειρος Ολυμπιακός έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία στα δύο σετ που ακολούθησαν και με επιθετικές αιχμές τον Χιμένες και τον Κοκκινάκη, έφερε και πάλι το ματς στα ίσα.

Στο τάι μπρέικ, με τον Παμβοχαϊκό να αγωνίζεται χωρίς τον αποβληθέντα λίμπερο Δημητρακόπουλο (σ.σ. αποβλήθηκε για διαμαρτυρία), ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή των τυπικά γηπεδούχων κι έφτασε στη νίκη με 15-10.

Τα σετ (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Παμβοχαϊκό): 25-21, 25-20, 17-25, 21-25, 10-15.

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Μπεκιάρης 9 (8/21 επ., 59% υπ. - 41% άριστες), Ποτότσνικ 21 (17/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 58% υπ. - 32% άριστες), Στιβαχτής 2, Ντουσάρμ 13 (11/33 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καραγιάννης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (71% υπ. - 53% άριστες) / Λιόντας, Σζάρεκ 1, Μπάκας 1, Λιόντας, Μιχαήλογλου.

Ολυμπιακός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χιμένες 25 (22/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Νοβότνι 13 (11/26 επ., 54% υπ. - 25% άριστες), Ανδρεάδης 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ), Φιγκερόα 3 (3/9 επ., 80% υπ. - 40% άριστες), Κουζούνης -λ 71% υπ. - 44% άριστες / Κοκκινάκης 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες, Κανέλλος 1, Σωτηρίου, Λιβαθηνός.