Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 77-78

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα πολύτιμο "διπλό" στο Τελ Αβίβ, κερδίζοντας την Μακάμπι με σκορ 77-78, χάρη σε καλάθι του αρχηγού 51'' πριν το τέλος. Σε αυτό το ματς-θρίλερ, που πήγε να θυμίσει... Σιένα, ξεχώρισαν οι Σπανούλης, Σερμαντίνι και Πρίντεζης.
Ο Ολυμπιακός σημείωσε την δεύτερη του νίκη στο TOP-16 της Euroleague (2 νίκες και 3 ήττες), καθώς για την 5η αγωνιστική του ομίλου οι ερυθρόλευκοι πήραν ένα πολύτιμο "διπλό" μέσα στο Τελ Αβίβ, κερδίζοντας την Μακάμπι με σκορ 77-78. Ήταν ένα ματς θρίλερ, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ενώ τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Στα 51'' πριν το τέλος ο Σπανούλης με ένα ψύχραιμο τζαμπ-σουτ σημείωσε ένα καθοριστικό καλάθι (το νικητήριο), στη συνέχεια οι Ισραηλινοί έχασαν τρεις ευκαιρίες ώστε να σκοράρουν, ενώ στα 3'' πριν τη λήξη ο Παπανικολάου κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές. Έχασε την πρώτη, ενώ στη συνέχεια αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη, με τους γηπεδούχους όμως να φέρνουν στην κατοχή τους την μπάλα και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό ώστε να βάλουν το καλάθι για να κερδίσουν το ματς (με την φάση διαβολικά να θυμίζει εκείνη με την Σιένα στο ΣΕΦ). Το κάρφωμα του Πλάνινιτς όμως δεν μέτρησε, καθώς ήταν ξεκάθαρα εκτός χρόνου,  με τους Πειραιώτες να... γλιτώνουν το "εγκεφαλικό", φεύγοντας θριαμβευτές από τη NOKIA Arena.

Ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός στην πρώτη περίοδο (19-30), όντας εύστοχος από την περιφέρεια (5/10τρ), ενώ στο ημίχρονο πήγε με +11 (33-44). Στην τρίτη περίοδο όμως αντέδρασε η Μακάμπι και με ένα σερί 10-0 πήρε το προβάδισμα στο σκορ (56-55), φτάνοντας στο +5 (62-57) στο 30' (29-13), με τους Πειραιώτες να μετρούν 0/11 σουτ από τα 6.75 μέτρα. Στην τελευταία περίοδο όμως οι Πρωταθλητές ξεκίνησαν με ένα σερί 11-0 (62-68), ενώ στο τέλος κέρδισαν με σκορ 77-78. Οι ερυθρόλευκοι τα πήγαν καλά στον συσχετισμό ασίστ-λάθη (16-11), επέβαλαν τον ρυθμό τους στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ στα ριμπάουντ υπήρξε ισορροπία (38-39). Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ο ηγέτης Σπανούλης (24π, 4/9τρ, 3/6δ, 6/6β, 4ασ, 34λ), ενώ πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση ο Σερμαντίνι, ο οποίος πήρε και κρίσιμα ριμπάουντ (9π, 9ρ)

Πολύτιμος για τον Ολυμπιακό, ειδικά στην επίθεση, ο εξαιρετικός Πρίντεζης (16π, 6/9δ, 6ρ), έδωσε λύσεις στους ερυθρόλευκους ο δραστήριος Χάινς (9π, 6ρ, 3ασ) σταματώντας τον Σμιθ σε μία κρίσιμη επίθεση της Μακάμπι, προσέφερε στην άμυνα ο Σλούκας (3κλ, 5π), ενώ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ο Άντιτς (3π, 3ρ). Σε... ρηχά νερά για ακόμη μία φορά τα "3άρια" της ομάδας (Παπανικολάου: 3π, 6ρ. Περπέρογλου: 3π, 2ρ), ενώ αγωνίστηκαν για λίγο τόσο ο Γκετσεβίτσιους, όσο και ο Μαυροειδής. Ο Μάντζαρης ήταν καλός, αλλά είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του (6π, 3ασ, 2ρ), ενώ ο μόνος που δεν έλαβε μέρος στο ματς ήταν ο Κατσίβελης. Από την Μακάμπι πήγαν να κάνουν την "ζημιά" οι Σμιθ (17π) και Λόγκαν (15π).

Εντυπωσιακό ξεκίνημα όντας "καυτός" από την περιφέρεια

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Σερμαντίνι. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και χάρη σε τρίποντο του Μάντζαρη και σε καλάθι του Πρίντεζη προηγήθηκαν με 5-0. Ο 22χρονος πλέι-μέικερ πήρε πρωτοβουλίες, αξιοποίησε το έμμεσο τρίποντο που κέρδισε, ενώ στη συνέχεια ο αρχηγός με "βόμβα" από την περιφέρεια "έγραψε" το 4-11 στο 2'. Το ματς είχε αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό, καθώς οι δύο ομάδες εκτελούσαν μέσα σε σύντομο χρόνο τις επιθέσεις τους, με τον Red-Bill χάρη σε νέο τρίποντο να φέρνει τους Πειραιώτες να προηγούνται με νταμπλ-σκορ (7-14). Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, τα μάτια των παικτών του Μπαρτζώκα... γυάλιζαν, δείχνοντας αποφασισμένοι για το "διπλό", με τον "Πριντ" να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (7-16) στο 4'.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έβγαζαν ενέργεια και θέληση στο παρκέ, θυσίαζαν τα κορμιά τους στην άμυνα και μάζευαν την πλειοψηφία των ριμπάουντ, ενώ ο Περπέρογλου με ένα ακόμη ερυθρόλευκο τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +10 (9-19), με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 4/6 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα. Η Μακάμπι αντέδρασε με τον Λόγκαν μειώνοντας σε 13-19, αλλά ο "καυτός" από την περιφέρεια Σπανούλης, με ένα ακόμη προσωπικό (3/4) τρίποντο, "έγραψε" το 13-22, με τους Πειραιώτες να "εκτελούν" κατά συρροή από την περιφέρεια.  Ο Red-Bill ήταν εντυπωσιακός στο παρκέ, πραγματικός ηγέτης, παίρνοντας αρκετές πρωτοβουλίες στο ματς, σημειώνοντας δύο βολές, ενώ με ένα ακόμη καλάθι του Πρίντεζη, σημειώθηκε δεύτερο νταμπλ-σκορ (13-26) στο 8', με τους Πρωταθλητές να έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους στο ματς. Σπανούλης-Σερμαντίνι πέρασαν στο πάγκο ώστε να πάρουν ανάσες, με τους Σλούκα-Χάινς να μπαίνουν στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι, πέρα από την επίθεση, ήταν καταπληκτικοί και στην άμυνα, δείχνοντας τεράστια θέληση, με τον Παπανικολάου να παίρνει θέση στο παρκέ και να ταπώνει με τον εντυπωσιακό και... κλασικό του τρόπο (από πίσω) τον Ροθ. Ο Ολυμπιακός στο σκορ ήταν ασταμάτητος, καθώς έφτασε τους τριάντα πόντους, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την ομάδα του Μπαρτζώκα να προηγείται με +11 (19-30), έχοντας 50% από την περιφέρεια (5/10τρ).

Τον κράτησε η εξαιρετική του άμυνα

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς έχοντας τους Σλούκα, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Χάινς. Ο Red-Bill με μακρινό σουτ "έγραψε" το 21-32, ενώ στη συνέχεια ο αρχηγός, ο οποίος τράβηξε τρεις παίκτες πάνω του, είδε πανέξυπνα αμαρκάριστο τον Παπανικολάου στον οποίο έδωσε την ασίστ κάνοντας το σκορ 23-34. Ο Γκετσεβίτσιους ακολούθως αντικατέστησε τον Σλούκα, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι στα τρίποντα που δοκίμασαν, με τον Ελιγιάχου να μειώνει σε 25-34. Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έδειχναν να χάνουν τον ρυθμό τους, καθώς πέρα ότι ήταν άστοχοι, έκαναν και ορισμένα λάθη, χάνοντας ευκαιρίες ώστε να σκοράρουν, με τον Λόγκαν να μειώνει σε 29-35.

Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια όμως αντέδρασαν και με ένα γρήγορο σερί 4-0, χάρη στους Σπανούλη-Χάινς, αύξησαν το προβάδισμα τους στο +10 (29-39), με τους Ισραηλινούς να αποφασίζουν να παίξουν άμυνα ζώνης, η οποία ήταν προσαρμοσμένη πάνω στον Σπανούλη. Οι Πειραιώτες είχαν την διάθεση να κυκλοφορήσουν την μπάλα, αλλά κάποιες στιγμές λειτουργούσαν βιαστικά, κάνοντας λάθη. Η καταπληκτική άμυνα των Πειραιωτών, όμως, δεν άφηνε την Μακάμπι να αντιδράσει, με το σκορ να είναι χαμηλό στην δεύτερη περίοδο (14-14), καθώς και οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν να σκοράρουν. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και η Μακάμπι,  έκαναν εύκολα φάουλ, με τους Ισραηλινούς να στέλνουν τους φιλοξενούμενους στις βολές, με τους Πρίντεζη-Παπανικολάου να ευστοχούν, ενώ στην εκπνοή του χρόνου ο Πλάνινιτς διαμόρφωσε το 33-44, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Μακάμπι έκανε την ανατροπή, άστοχος από την περιφέρεια

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα, με τον Μάντζαρη να κάνει λάθος και τον Σμιθ να μειώνει σε 36-44 με τρίποντο. Ο Πρίντεζης απάντησε, αλλά οι Ισραηλινοί αντέδρασαν γρήγορα με καλάθια των Λάντεσμπεργκ και Τζέιμς, πλησιάζοντας στο σκορ (40-46) στο 22'. Η Μακάμπι στη συνέχεια έπαιξε άμυνα ζώνης με προσαρμογές, προσπαθώντας να δυσκολέψει την ανάπτυξη των Πειραιωτών, με τον Σπανούλη να δίνει ασίστ στον Σερμαντίνι, ο οποίος με δύσκολη προσπάθεια έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους (40-48). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο τους Πρωταθλητές, κλέβοντας τους μπάλες και αναγκάζοντας τους να κάνουν λάθη, με τους Τζέιμς και Σμιθ να αξιοποιούν τις κακές στιγμές των Πειραιωτών, μειώνοντας σε 44-48. Οι Πρωταθλητές έδειχναν να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους στο ματς, με τον δραστήριο Τζέιμς ακολούθως να μειώνει στο τρίποντο (47-50) στο 25'.

Ο Σερμαντίνι ήταν... κολόνα της ομάδας κάτω από τα καλάθια, παίρνοντας πολύτιμα ριμπάουντ, κλέβοντας μπάλες και σημειώνοντας σημαντικά καλάθια, καθώς στη συνέχεια με γκολ φάουλ, το οποίο και αξιοποίησε, "έγραψε" το 49-55. Η Μακάμπι όμως έκανε μεγάλη προσπάθεια ώστε να ανατρέψει το σκορ και τα κατάφερε. Αφού μείωσε στον πόντο (54-55) με τρίποντο του Λάντεσμπεργκ, ο Οχαγιόν με λέι-απ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Τελ Αβίβ (56-55) στο 27', με τις εξέδρες να παίρνουν "φωτιά" στη Nokia Arena. Ο Σπανούλης στην επόμενη επίθεση αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ελιγιάχου να βάζει την μπάλα στο καλάθι από το low-post, αλλά ο Χάινς ήταν άστοχος στην επόμενη επίθεση. Οι Πρωταθλητές είχαν "μπλοκάρει" στην επίθεση, έριχναν... τούβλα από την περιφέρεια και ήταν στατικοί, με τον Χίκμαν να ανεβάζει την διαφορά στο +4 (59-55) για την ομάδα του, με τους κίτρινους να μετρούν ένα σερί 10-0. Σε αυτό έδωσε τέλος ο Πρίντεζης, ο οποίος με "χουκ" μείωσε σε 59-57, αλλά στη συνέχεια ο Έλληνας πάουερ-φόργουορντ έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα (60-57), ενώ ακολούθως στην εκπνοή της περιόδου ο Ελιάχου διαμόρφωσε το 62-57. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρνητικοί από τα 6.75 μέτρα στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, καθώς μέτρησαν συνολικά 0/11 (!) τρίποντα.

Βγήκε νικητής από το θρίλερ

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Σλούκα, Παπανικολάου, Άντιτς και Σερμαντίνι, με τους Πειραιώτες να πραγματοποιούν καταπληκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο, καθώς με ένα σερί 8-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ 62-65 στο 32'. Και αυτό χάρη στα τρίποντα των Σπανούλη και Σλούκα (ο οποίος έβγαλε και άμυνα), ενώ στη συνέχεια ο Σερμαντίνι έβαλε την μπάλα στο καλάθι από το low-post. H Μακάμπι συνέχιζε να παίζει άμυνα ζώνης, την οποία και οι ερυθρόλευκοι τιμωρούσαν συνεχώς, καθώς με ένα ακόμη σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Άντιτς, οι Πρωταθλητές έφτασαν στο +6 (62-68). Οι Ισραηλινοί έδειχναν αποσβολωμένοι στο παρκέ, αλλά βρήκαν λύση στην επίθεση με τον Οχαγιόν (64-68). Στη συνέχεια ο Άντιτς έκανε ένα ανόητο φάουλ στον αιφνιδιασμό στον Σμιθ, ο οποίος με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 67-68. Ο Σκοπιανός δεν έδειχνε καλά και στη συνέχεια ο Μπαρζώκας τον αντικατέστησε με τον Πρίντεζη.

Ο Οχαγιόν στο 35' έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μακάμπι (69-68), ενώ στη συνέχεια οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύθηκαν την αστοχία, τα λάθη και τις κακές επιστροφές των Πειραιωτών, με αποτέλεσμα να προηγηθούν και με +6 (74-68), χάρη στους Λόγκαν και Σμιθ στο 37'. Ο Σπανούλης με βολές μείωσε (74-70) στα 3'34'' πριν το τέλος, με τον Χάινς να αντικαθιστά στο παρκέ τον Σερμαντίνι, με τον Αμερικανό με βολές και εκείνος να ροκανίζει την διαφορά (74-72). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες πήγαν να βγάλουν άμυνα, αλλά έχασαν το ριμπάουντ, με τον Πλάνινιτς να σκοράρει (76-72) . Ο αρχηγός με βολές μείωσε σε 76-74, η Μακάμπι 77-74 με τον Πλάνινιτς είχε 1/2 βολές, ενώ στη συνέχεια ο μαχητής Χάινς κάτω από το καλάθι μείωσε στον πόντο 77-76. Ο Πλάνινιτς πήγε και πάλι στις βολές (1'30'' πριν το τέλος), χάνοντας και τις δύο, αλλά οι Ισραηλινοί πήραν το επιθετικό ριμπάουντ!

Οι γηπεδούχοι όμως δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν αυτό το "δώρο", καθώς έχασαν την μπάλα, με την κατοχή να επιστρέφει στον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης ήταν ψύχραιμος στην επόμενη επίθεση και στα 51'' πριν το τέλος με ένα γεμάτο αυτοπεποίθηση τζαμπ-σουτ έδωσε το προβάδισμα (77-78) στους Πρωταθλητές, σημειώνοντας ένα καθοριστικό καλάθι. Ο Μπαρτζώκας στο τέλος χρησιμοποίησε στο "4" τον Χάινς και στο "5" τον Σερμαντίνι, ώστε να πάρει τα ριμπάουντ, με την Μακάμπι στη συνέχεια να χάνει τρεις (!) ευκαιρίες ώστε να σκοράρει. Στα 3'' πριν το τέλος έγινε φάουλ στον Παπανικολάου, αλλά εκείνος έχασε και τις δύο βολές (!), με τους Ισραηλινούς να τρέχουν στον αιφνιδιασμό ώστε να σκοράρουν, αλλά το καλάθι που σημείωσαν ήταν εκτός χρόνου. Κάτι το οποίο αποδέχτηκαν και οι ίδιοι δίχως διαμαρτυρίες. Με αυτό τον αγχωτικό τρόπο, λοιπόν, ο Ολυμπιακός σημείωσε την δεύτερη του νίκη στο TOP-16.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78

Ανά δεκάλεπτο: 19-30, 14-14, 29-13, 15-21

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 15 (3), Τζέιμς 11 (12 ριμπ.), Σμιθ 17(2), Χίκμαν 4, Ελιγιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Κάνερ – Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λαντεσμπεργκ 7(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Αντιτς 3(1), Σπανούλης 24 (4 τριπ., 4 ασίστ), Περπέρογλου 3(1), Σερμαντίνι 9 (9 ριμπ.), Σλούκας 5(1), Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6(1)