Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακός - Ίκαρος Καλλιθέας 85-63

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εύκολα τον Ίκαρο Καλλιθέας στο ΣΕΦ με 85-63. Οι Πειραιώτες έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού και στο μυαλό τους πλέον είνα μόνο το Κύπελλο!
Για την 16η αγωνιστικη της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Ίκαρο Καλλιθέας με σκορ 85-63. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μοναχά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στην επανάληψη οι Πειραιώτες ήταν ισοπεδωτικοί "καθαρίζοντας" έως το τέλος εύκολα το ματς. Πλέον το μυαλό των Πρωταθλητών στρέφεται στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας την Κυριακή (10/2).

Δεν τον άφηνε να ξεφύγει στο σκορ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Σερμαντίνι, με τους Πειραιώτες να έχουν για κύρια αιχμή τους στην επίθεση τον «Πριντ» (7-4). Ο Ίκαρος έπαιζε δίχως άγχος και ήταν μαχητικός, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα φέρνοντας αποτέλεσμα. Ο Παπανικολάου έφερε τους Πρωταθλητές στο +4 (11-7) στο 5’, ο Πάουελ στη συνέχεια αντικατέστησε τον Γεωργιανό, με τον Σπανούλη στον αιφνιδιασμό να βγάζει μία απίθανη ασίστ στον Παπανικολάου, ο οποίος και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό. Ο Λο στη συνέχεια, ύστερα από coast-to-coast προσπάθεια στο fast-break, με έμμεσο τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +6 (15-9). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν άφηναν την ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα να πάρει ανάσα, καθώς φρόντιζαν να παίρνουν τα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με δεύτερες προσπάθειες κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα με ένα 6-0 σερί (15-15), έχοντας για μπροστάρη τον Πάντιτς. Λόγω της απουσίας του Άντιτς ο Περπέρογλου μπηκε στο  παρκέ παίζοντας παράλληλα με τον Παπανικολάου, ο οποίος αγωνίστηκε στο «4», ενώ ακολούθως πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Κατσίβελης. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Σλούκα να ευστοχεί σε τρίποντο, «γράφοντας» το 20-15.

Όταν ο Σπανούλης πήρε το «όπλο» του και τα χαμένα ριμπάουντ

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Περπέρογλου, Παπανικολάου και Πάουελ. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, αρχικά σκόραραν με τρίποντο του Περπέρογλου, ενώ στη συνέχεια με λέι-απ του Σλούκα οι Πρωταθλητές ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους (25-15) στο 14’. Οι Πειραιώτες είχαν βελτιωθεί στην άμυνα, κρατώντας δίχως σκορ τον Ίκαρο για τέσσερα λεπτά, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι. Χάρη σε ένα γρήγορο σερί 7-0 μείωσαν σε 25-22, με τον Σπανούλη να επιστρέφει στο παρκέ αντί του Κατσίβελη, ενώ ακολούθως ο Γκετσεβίτσιους ευστόχησε σε τρίποντο (28-24). Ο Κυρίτσης μείωσε στο καλάθι (28-26), με τον Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί σχήμα με τρία γκαρντ, έχοντας στο «4» τον Περπέρογλου και στο «5» τον Χάινς. Ο αρχηγός στη συνέχεια όμως πήρε το όπλο του και με εφτά συνεχόμενους πόντους (λέι-απ, τρίποντο, βολές) έφερε τους ερυθρόλευκους στο +11 (37-26), ενώ ακολούθως σημείωσε ένα ακόμη σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα (40-29) στο 18’. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε βρίσκοντας τον Ολυμπιακό να προηγείται με +9 (43-34). Οι πρωταθλητές στο πρώτο 20λεπτο σούταραν καλά από την περιφέρεια (6/13τρ), αλλά το πρόβλημα τους ήταν στα ριμπάουντ (15-19).

Βρήκε ρυθμό και εκτόξευσε την διαφορά στο +24

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο,Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Σερμαντίνι. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Γεωργιανό να ρίχνει τάπες στην άμυνα και τους «Πριντ»-Λο να ανεβάζουν την διαφορά στο +13 (47-34).  Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να πιέζουν αποτελεσματικά, ενώ στην επίθεση ήταν εύστοχοι, με τον Παπανικολάου να σκοράρει από την περιφέρεια με σουτ μετά από ντρίμπλα (50-36) στο 23’. Οι Πρωταθλητές αναχαίτιζαν τις προσπάθειες των αντιπάλων τους, παίρνοντας και τα ριμπάουντ, με το κάρφωμα του Πρίντεζη να ανεβάζει την διαφορά στο +16 (52-36) και τους γηπεδούχους να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους. Ο Γιαννακίδης απάντησε με τρίποντο από τη γωνία (52-39), αλλά  ο φορτσάτος «Πριντ» στη συνέχεια αξιοποίησε στο απόλυτο το γκολ-φάουλ που κέρδισε (55-39) στο 25’. Ο Σλούκας πέρασε στο παρκέ στην θέση του  Σπανούλη και αμέσως έδωσε μία έξυπνη ασίστ στον Σερμαντίνι, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +19 (58-39), αλλά ο Γκίμπσον απάντησε με τρίποντο (58-42). Σο 28’ ο Λο βρέθηκε αμαρκάριστος στη γωνία και δίχως να διστάσει «πυροβόλησε» από την περιφέρεια, ανεβάζοντας την διαφορά στο +21 (63-52), με τον Κατσίβελη στη συνέχεια να τον αντικαθιστά. Στην εκπνοή της περιόδου ο Πεπέρογλου ευστόχησε σε σουτ από μέση απόσταση, με την διαφορά να φτάνει στο +24 (68-44).

Άνετη νίκη και τώρα το... Κύπελλο!

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Περπέρογλου, Πάουελ και Μαυροειδή, με τον Τζος να παίζει στο «4» και να τραβάει την ομάδα στην επίθεση, καθώς με δικούς του πόντους εκτόξευσε την διαφορά στο +28 (72-44). Στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Σλούκας, ο οποίος πρώτα με ένα εντυπωσιακό μπάσιμο και στη συνέχεια με τρίποντο διαμόρφωσε το 77-51 στο σκορ σκορ στο 34’. Οι Πειραιώτες με την πιεστική τους άμυνα ανάγκαζαν τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρκετά λάθη, ενώ ακολούθως ο Σλούκας έδωσε μία καταπληκτική ασίστ στον Πάουελ, ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +30 (81-51) στο 35’. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να δοκιμάζει συστήματα και τακτικές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους Μαυροειδή, Κατσίβελη και Γκετσεβίτσιους, οι οποίοι έχουν αγωνιστεί ελάχιστα στα τελευταία ματς της ομάδας, τεστάροντας παράλληλα τον Πάουελ στο "4", ελλείψη κιόλας του Άντιτς. Ο Κατσίβελης σημείωσε το τελευταίο καλάθι της αναμέτρησης (85-63, με τους λιγοστούς φιλάθλους των ερυθρολεύκων στο ΣΕΦ να χειροκροτούν θερμά τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ζητώντας από εκείνους να κερδίσουν την Κυριακή (10/2) στον τελικό τον Παναθηναϊκό και να κατακτήσουν το Κύπελλο Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 43-34, 68-44, 85-63
Ανά δεκάλεπτο: 20-15, 23-19, 25-10, 17-19