Τρίτη 29 Ιουλίου 2014

Μεγάλοι μάγκες!

Η Εθνική Εφήβων νίκησε στην δεύτερη παράταση την Ισπανία με 89-85 και άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη β' φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Τρομερή εμφάνιση από τον Σταμάτη, καταπληκτικός Χαραλαμπόπουλος.
Η Εθνική Εφήβων επικράτησε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Ισπανίας στην δεύτερη παράταση με 89-85 και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στην δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι διεθνείς μας έπαιξαν με καρδιά και πήραν ένα σπουδαίο θετικό αποτέλεσμα ενόψει της συνέχειας.

Ο Δημήτρης Σταμάτης τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους, ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος δεν βγήκε δευτερόλεπτο από τον αγώνα (έπαιξε 50 λεπτά!) σημείωσε 25 πόντους με 5/10 βολές, 7/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 τάπες. Ο Γιώργος Παπαγιάνης είχε 4 πόντους, αλλά 14 ριμπάουντ και 6 τάπες!
Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν με τον Αλόνσο να προηγηθούν στο τέταρτο λεπτό με 8-4. Παρόλα αυτά, οι διεθνείς μας με τον Σταμάτη πέρασαν μπροστά με 9-8, ενώ ο Μήτογλου αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά για την Εθνική σε 8-13. Ο Σίμα μείωσε σε 10-13 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 17-14 υπέρ των διεθνών μας, καθώς μείωσε με δύο εύστοχες βολές ο Μεντιόλα.
Στην δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί ισορρόπησαν τον αγώνα και κατάφεραν με τους Αλόνσο, Μαρτίνεζ να αποσπαστούν με τέσσερις πόντους (30-26). Ο Αλόνσο με δύο εύστοχες βολές έκανε το 32-27 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 32-29, έπειτα από 2/2 βολές του Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.
Οι Ισπανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 51-43. Η Εθνική μας, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά με τρίποντο του Οικονομόπουλου, ο οποίος έκανε το 63-65. Η Ισπανία, όμως ισοφάρισε σε 65-65, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Εθνική προηγήθηκε με 74-70, αλλά οι Ισπανοί με δύο βολές του Γκαρσία ισοφάρισε σε 75-75, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη παράταση.
Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Εθνική αποσπάστηκε 82-87 στα τελευταία δευτερόλεπτα, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σταμάτη για να μειώσει ο Αλόνσο σε 85-87 με τρεις διαδοχικές εύστοχες βολές. Ο Σταμάτης με 2/2 βολές πέτυχε το 85-89, φτάνοντας τους 31 πόντους, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 89-85.
Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι απέναντι στη Σερβία αύριο (29/7) στις 18:30.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65, 75-75 α’ παρ., 85-89β’ παρ.

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).