Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2012

Ολυμπιακός - Άρης 85-66

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 85-66 του Άρη για την 20η αγωνιστική της Α1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Καλύτεροι παίκτες για τους νικητές οι Σπανούλης με 15π., Παπανικολάου με 13π. και Ντόρσεϊ με 10π.
Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το καθήκον τους και πανηγύρισαν την 19η νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Οι κυπελλούχοι Ελλάδας φόρτσαραν στην τελευταία περίοδο και "καθάρισαν" τον αγώνα με τους κιτρινόμαυρους.

Από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ξεχώρισαν οι Σπανούλης με 15π., Παπανικολάου με 13π. και Ντόρσεϊ με 10π.

Ο αγώνας

Ισορροπημένο δεκάλεπτο με τον "καρφωματάκια" Ντόρσεϊ

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην βασική του πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Ντόρσεϊ. Στα πρώτα λεπτά το ματς ήταν ισορροπημένο, στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν δυνατά στην άμυνα, κάνοντας από νωρίς αρκετά φάουλ, με τους ερυθρόλευκους να καταφέρνουν στο 5' να ξεφύγουν στο σκορ με 9-5, χάρη σε εντυπωσιακό κάρφωμα στον αέρα από τον θεαματικό Αμερικανό σέτερ, ύστερα από την καταπληκτική πάσα του Μάντζαρη. Ο δραστήριος Τζόι με νέο "dunk" μετά από επιθετικό ριμπάουντ, "έγραψε" το 12-7, με τους κιτρινόμαυρους να επιλέγουν να παίξουν άμυνα ζώνης, ώστε να περιορίσουν τους Πειραιώτες.

Με τρίποντο του Ντέιβις οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 13-12, με τον αλτικό Ντόρσεϊ να συνεχίζει να καρφώνει με μανία την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι (17-14). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να τρέξουν στο γήπεδο, έπαιζαν μπάσκετ σε σετ παιχνίδι, ενώ δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς σε αρκετές επιθέσεις είτε έκαναν λάθη, είτε ήταν άστοχοι. Ο Άντιτς πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού (20-17) στον αγώνα, ο Βεργίνης από τα 6.75 μέτρα έφερε το σκορ στα ίσα, αλλά ο Red-Bill, λίγο πριν το τέλος της περιόδου απάντησε με σουτ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με 22-20.

Δεν μπόρεσε να πατήσει... γκάζι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίβκοβιτς φρέσκαρε την πεντάδα του ρίχνοντας στο ματς τους Σλούκα, Λο, Παπαδόπουλο και Πρίντεζη, ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του. Στην επίθεση ο Ολυμπιακός ήθελε να αξιοποιήσει τον "Λάζο", αλλά έδειχνε ελαφρώς επηρεασμένος από την αποχή του, καθώς δεν του "έβγαιναν" οι κινήσεις του κοντά στην ρακέτα και δυσκολευόταν να φτάσει στο καλάθι. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πατήσει... γκάζι και να αφήσει την "σκόνη" του στον Άρη, με το λέι-απ του Μποχορίδη να μειώνει σε 26-25 στο 13' και τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν την διάθεση να "πουλήσουν" ακριβά το τομάρι τους στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, έχαναν ορισμένα εύκολα καλάθια κοντά στο καλάθι, ενώ ακόμη και στην άμυνα οι κιτρινόμαυροι έβρισκαν τρόπο ώστε να γίνουν αποτελεσματικοί.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Πρίντεζης, ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (32-27) στο 15'. Ο Σλούκας με ένα εντυπωσιακό ντράιβ "έγραψε" το 36-31, με τον Άρη, πάντως, να συνεχίζει να κρατάει από κοντά τους Πειραιώτες. Ο Ίβκοβιτς στη συνέχεια επέλεξε να ρίξει ξανά στο ματς τους Σπανούλη-Ντόρσεϊ, με σκοπό να βγάλουν ενέργεια σε άμυνα και επίιθεση, αλλά αυτό δεν συνέβη, καθώς πρώτα ο Ταπούτος μείωσε σε 38-36 στο 18', ενώ ο Κερούς έφερε το σκορ στα ίσα (38-38) ένα λεπτό αργότερα. Ο "Ντούντα" στα τελευταία δευτερόλεπτα του  ημιχρόνου πέρασε στο ματς και τον Κατσίβελη. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους οι Πειραώτες συγκεντρώθηκαν σε άμυνα και επίθεση, και μέσα σε λίγο χρόνο κατάφεραν να φτάσουν και πάλι στο +5 (44-39), με τους Θεσσαλονικείς να αποδεικνύονται σκληρά "καρύδια".

Βρήκε ρυθμό και αύξησε την διαφορά

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και για πρώτη φορά στο ματς τον Χάινς. Σε αυτό το δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν την άμυνα τους και σιγά-σιγά κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά τους από τον Άρη. Με καλάθι του Παπανικολάου οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 (48-41), ενώ ο Άντιτς με σουτ στο 25' "έγραψε" το 52-46, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν το παιχνίδι και να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν βελτιώσει την άμυνα τους, δεν άφησαν χώρους στους Θεσσαλονικείς, αλλά παρά το γεγονός πως είχαν ευκαιρίες ώστε να αυξήσουν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά δεν το κατάφερναν, καθώς έχαναν σουτ, ενώ υπήρξαν στιγμές που αναλώθηκαν και σε λάθη. Με βολές του Σλούκα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 58-50, με την 3η περίοδο να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +8 (60-52), ύστερα από καλάθι του δραστήριου Πρίντεζη.

"Καθάρισε" το ματς

Στην τελευταίο περίοδο, όμως, ο Ολυμπιακός "καθάρισε" το ματς. Πάτησε... γκάζι, λειτούργησε σωστά στην επίθεση, πίεσε ιδανικά τον Άρη στην άμυνα και εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά. Ο Ολυμπιακός στο 33' έκανε ένα σερί 9-0, με κύριο εκφραστή του στο σκορ τον εξαιρετικό Παπανικολάου, ο οποίος σε εκείνο το σημείο "έγραψε" το 71-54, φέρνοντας τους ερυθρόλευους στο +17.

Με ένα νέο σερί 7-0 στη συνέχεια, οι Πειραιώτες γιγάντωσαν την υπέρ τους διαφορά στο στο +19, χάρη στους Λο και Σπανούλη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν αποδεχτεί την ήττα τους και να έχουν... παρατήσει το ματς. Με καλάθι του Χάινς στο 39', οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +21 (83-62), με τους ερυθρόλευκους να τρέχουν στο γήπεδο και να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός - Άρης 85-66, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-39, 60-52, 85-66.

Ανά δεκάλεπτο: 22-20, 22-19, 16-13, 25-12.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 15(1), Ντόρσεϊ 10, Πελεκάνος 3, Παπαδόπουλος 4, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 13, Μάντζαρης 1, Σλούκας 8, Κατσίβελης 4.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυροειδής 1, Κερούς 4, Ταπούτος 9, Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 8(1), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 2, Μπόγρης 8, Μάλντροου 9, Βεργίνης 15(2), Δήμας.