Πέμπτη 12 Απριλίου 2012

Το 'παν και… το 'κανε η Μαρσέιγ!

12/4/2012
Αυτό που ήθελαν…έγινε.

Τις προτροπές των οπαδών τους, έκαναν πράξη οι παίκτες της Μαρσέιγ, με τη Μονπελιέ να παίρνει το «διπλό» (το πρώτο στην ιστορία της), με σκορ 3-1, στο… φιλόξενο «Βελοντρόμ», στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 30ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, τρεις πόντους από τη δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν.

Μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Μονπελιέ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπελαντά, ωστόσο ο Εμπιά στο 33’ έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Ζιρού έδωσε ξανά στην ομάδα του το προβάδισμα (49’), ενώ ο Μπελαντά, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, «σφράγισε» την πρώτη νίκη της Μονπελιέ στο «Βελοντρόμ».

Οι οπαδοί της Μαρσέιγ είχαν αναρτήσει πανό στην εξέδρα του «Βελοντρόμ», στο οποίο αναγραφόταν: «10 απώλειες και τέλος (τα 10 ματς χωρίς νίκη θα έφτανε η Μαρσέιγ, εφόσον δεν νικούσε τη Μονπελιέ), θα επιστρέψουμε στην ιστορία».