Παρασκευή 17 Μαΐου 2013

Ιλίσια… παιδεία

16/05/2013
 Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, αλλά να σοβαρεύεται στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε 81-70 τον Ηλυσιακό, στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική.

Αφήνοντας πίσω του τους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός επικράτησε 81-70 του μαχητικού Ηλυσιακού, στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική. Χωρίς τους τραυματίες Σερμαντίνι, Μάντζαρη, Μαυροειδή και τον –εκτός Α1- Γκετσεβίτσιους, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να κάνουν μία καλή και σοβαρή… προπόνηση με την ομάδα των Ιλισίων και πλέον να σκέφτονται το ματς της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας στο ΣΕΦ με τον Απόλλωνα Πατρών.

Το ματς

Σε… ρυθμούς πανηγυρισμών από την κατάκτηση της Ευρωλίγκας ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να το εκμεταλλευτεί αυτό και να μετατρέψει το αρχικό 4-4, σε 11-8. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με το σκορ όχι μόνο να παραμένει υπέρ τους, αλλά να φτάνουν τη διαφορά ακόμα και στο +8 (20-12). Όμως, στο τελευταίο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το… γκάζι και με ένα σερί 7-0, διαμόρφωσαν το σκορ της πρώτης περιόδου στο 20-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηλυσιακός έκανε ένα σερί 5-0 πηγαίνοντας στο +6 (25-19), για να απαντήσει με το ίδιο… νόμισμα ο Ολυμπιακός –με ένα δικό του 6-0- και να φέρει το ματς στα ίσα (25-25). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Δημήτρης Λιόγα δεν πτοήθηκαν από την αντεπίθεση των πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδας, παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ (31-29). Ωστόσο, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σοβαρεύτηκαν και με μπροστάρηδες τους Άντιτς και Λο, πήραν το προβάδισμα (35-36), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 39-38.

Με ένα γρήγορο σερί 6-0 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας για πρώτη φορά την υπέρ του διαφορά στο +7 (38-45). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα να διατηρούν και το προβάδισμα (48-55). Λίγα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ήρθε η χαλάρωση στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Ηλυσιακό να κάνει ένα σερί 7-0 και να ρίχνει τη διαφορά στο καλάθι (55-57). Όμως, η «ερυθρόλευκη»… μηχανή πήρε ξανά μπροστά και με ένα σερί 6-0 διαμόρφωσε το 55-63. Στην τέταρτη περίοδο, ο Ηλυσιακός δεν έδειχνε να μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδας, με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε διψήφιο αριθμό (62-72). Έτσι, το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-39, 55-63, 70-81.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Αναγκονιέ 15 (1), Αποστολίδης, Χατζής 12 (1), Δορκοφίκης, Αντωνάκης 2, Μόρισον 19 (1), Γουίσε 5 (1), Μάρας 8, Παραγυιός 2, Στόγκλιν 5.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Xάινς 13, Λο 14, Άντιτς 8 (2), Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 5 (1), Σλούκας, Πάουελ 8, Πέρκινς 5, Πρίντεζης 5 (1), Παπανικολάου 3 (1), Γεωργάκης 1, Κατσίβελης 5 (1).

* Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης η ΚΑΕ Ηλυσιακός τίμησε την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την κατάκτηση της δεύτερης συνεχόμενης Ευρωλίγκας. Στην αρχή, ο Νίκος Χατζής βράβευσε τον Βασίλη Σπανούλη και στη συνέχεια ο πρόεδρος της ομάδας των Ιλισίων, Παντελής Γαμπιεράκης, τους Γιώργο και Παναγιώτη Αγγελόπουλο, αλλά και τον Γιώργο Μπαρτζώκα.