Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Χίμκι - Ολυμπιακός: 82-87

O Oλυμπιακός προβλημάτισε για 30 λεπτά, αλλά ήταν... διαστημικός στην 4η περίοδο, καθώς με καταιγισμό τριπόντων σημείωσε μία θρυλική ανατροπή, κερδίζοντας την Χίμκι στη Μόσχα με σκορ 82-87. Σπουδαίο "διπλό" ενόψει της συνέχειας, σούπερ παιχνίδι από τον Χάινς.
Το κείμενο ανανεώνεται...

Το ματς

Πρόβλημα στην άμυνα στο low-post και στα ριμπάουντ, δραστήριοι Παπανικολάου-Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι στις πρώτες τους προσπάθειες και είχαν πρόβλημα στις πρώτες σετ-επιθέσεις. Ο Λόντσαρ δύο φορές νίκησε τον Πάουελ στην άμυνα (ο οποίος ξεχάστηκε), με τον Παπανικολάου να είναι δραστήριος και να σκοράρει εις διπλούν, πρώτα με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και στη συνέχεια με λέι-απ ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ (4-4), με τον Κόπονεν στο 4' να "γράφει" το 7-4 με τρίποντο. Ο "Παπ" έδειχνε σε εξαιρετική κατάσταση και έπαιρνε πρωτοβουλίες στην επίθεση και χάρη σε γκολ-φάουλ το οποίο και αξιοποίησε ισοφάρισε σε 7-7. Στη συνέχεια οι Ρώσοι απάντησαν με ένα γρήγορο 6-0 σερί, έχοντας μπροστάρη τον Πλάνινιτς (13-7), με τον Πάουελ να μην μπορεί να βοηθήσει τους φιλοξενούμενους και να γίνεται αλλαγή (Σερμαντίνι).

Οι Πρωταθλητές έχαναν τα περισσότερα ριμπάουντ και στο παρκέ στην επίθεση δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν με συνεργασίες, καταφέρνοντας να σκοράρουν κυρίως με ατομικές ενέργειες, με τον Πρίντεζη να μειώνει σε 15-13. Η Χίμκι ήταν ιδιαίτερα εύστοχη, τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, με τον Μόνια να ανεβάζει την διαφορά στο +6 (19-13). Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, αλλά είχαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σπανούλης, ο οποίος με δύο σερί δύσκολες διεισδύσεις μείωσε σε 19-17. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με 23-19, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ξεκάθαρο πρόβλημα στα ριμπάουντ (14-7).

Η ερυθρόλευκη αστοχία από την περιφέρεια και η αποτελεσματική ανάπτυξη της Χίμκι

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο, Σλούκα, Παπανικολάου, Άντιτς και Σερμαντίνι. Ο Πέρο έχασε δύο ελεύθερα σουτ, με την μπάλα να μην του κάνει το... χατήρι, αλλά στη συνέχεια με ωραία προσπάθεια μείωσε σε 25-21.  Οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν στην άμυνα και φρόντισαν να τρέξουν στον ανοιχτό γήπεδο, μειώνοντας σε 25-23 με τον Παπανικολάου. Οι κίτρινοι άρχισαν να κάνουν λάθη, με τους Χάινς-Περπέρολου και Κατσίβελη να μπαίνουν στο παρκέ. Ο Ντέιβις διαμόρφωσε το 29-24 όντας απλός και ουσιαστικός στις κινήσεις του, με τους ερυθρόλευκους να προσπαθούν να σκοράρουν κυρίως από το low-post. Ο Άντιτς μείωσε σε 29-26, αλλά στις επόμενες προσπάθειες τους οι ερυθρόλευκοι ώστε να μειώσουν ήταν άστοχοι, με τον Φριντζόν από τα 6.75 μέτρα να ανεβάζει την διαφορά στο +6 (32-26).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο παρκέ με τους Σλούκα, Σπανούλη, Περπέρογλου, Άντιτς, Χάινς, με τους Πειραιώτες να είναι απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (0/9τρ), χάνοντας αρκετές προσπάθειες από τα 6.75 μέτρα. Οι Κατσίβελης-Παπανικολάου πήραν την θέση των Σλούκα-Περπέρογλου, με τον Ντέιβις να ανεβάζει την διαφορά στο +8 (36-28). Οι Πρωταθλητές έδειχναν να έχουν μπλοκάρει στην επίθεση, με τον Σπανούλη να χάνει και βολή (1/2, 36-29), αλλά στη συνέχεια συνεργάστηκε άψογα στο πικ-εν-ρολ με τον Χάινς, ο οποίος με κάρφωμα μείωσε σε 36-31. Ο Ντέιβις συνέχιζε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι (39-31), ο Άντιτς μείωσε, αλλά ο δραστήριος Ντέιβις με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (43-33), με το πρώτο ημίχρονο να "γράφει", Χίμκι - Ολυμπιακός 43-35. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Ρώσοι είχαν καταπληκτική ανάπτυξη, καθώς μέτρησαν στο πρώτο 20λεπτο 16 ασίστ (!), με τις 8 να είναι του Πλάνινιτς, έναντι μόλις 3 (!) των Πρωταθλητών, ενώ στα ριμπάουντ συνέχισαν οι γηπεδούχοι να υπερτερούν(25-15).

Βελτιώθηκε στην άμυνα, έβαλε τρίποντα και πλησίασε στο σκορ, αλλά...

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Λο, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Σερμαντίνι, με τον δραστήριο Λόντσαρ να ανεβάζει την διαφορά στο +12 (47-35) με δύο συνεχόμενα καλάθια. Σπανούλης-Σερμαντίνι έβγαλαν το "πικ-εν-ρολ" (47-37), αλλά η απάντηση ήρθε από τον Φριντζόν γρήγορα. Ο Πάουελ επέστρεψε στο παρκέ, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει κοντά στο καλάθι, με την διαφορά να αυξάνεται στο +13 (50-37) με βολή του Πλάνινιτς, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να είναι άστοχοι από την περιφέρεια. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου, ο οποίος σημείωσε το πρώτο τρίποντο των Πειραιωτών στο ματς (1/10τρ), ενώ στη συνέχεια με λέι-απ μείωσε σε 52-42.

Ο μαχητικός Χάινς με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 52-45, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνα και έτρεξε σωστά στον αιφνιδιασμό μειώνοντας σε 52-47 και πάλι με τον Κάιλ. Οι Πειραιώτες είχαν βελτιωθεί στα μετόπισθεν, αλλά ο Παπανικολάου αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο ώστε να μειώσει στο καλάθι, με την Χίμκι να τιμωρεί απαντώντας με σουτ του Πλάνινιτς (54-47). Ο Σλούκας αντικατέστησε τον Λο, ο Σπανούλης μείωσε με βολές (54-49),  ενώ ακολούθως με τρίποντο ο αρχηγός έριξε την διαφορά, κάνοντας το σκορ 56-52. Ο Κάιλ μείωσε και πάλι σε 58-54, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους Ρώσους να προηγούνται με +6 (60-54).

Θρυλική ανατροπή με καταιγισμό τριπόντων και με ψυχραιμία στο τέλος

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σλούκα, Σπανούλη, Περπέρογλου, Άντιτς και Χάινς. Ο εξαιρετικός Ντέιβις έφτασε τους 20 πόντους στο ματς, όντας ιδιαίτερα εύστοχος, αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με δύο σερί τρίποντα με τους Σλούκα και Σπανούλη, μειώνοντας σε 64-62 στο 32', με τους φιλοξενούμενους έτοιμους να κάνουν την ανατροπή στο ματς. Ο Πλάνινιτς όμως βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι εις διπλούν (68-62), αλλά ο Άντιτς ακολούθως ευστόχησε από τα 6.75 μέτρα, μειώνοντας στο σουτ (68-65). Οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες στη συνέχεια, με τον ψύχραιμο Σλούκα να σημειώνει ένα πολύτιμο σουτ από τα 6.75 μέτρα στα 6'17'' πριν το τέλος, καθώς με αυτό το τρίποντο, το οποίο και πανηγύρισε έντονα, έφερε το σκορ στα ίσα (68-68).  Ο βομβαρδισμός τριπόντων από τον Ολυμπιακό συνεχίστηκε, καθώς ο Λο σημείωσε το πέμπτο σερί εύστοχο σουτ των Πειραιωτών από τα 6.75 μέτρα, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με 68-71, με την ψυχολογία των ερυθρολεύκων, πλέον, να βρίσκεται στα ουράνια, παίζοντας μπάσκετ με αυτοπεποίθηση.

Ο Ογκοστίν μείωσε (70-71), αλλά ο Έισι βρήκε και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι (70-73), με τον "μονομάχο" Χάινς να μαζεύει επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ, το οποίο και αξιοποίησε, έφερε τους Πρωταθλητές στο +6 (70-76) στα 3'36'' πριν τη λήξη.  Ο Κοπόνεν απάντησε από τα 6.75 μέτρα (74-76) στα 2'45'' πριν το τέλος, με τις μάχες στο παρκέ να είναι δυνατές σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας. Σε μία σημαντική φάση στο ματς ο Άντιτς έκλεψε την μπάλα, με τον Σλούκα στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ και με βολές (1'35'') να φέρνει τον Ολυμπιακό στο +4 (74-78). Ο Λόντσαρ μείωσε (76-78), ο μαχητής Χάινς "έγραψε" το 76-80 με μία δύσκολη προσπάθεια, αλλά ο Πλάνινιτς μείωσε σε 78-80 στα 50'' πριν το τέλος. Η επόμενη φάση ήταν καθοριστική, επίθεση την οποία πήρε πάνω του ο Σπανούλης. Ο αρχηγός έπαιξε με τον χρόνο και με ένα ψύχραιμο τζαμπ-σουτ από μέση απόσταση "έγραψε" το 78-82, στα 27'' πριν το τέλος. Στα 24'' ο Λο έκανε φάουλ στον Πλάνινιτς, ο οποίος πήγε στις βολές και μέτρησε 1/2 (79/82). Ακολούθως οι Ρώσοι έκαναν φάουλ στον Σλούκα, με τον Έλληνα γκαρντ να είναι τέρας ψυχραιμίας ευστοχώντας και στις δύο, ανεβάζοντας την διαφορά στο +5 (79-84) στα 20'' πριν τη λήξη, με τους Πρωταθλητές να είναι "αγκαλιά" με το "διπλό". Ο Λόντσαρ στα 2'' πριν το τέλος ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία (82-85), ενώ ακολούθως ο Σπανούλης με βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, Χίμκι-Ολυμπιακός 82-87, σημειώνοντας μία σημαντική εκτός έδρας νίκη ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 79-84
Ανά δεκάλεπτο: 23-19, 20-16, 17-19, 22-33