Τετάρτη 27 Απριλίου 2011

Και τα καρύδια μέσα

Τι να πρωτογράψει κανείς για αυτούς τους μάγκες. Για αυτά τα παλικάρια που φοράνε την φανέλα του Θρύλου και παίζουν για αυτήν. Ακόμα και σε αυτές τις εποχές, υπάρχουν μάγκες που καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτή η φανέλα. Τι ειδικό βάρος έχει. Αυτοί οι μάγκες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν καταλαβαίνουν από προβλήματα. Δεν καταλαβαίνουν από αντιπάλους, δεν καταλαβαίνουν από έδρες. Σε όποιο γήπεδο και αν πάνε… κερνάνε.

Δεν τους λυγίζει τίποτα. Γιατί έχουν κάτι καρύδια να! Γιατί φοράνε παντελόνια και τα τιμούν. Τι έχουν καταφέρει; Καλύτερα το ερώτημα πρέπει να είναι τί δεν έχουν καταφέρει; Πήραν το Κύπελλο, καθάρισαν με σαδιστικό τρόπο τον πελάτη και στον τελικό με μειονέκτημα έδρας άρχισαν να πλακώνουν στις ροπαλιές τον Ηρακλή. Τον κέρδισαν σπαθάτα μέσα στη Μίκρα και έκαναν το πρώτο βήμα για τον τίτλο. Τον τρίτο συνεχόμενο για να μην ξεχνιόμαστε…

Το πρώτο σετ, οι πειραιώτες το έχασαν εύκολα. Βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσαν ποτέ να το διεκδικήσουν. Οι γριές νόμιζαν ότι θα έχουν εύκολο βράδυ και εκεί άρχισαν να καρφώνουν από παντού οι Ντεσπέιν και Τζούριτς. Τους πήραν φαλάγγι και γύρισαν το ματς. Κέρδισαν το δεύτερο σετ με 25-21 και το ίδιο έργο είχαμε και στο τρίτο, με τελικό σκορ 25-18…

Το τέταρτο σετ ήταν καταπληκτικό και κράτησε 37 λεπτά! Οι γηπεδούχοι έπαιξαν τα ρέστα τους και προηγήθηκαν με 8-3. Ο Ολυμπιακός βέβαια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι παίκτες βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11 και να προηγηθούν με 13-12. Στη συνέχεια του σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, μέχρι το 18-18. Εκεί λάθη στα σερβίς μας και στις υποδοχές, έδωσαν στους γηπεδούχους πλεονέκτημα αρχικά δύο και στη συνέχεια τριών (22-19).

Οι «ερυθρόλευκοι» Ο Γιαμπλόνσκι έκανε το 22-20 και ο Χαριτωνίδης με άσο το 22-21. Ο Τζούριτς με μπλοκ ισοφάρισε σε 22-22. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε 24-22, αλλά ο Τζούριτς με δύο σερί πόντους ισοφάρισε σε 24-24 και προηγήθηκαν με 27-26! Ο Μπίλιτς ισοφάρισε σε 27-27 και ο ίδιος παίκτης έκανε το 28-27. Ο Ντεσπέιν με μπλοκ ισοφάρισε σε 28-28, αλλά ένα άουτ καρφί του Κουβανού και ένας άσος του Κράβαρικ, έδωσαν το σετ στους γηπεδούχους.

Στο τάι μπρέικ οι Πειραιώτες δεν λύγισαν. Έδειξαν καρδιά και προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 3-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3 και τα παλικάρια μας ξέφυγαν με 5-3 και κράτησαν την διαφορά των δύο πόντων μέχρι το 10-8. Γιατί εκεί ο Ντεσπέιν με άσο το έκανε 11-8! Το σκορ πήγε στο 12-9, στο 13-10 και ο Τζοπύριτς με άσο έκανε το 14-10 για κλείσει το τάι μπρέικ με 15-10!

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 30-28, 10-15