Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Ερασιτεχνης Ολυμπιακος:Επιστροφη στις νικες

30/11/2013

Επέστρεψε... λαβωμένος ο Ολυμπιακός

Στις νίκες στην Α1 βόλεϊ των ανδρών επέστρεψε ο Ολυμπιακός που επικράτησε σχετικά εύκολα 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού, όμως είδε τους Κουρνέτα και Γιούρισιτς να αποχωρούν με τραυματισμό.

Επέστρεψε... λαβωμένος ο Ολυμπιακός!

«Πύρρειος» αποδείχθηκε η νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στον Παμβοχαϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό για την όγδοη αγωνιστική της Volleyleague και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, με την πέμπτη εντός έδρας επιτυχία τους.

Ωστόσο, στο πρώτο σετ έχασαν με τράβηγμα στον προσαγωγό τον Κουρνέτα και στο δεύτερο τον Γιούρισιτς με διάστρεμμα. Και των δύο η κατάσταση θα εκτιμηθεί το Σάββατο, καθώς την Τρίτη ακολουθεί και το κρίσιμο παιχνίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ με την Νόλικο.

Έστω και προσωρινά, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στη 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Καζάζη παραμένει στα χαμηλά στρώματα, με μόλις έξι πόντους.

Η διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-10, 25-16
2ο σετ: 8-7, 16-12, 19-21, 21-25,
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-16

Τα σετ: 3-1 (25-16, 21-25, 25-20, 25-16).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (6/22 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος, 41% υπ – 35% άριστες), Γιούρισιτς 5 (4/5 επ, 1 άσος), Καλντέιρα 22 (18/33, 1 μπλοκ, 3 άσοι, ^0% υπ – 36% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (17/31 επ), Σμαραγδής 8 (3/8 επ, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Κουρνέτας 1 (επίθεση) / Στεφάνου (79% υπ – 54% άριστες), Μαρούλης 2 (μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ), Κοκκινάκης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (επίθεση).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Σ. Καζάζης): Καραγιάννης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Κράουσε 1 (1/3 επ), Παπαφόπουλος Π 1 (0/7 επ, 1 άσος, 35% υπ – 27% άριστες), Τζουστινιάνο 13 (12/28 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 36% άριστες), Κανέλλος 10 (8/11 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος), Ασπιώτης 6 (6/20 επ) / Κουζούνης (λ – 70% υπ, 70% άριστες), Δρογκάρης 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μάρκου 3 (2/5 επ 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 7 (7/26 επ), Παπαδόπουλος Χ 1 (1/4 επ).

«Μας αποδιοργάνωσαν οι τραυματισμοί»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Το σημερινό ματς ήταν ένα πολύ περίεργο παιχνίδι για την ομάδα μου. Το πρώτο σετ ήταν το καλύτερο από άποψη απόδοσης για την ομάδα μου την φετινή χρονιά, Δυστυχώς εκείνη την στιγμή είχαμε τον τραυματισμό δύο παιχτών την ώρα που έπαιζαν και οι δύο πολύ καλά. Ειδικά ο Κουρνέτας ήταν σε κακή κατάσταση και ο τραυματισμός του μας έβγαλε εκτός ρυθμού. Εκείνη την στιγμή πιεστήκαμε αρκετά από τον αντίπαλο μας και ειδικά στο δεύτερο σετ δεν έπρεπε να το χάσουμε, ήμασταν μπροστά στο σκορ και δεν υπήρχε λόγος να χαλαρώσουμε το σερβίς και να τους ξαναβάλουμε στο παιχνίδι. Στο τέλος ήμασταν σαφώς καλύτεροι και κερδίσαμε δίκαια. Αύριο θα έχουμε εικόνα από τους τραυματισμούς των Γιούρισιτς και Κουρνέτα».

Για το παιχνίδι με την Νόλικο δήλωσε: «Σίγουρα πρέπει να είμαστε βελτιωμένοι και κυρίως σε κάποια σημεία του παιχνιδιού να μην χάνουμε την αυτοπεποίθηση μας, κάτι που έγινε σήμερα. Δηλαδή δεν υπάρχει λόγος, ειδικά αν είσαι και μπροστά στο σκορ».

Νίκη στην πρεμιέρα για Ολυμπιακό

Με νίκη 13-10 επί της Σκιφ Μόσχας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με το δεξί ξεκίνησε στην φάση των ομίλων η γυναίκεια ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, που επικράτησε 13-10 της Σκιφ Μόσχας.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν από την αρχή των έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τις Ρωσίδες.

Κορυφαία για την ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήταν η φουνταριστή Μπάρμπαρα Μπούικα, η οποία πέτυχε έξι τέρματα και ήταν και η πρώτη σκόρερ του αγώνα.

Από την άλλη, για τη Σκιφ ήταν η Γκρίνεβα, που πέτυχε τέσσερα γκολ.

Οκτάλεπτα: 2-4, 1-3, 3-4, 4-2

ΣΚΙΦ ΜΟΣΧΑΣ: Γκρίνεβα 4, Μπογκντάνοβα 2, Μπορίσοβα 1, Μπακχραμέεβα 2, Τρόσκινα 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Μπούικα 6, Αβραμίδου 3, Πλευρίτου Ε. 2, Τετζαλίδου 1, Μανωλιουδάκη 1.