Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2013

Η... βόλτα του Ούκιτς πέρασε απαρατήρητη

Ο τελικός θέλει λιγότερο από τρία λεπτά για να ολοκληρωθεί και με το σκορ 72-71 υπέρ του Ολυμπιακού, οι διαιτητές δεν βλέπουν την... βόλτα του Ούκιτς στο παρκέ αλλά αντιθέτως χρεώνουν με φάουλ τον Σπανούλη μετρώντας και το καλάθι του Κροάτη γκαρντ! Δείτε το βίντεο.
Ο Σλούκας πετυχαίνει τρίποντο και ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά στο σκορ με 72-71 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με το χρονόμετρο να δείχνει κάτι λιγότερο από τρία λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Στην επίθεση του Παναθηναϊκού ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ξεκινάει την προσπάθεια του προς το καλάθι του Ολυμπιακού. Κάποια στιγμή αποφασίζει να πεταχτεί μέχρι το περίπτερο για να πάρει ένα χυμό, πάει μια και στον απέναντι φούρνο για ζεστή τυροπιτούλα, επιστρέφει στο κλειστό του Ελληνικού, πετυχαίνει καλάθι και παίρνει το φάουλ από τον Σπανούλη.

Φυσικά αυτή η... βόλτα του Κροάτη γκαρντ πέρασε εντελώς απαρατήρητη από τους διαιτητές που όχι μόνο δεν καταλόγισαν την παράβαση αλλά τον επιβράβευσαν δίνοντας του και μια έξτρα βολή.