Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2013

Διεθνη φιλικα-αποτελεσματα (videos)

07/02/2013

Με τον Φρανκ Λάμπαρντ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ, η Αγγλία επικράτησε με 2-1 της Βραζιλίας στο "Ουέμπλεϊ". Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία, νίκησε με 3-1 την πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής, Ουρουγουάη. Νίκες για Αργεντινή, Γερμανία, ισόπαλες Ολλανδία - Ιταλία
Σε ένα σπουδαίο ντέρμπι, κόντρα σε δύο μεγάλες σχολές του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, η Αγγλία νίκησε με 2-1 τη Βραζιλία στο "Ουέμπλεϊ", γιορτάζοντας τα 150 χρόνια από την ίδρυση της FA.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με κερδισμένο πέναλτι για τη "σελεσάο", το οποίο όμως έχασε στο 19' ο Ροναλντίνιο, καθώς απέκρουσε ο Χαρτ.
Μόλις επτά λεπτά αργότερα, βρήκε δίχτυα ο Γουέιν Ρούνι, δίνοντας στους Άγγλους το προβάδισμα. Η Βραζιλία ισοφάρισε στο 48' με τον Φρεντ, που είχε μπει στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα, αλλά το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Φρανκ Λάμπαρντ στο 60'.
Με τον Πέδρο να συνεχίζει το κρεσέντο του με τη φανέλα της "φούρια ρόχα", πετυχαίνοντας δύο γκολ, η Ισπανία νίκησε εύκολα με 3-1 την Ουρουγουάη στην Ντόχα του Κατάρ. Το σκορ άνοιξε στο 16' ο Σεσκ Φάμπρεγας, μετά από τραγικό λάθος του Μουσλέρα, αλλά η "σελέστε" ισοφάρισε με τον Κριστιάν Ροντρίγκες στο 32ο λεπτό. Ωστόσο, τα δύο γκολ του επιθετικού της Μπαρτσελόνα ήταν αρκετά για να χαρίσουν μία ακόμα νίκη στην ομάδα του Βιθέντε ντελ Μπόσκε, που παραμένει για 17 παιχνίδια αήττητη.
 Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Γερμανία απέδρασε με νίκη από το Παρίσι επί της Γαλλίας. Οι "τρικολόρ" προηγήθηκαν με κεφαλιά του Βαλμπουενά στο 44', αλλά οι Μίλερ (51') και Κεντίρα (73') χάρισαν τη νίκη στα "πάντσερ".
Εντυπωσίασε η Αργεντινή στη Σόλνα, καθώς μέχρι το 23' είχε ήδη φέρει το σκορ στο 3-1 υπέρ της. Προηγήθηκε στο 3' με αυτογκόλ του Λούστιγκ, οι Σουηδοί ισοφάρισαν στο 18' με τον Γιόνας Όλσον, αλλά στα τέσσερα λεπτά που ακολούθησαν, οι Αγουέρο και Ιγκουαΐν διαμόρφωσαν το 1-3. Το τελικό 2-3 έγραψε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράσμους Ελμ.
Τέλος, σε ένα ακόμα σημαντικό φιλικό, Ολλανδία και Ιταλία αναδείχθηκαν ισόπαλες στην "Άμστερνταμ Αρίνα". Οι "οράνιε" άνοιξαν το σκορ με τον Λενς στο 33', αλλά ο Βεράτι αποδείχθηκε "χρυσή" αλλαγή για τον Τσέζαρε Πραντέλι, αφού στο 90'+1 έκανε το τελικό 1-1.

Συνθέσεις

ΚΥΠΡΟΣ: Γεωργαλλίδης, Σολωμού, Σιέλης, Ντόσα Ζούνιορ, Η. Χαραλάμπους, Νικολάου (57' Ντομπρασίνοβιτς), Μακρίδης (86' Βασιλείου), Μαραγκός, Χαραλαμπίδης (65' Αβραάμ), Χριστοφή (60' Εφραίμ), Σωτηρίου (74' Μιτίδης)
ΣΕΡΒΙΑ: Στοΐκοβιτς, Ιβάνοβιτς (46' Ρουκάβινα), Τζούριτσιτς, Νάστασιτς, Κολάροβ, Κουζμάνοβιτς (73' Κρστίτσιτς), Τόσιτς (46' Τζόρτζεβιτς), Τόμοβιτς, Πέτροβιτς (46' Σουλεϊμάνι), Τάντιτς (53' Μπάστα), Τζούρτζιτς (46' Ραντοβάνοβιτς)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Βαλντές, Αθπιλικουέτα, Ράμος, Πουγιόλ (46' Πικέ), Άλμπα (78' Μονρεάλ), Μπουσκέτς, Καθόρλα (71' Σουάρεθ), Ινιέστα (60' Ίσκο), Μάτα (46' Βίγια), Πέδρο (75' Νεγρέδο), Φάμπρεγας
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Μ. Περέιρα, Λουγκάνο, Γκοδίν, Κάσερες, Πέρες (65' Αρέβαλο), Λοδέιρο (77' Γκαργκάνο), Γκονσάλες (80' Αγκιρεγκαράι), Ροντρίγκες (69' Κάστρο), Σουάρες, Καβάνι (70' Φορλάν)

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Τζόνσον, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Κόουλ (46' Μπέινς), Τζέραρντ, Κλέβερλι (46' Λάμπαρντ), Ουίλσιρ, Ουόλκοτ (76' Λένον), Ουέλμπεκ (61' Μίλνερ), Ρούνι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Σέζαρ, Άλβες, Κορέια (70' Λουίς), Λουίζ (79' Μιράντα), Ντάντε, Παουλίνιο (62' Ζεάν), Ραμίρες (46' Αρόουκα), Ροναλντίνιο (46' Μόουρα), Οσκάρ, Φαμπιάνο (46' Φρεντ), Νεϊμάρ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κρουλ, Γιάνματ (85' Φαν Ράιν), Ντε Φράι, Μάρτινς, Μπλιντ, Κλάσι (46' Ντε Γκουζμάν), Μάχερ, Στρότμαν, Λενς, Τζον (60' Κάουτ), Φαν Πέρσι (46' Ρόμπεν)
ΙΤΑΛΙΑ: Μπουφόν, Αμπάτε, Μπαρτζάλι (74' Ρανόκια), Αστόρι, Σαντόν, Πίρλο (46' Φλορέντζι), Ντε Ρόσι (61' Βεράτι), Μοντολίβο, Καντρέβα (46' Ντιαμάντι), Ελ Σαραουί (71' Τζιλαρντίνο), Μπαλοτέλι (61' Οσβάλντο)

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίζακσον, Λούστιγκ (60' Γιόχανσον), Γκράνκβιστ, Γ. Όλσον, Μ. Όλσον, Λάρσον, Σβένσον (61' Ελμ), Σέλστρεμ (77' Βέρνμπλουμ), Κατσάνικλιτς (77' Ντούρμαζ), Ιμπραχίμοβιτς (46' Ρανέγκιε), Χίσεν
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρομέρο, Σαμπαλέτα (61' Ανσάλντι), Φερνάντες, Γκαράι (87' Κολοτσίνι), Καμπανιάρο, Γκάγκο (68' Μπανέγα), Μαστσεράνο, Ντι Μαρία (46' Μοντίγιο), Ιγκουαΐν (Ντι Σάντο 90'+1), Αγουέρο (75' Λαβέτσι), Μέσι

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Σανιά, Κοσιελνί (46' Ραμί), Σακό, Εβρά, Σισοκό (80' Ζιρού), Ματουιντί (46' Καπού), Καμπάι, Βαλμπουενά (86' Μενέζ), Ριμπερί, Μπενζεμά
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Άντλερ, Λαμ, Μέρτεζακερ, Χούμελς, Χέβεντες, Κεντίρα, Γκιουντογκάν, Μίλερ (89' Λ. Μπέντερ), Εζίλ, Ποντόλσκι (68' Σίρλε), Γκόμεθ (57' Κρος)

Τα αποτελέσματα των σημαντικότερων φιλικών:

Ιαπωνία - Λετονία 3-0 (41', 61' Οκαζάκι, 60' Χόντα)
Νότιος Κορέα - Κροατία 0-4 (32' Μάντζουκιτς, 40' Σρνα, 57' Γέλαβιτς, 85' Πέτριτς) *
Ουγγαρία - Λευκορωσία 1-1 (32' Σάμπιτς / 58' Βολόντκο) *
Κύπρος - Σερβία 1-3 (19 Μακρίδης / 33', 47' Τάντιτς, 70' Μπάστα)
Σλοβενία - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 0-3 (33' Ιμπίσεβιτς, 42' Πιάνιτς, 80' Σβράκα)
Νορβηγία - Ουκρανία 0-2 (17' Μορόζιουκ, 42' Γιαρμόλενκο) *
Χιλή - Αίγυπτος 2-1 (60' Βάργκας, 66' Καρμόνα / 88' Σαλάχ) *
Ισπανία - Ουρουγουάη 3-1 (16' Φάμπρεγας, 51', 74' Πέδρο / 32' Ροντρίγκες) *
Ισραήλ - Φινλανδία 2-1 (2' Μπεν Μπασάτ, 90'+3 Ρεφαέλοβ / 86' Φόρσελ)
Τουρκία - Τσεχία 0-2 (4' Κρέιτσι, 28' Λαφάτα)
Μάλτα - Βόρειος Ιρλανδία 0-0
Σκόπια - Δανία 3-0 (9' Πάντεβ, 17' Ιμπραΐμι, 24' Νοβέσκι)
Αγγλία - Βραζιλία 2-1 (26' Ρούνι, 60' Λάμπαρντ / 48' Φρεντ)
Ολλανδία - Ιταλία 1-1 (33' Λενς / 90'+1 Βεράτι)
Σουηδία - Αργεντινή 2-3 (18' Γ. Όλσον, 90'+5 Ελμ / 3' αυτ. Λούστιγκ, 19' Αγουέρο, 23' Ιγκουαΐν)
Ισλανδία - Ρωσία 0-2 (43' Σιρόκοβ, 66' Σάτοβ) *
Βέλγιο - Σλοβακία 2-1 (10' πέν. Αζάρ, 90' Μέρτενς / 88' Λάσικ)
Ουαλία - Αυστρία 2-1 (21' Μπέιλ, 52' Βόουκς / 75' Γιάνκο)
Σκωτία - Εσθονία 1-0 (39' Μάλγκρου)
Ιρλανδία - Πολωνία 2-0 (35' Κλαρκ, 76' Χούλαχαν)
Ρουμανία - Αυστραλία 3-2 (35' Τανάζε, 80' Στάνκου, 84' Τόρζε / 45' πέν. Ουίλκσιρ, 54' Κόρνθουεϊτ) *
Γαλλία - Γερμανία 1-2 (44' Βαλμπουενά / 51' Μίλερ, 73' Κεντίρα)
Πορτογαλία - Εκουαδόρ 2-3 (23' Ρονάλντο, 60' Ποστίγκα / 2' Βαλένσια, 61' αυτ. Περέιρα, 70' Καϊσέδο)