Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013

Μπεσίκτας - Ολυμπιακός 60-79

Ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και δίχως να δυσκολευτεί κέρδισε άνετα την Μπεσίκτας με σκορ 60-79, έχοντας για μαέστρο τον Σπανούλη με 8 ασίστ και "εκτελεστή" τον καταπληκτικό Πάουελ (16π, 7/8δ). Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη των Πειραιωτών στο ΤΟP-16 (video).
Για την 9η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 60-79. Οι ερυθρόλευκοι με αυτόν τον τρόπο κατέκτησαν την πέμπτη σερί νίκη τους στο TOP-16 (μετρούν ρεκόρ 6 νίκες και 3 ήττες), σημειώνοντας το τρίτο σερί "διπλό" τους στον όμιλο, έχοντας αλώσει προηγουμένως Μόσχα και Τελ Αβίβ. Με αυτόν τον τρόπο ισχυροποίησαν ακόμη περισσότερο την θέση τους στον γκρουπ για πρόκριση στα προημιτελικά. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης αν και πραγματοποίησαν ένα νωθρό ξεκίνημα (15-13), στη συνέχεια σοβαρεύτηκαν και ανέβασαν την απόδοση τους. Επεδίωξαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ. Και όταν στην δεύτερη περίοδο "έχτισαν" διαφορά στο σκορ, φρόντισαν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους στην αναμέτρηση έως το τέλος. Οι Πειραιώτες δεν ανησύχησαν σε κανένα σημείο, ήταν ουσιαστικοί σε άμυνα και επίθεση και δίχως να πατήσουν... γκάζι, κέρδισαν "σβηστά" εύκολα και άνετα την τουρκική ομάδα. Ακολουθεί το ματς με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ (7/3), στο οποίο θα διεκδικήσουν τη νίκη, στοχεύοντας στην κατάκτηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων στο γκρουπ.
Ο Ολυμπιακός αν και στα προηγούμενα ματς είχε περιορίσει κατά πολύ τα λάθη του, σε αυτό το παιχνίδι έκανε αρκετά (16), αλλά δεν του κόστισαν. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ μοιράζοντας 22 ασίστ, αλλά έχασαν για έναν ακόμη αγώνα την μάχη στα ριμπάουντ (40-35, 17 επιθετικά η Μπεσίκτας). Οι Πειραιώτες είχαν καλό ποσοστό από την περιφέρεια (6/15τρ, 40%), βάζοντας μεγάλα σουτ ψυχολογίας που έδωσαν διαφορές, ενώ με την πιεστική τους άμυνα κράτησαν τους Τούρκους στους 60 πόντους. ΜVP της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ για τους Πρωταθλητές ήταν ο καταπληκτικός στην αναμέτρηση Πάουελ, όντας εντυπωσιακά αποτελεσματικός στην επίθεση (16π, 7/8δ, 3ρ, 1κοψ, 20λεπτά), ενώ ο Σπανούλης (9π, 4ρ) οργάνωνε με μαεστρία το παιχνίδι της ομάδας, τελειώνοντας το ματς με 8 τελικές πάσες, με τις 7 ασίστ να τις μοιράζει στο πρώτο μέρος.

Ήταν "καυτός" από την περιφέρεια και γεμάτος με αυτοπεποίθηση ο Παπανικολάου (11π, 3/3τρ, 2ρ, 2ασ) ρίχνοντας και τις γνωστές τάπες του, θετική εμφάνιση από τον δραστήριο Πρίντεζη (9π, 8ρ, 2ασ) που μάζεψε τα περισσότερα "σκουπίδια", έδωσε λύσεις ο Λο (8π, 4ρ, 3ασ), βοήθησε ο Σλούκας (7π, 2ασ, 1κλ), έπαιξε λίγο (11λ) ο Χάινς αλλά έβαλε 8 πόντους (3/4δ), ενώ προσέφερε και ο Περπέρογλου σε επίθεση και άμυνα (8π, 4.6δ, 4ρ, 2κλ). Δεν αγωνίστηκε καθόλου στο ματς ο Γκετσεβίτσιους, ενώ πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού ο Πέρκινς, αγωνιζόμενος για περίπου πέντε λεπτά στο ματς. Από την Μπεσίκτας ξεχώρισαν οι Φάλκερ (11π, 9ρ, 3ρ) και Βίντμαρ (13π, 7ρ).

Το ματς

Η μπάλα στην επίθεση στον Πάουελ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην βασική του πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ, με τον Αμερικανό σέντερ να "γράφει" το 1-3 ύστερα από συνεργασία με τον Red-Bill. Οι Τούρκοι όμως αντέδρασαν και χάρη στους Μίναρντ, Βίντμαρ και Μάρκοτα προηγήθηκαν με 8-3, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν ορισμένα εύκολα λέι-απ με τους Σπανούλη και Πρίντεζη. Οι ερυθρόλευκοι αν και μπήκαν δυναμικά στο ματς στα επόμενα λεπτά είχαν πρόβλημα στην επίθεση, χάνοντας και τα ριμπάουντ, ενώ ήταν άστοχοι και στις βολές (1/2), με τον "Πριντ" να μειώνει σε 8-4. Στο σκοράρισμα οι Πειραιώτες δεν ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι, με τον αρχηγό να ψάχνει κυρίως τον Τζος κοντά στο καλάθι, δίνοντας του δεύτερη ασίστ, και τον Πάουελ με κάρφωμα να μειώνει σε 9-6 στο πέμπτο λεπτό του ματς.

Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο τους αιφνιδιασμό στο ματς, επιδιώκοντας να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Λο να βρίσκει τον επερχόμενο Πάουελ, ο οποίος με κάρφωμα και πάλι μείωσε σε 9-8, ενώ στη συνέχεια με βολή (1/2) έφερε το σκορ στα ίσα (9-9), με τον ικανοποιητικό Τζος να φτάνει τους 8 πόντους στο ματς. Ο Ολυμπιακός ακολούθως βελτιώθηκε στην άμυνα και επεδίωξε τα fast-break, με τον Πρίντεζη να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (9-11) και τους Σλούκα, Περπέρογλου, Άντιτς και Σερμαντίνι να μπαίνουν στο παιχνίδι στο 8'. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και πάλι, βρίσκοντας ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον Οζέρ να δίνει κεφάλι στο σκορ και πάλι στους Τούρκους με 15-13. Οι ερυθρόλευκοι από την περιφέρεια έβρισκαν μόνο σίδερο (0/3τρ), με τον Έισι να χάνει λέι-απ και τον "Πέρπε" να κάνει λάθη, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την Μπεσίκτας να προηγείται (15-13).

Το ντεμπούτο του Πέρκινς, οι ασίστ του Σπανούλη και η διαφορά

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Σπανούλη, Σλούκα, Περπέρογλου, Άντιτς και Χάινς, με τον Κάιλ να αξιοποιεί κάτω από το καλάθι την ασίστ του Red-Bill, σημειώνοντας έμμεσο τρίποντο (15-16). Οι Τούρκοι όμως στη συνέχεια με τον Οζέρ σημείωσαν το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης (18-16), με τον Πέρκινς στο 12' να μπαίνει στο ματς και να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Χάινς ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, καθώς με σουτ από μέση απόσταση μείωσε σε 19-18, με τον Σπανούλη να χάνει λέι-απ, αλλά ακολούθως ο Άντιτς με μία υπέροχη κίνηση στο low-post έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (19-20). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε άμυνες, με τον αρχηγό ακολούθως να κερδίζει φάουλ σε σουτ από τα 6.75 μέτρα, βάζοντας στο καλάθι και τις τρεις βολές που κέρδισε, ανεβάζοντας την διαφορά στο +4 (20-23) για τους Πρωταθλητές Ευρώπης.  Ο Πάουελ επέστρεψε στο ματς αντί του Χάινς, με τον Παπανικολάου να σημειώνει το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων στον αγώνα, "γράφοντας" το 22-26 στο 15'.

Η Μπεσίκτας έπαιζε επιθετική άμυνα και είχε σωστές αλληλοκαλύψεις, καταφέρνοντας να κοντράρει στα ίσα τον Ολυμπιακό. Σιγά-σιγά όμως οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία, έτρεξαν στο γήπεδο και άρχισαν να βάζουν μεγάλα σουτ, με το τρίποντο του Σλούκα, ξανά από ασίστ του Σπανούλη, συν το κάρφωμα του Πάουελ, να δίνουν προβάδισμα εφτά πόντων (24-31). Ο αρχηγός οργάνωνε μαεστρικά το παιχνίδι των ερυθρολεύκων, φτάνοντας ήδη στο ματς τις 7 ασίστ, με τον Παπανικολάου ακολούθως να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση, καθώς πρώτα με φόλοου κάρφωμα και στη συνέχεια με τρίποντο από την κορυφή, έδωσε προβάδισμα δέκα πόντων στους φιλοξενούμενους (26-36) στο 19'. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πίεζε αποτελεσματικά στην  άμυνα, καταφέρνοντας να περιορίσει τους γηπεδούχους, με τον Λο να εκτοξεύει την διαφορά στο +12 (26-38) και τον Ολυμπιακό να πατά γερά τα πόδια του στο παρκέ. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 30-38.

Εντυπωσιακά αποτελεσματικός ο Πάουελ, "ζεστό" χέρι ο Παπανικολάου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Σερμαντίνι, με την Μπεσίκτας να αντιδρά και να μειώνει σε 35-39 με τον Κρίστοφερ. Ο αρχηγός όμως απάντησε με τρίποντο (35-42), φτάνοντας τους έξι πόντους στο ματς, ενώ ακολούθως ο Κουντέρ χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Με βολές των Πρίντεζη-Σπανούλη οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +9 (35-44), ενώ ο εξαιρετικός στην αναμέτρηση Πάουελ με σουτ από μέση απόσταση ανέβασε την διαφορά στο +11 (35-46) φτάνοντας και τους 12 πόντους. Ακολούθως ο Παπανικολάου, έχοντας "ζεστό" χέρι και καλή ψυχολογία από την περιφέρεια, σημείωσε ένα ακόμη τρίποντο (3/2τρ) στο ματς διαμορφώνοντας το σκορ σε 40-52.

Ο Σλούκας αντικατέστησε τον Σπανούλη, με τον Λο στη συνέχεια με μία καταπληκτική κατά μέτωπο διείσδυση, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του άφησε την μπάλα στο καλάθι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +14 (42-56). Ο εντυπωσιακός και αποτελεσματικός στην αναμέτρηση Πάουελ, με ένα ακόμη εύστοχο σουτ (6/6δ, 14π) "έγραψε" το 44-58 στο 28', με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, κάνοντας ένα σοβαρό ματς. Ο Κρίστοφερ ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ακολούθως απάντησε ο Σλούκι-Σλουκ (49-60), με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους Πειραιώτες να κερδίζουν με σκορ 51-60.

Τυπική διαδικασία και το ματς στο +20

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο μπήκε στο παρκέ με τους Σλούκα, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Πάουελ, με τον Τζος να συνεχίζει να καταπλήσσει με την ικανότητα του στην επίθεση και στην τέταρτη περίοδο (7/7δ, 16π). Ο Σλούκας στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα και δέχτηκε αντιαθλητικό φάουλ, ευστοχώντας στις βολές που κέρδισε, "γράφοντας" το 53-66 στο 32'. Ο Χάινς επέστρεψε στο ματς αντί του Τζος, ο Περπέρογλου δεν κατάφερε να σκοράρει εις διπλούν και ακολούθως ο Red-Bill με ένα από τα γνωστά του μπασίματα διαμόρφωσε το 54-68 στην αναμέτρηση, με τους Πειραιώτες να κάνουν κουμάντο στο ματς, καταφέρνοντας να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμα τους στο σκορ. Μοναδικό αρνητικό για τους ερυθρόλευκους στο ματς τα αρκετά λάθη που έκαναν ανά περιόδους, τα οποία όμως δεν τους κόστισαν.

Ο Λο που μπήκε στο ματς με βολές ανέβασε την διαφορά στο +16 (54-70), ενώ στη συνέχεια ο Περπέρογλου πήρε... φωτιά, αφού πρώτα "εκτέλεσε" από τα 6.75 μέτρα, ενώ ακολούθως με κλέψιμο και λέι-απ στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στο +18 (56-74) στο 17'. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και το μόνο που είχε σημασία ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τους ερυθρόλευκους να παίζουν με διάθεση έως το τέλος του ματς. Ο Πέρκινς επέστρεψε στο παρκέ, αλλά στο πρώτο σουτ που δοκίμασε στο ματς ήταν άστοχος, όπως και οι Τούρκοι από την περιφέρεια, οι οποίοι είχαν... σπάσει τα καλάθια. Η μπάλα στην επίθεση πήγαινε στα χέρια του Στράτου, ο οποίος σκόραρε με λέι-απ, ενώ ακολούθως ο Χάινς ανέβασε την διαφορά στο +20 (58-78), με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να σημειώνουν την 5η σερί επικράτηση τους στο TOP-16 της Euroleague, κερδίζοντας την Μπεσίκτας με σκορ 60-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-18, 51-60, 60-79

Aνά δεκάλεπτο: 15-13, 15-25, 21-22, 9-19

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 1, Οζμιζράκ, Ακίν 4, Ατσίκ, Βίντμαρ 13, Φάλκερ 11, Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13 (2), Μινάρντ 11, Χερσέκ , Οζέρ 5 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Αντιτς 2, Σπανούλης 9 (1), Περπερογλου 8, Σερμαντίντι 1, Σλούκας 7 (1), Πάουελ 16 (7/8 διπ., 2/4 βολ.), Πέρκινς  Πρίντεζης 9 (1τριπ., 8 ριμπ.), Παπανικολάου 11 (3/3 τριπ.).