EuroBasket 2011-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (videos)

EuroBasket 2011-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (videο)

17/9/2011

Λιθουανία – Ελλάδα 73-69 (video)

lithuania ellada 73 69  videoΗ Λιθουανία πήρε τη νίκη με 73-69 κόντρα στην Ελλάδα και κατέκτησε την 5η θέση του Eurobasket 2011, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πέντε Λιθουανοί είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, τέσσερις για την ομάδα του Ζούρου.
H Εθνική μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 8-2. Οι Λιθουανοί πλησίασαν, αλλά η διαφορά πήγε και πάλι στο +6 στο 10΄ (20-14). Η Ελλάδα ξέφυγε με 10 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (24-14), οι γηπεδούχοι μείωσαν στους στη συνέχεια (29-27) για να κλείσει το ημίχρονο στο 37-32 υπέρ της «γαλανόλευκης». Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα ζώνης του Kemzura εγκλώβισε τους παίκτες του Ζούρου με τους διοργανωτές να παίρνουν το προβάδισμα (40-39) και να το διευρύνουν έως το 30΄ (56-48). Η Ελλάδα επέστρεψε στο ματς μειώνοντας στους 3 με 4 λεπτά να απομένουν (61-58) και ισοφάρισε με τρίποντο του Φώτση 1΄,30΄΄ πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Λιθουανία ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με 73-69.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-37, 56-48, 73-69.
Λιθουανία (Kemzura): Kaukenas 10, Kalnietis 11, Pocius 13, Jankunas 10, Songaila 12, Jasaitis 7, Valianciunas, Jasikevicius, Javtkokas 10
Ελλάδα (Ζούρος): Μπουρούσης 4, Βασιλειάδης 13, Καλάθης 16, Φώτσης 13,
Παπανικολάου 9, Μπράμος, Κουφός 14
Tα highlights από το Λιθουανία – Ελλάδα 73-69 (video)

Σλοβενία – Σερβία 72-68

slovenia serbia 72 68Η Σλοβενία επικράτησε 72-68 της Σερβίας και κατέκτησε την 7η θέση του Eurobasket 2011, έχοντας ως κορυφαίους του Lakovic και Goran Dragic με 15 και 21 πόντους αντίστοιχα.
Η ομάδα του Malkovic επέβαλε από το ξεκίνημα το ρυθμό της, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, παγίωσε μία διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειχνε ότι θα πάρει εύκολα τη νίκη. Παρόλα αυτά οι Σέρβοι αντεπιτέθηκαν στην τελευταία περίοδο και διεκδίκησαν με αξιώσεις το ροζ φύλλο αγώνα ισοφαρίζοντας σε 64-64. Με το σκορ στο 67-68 υπέρ των Σέρβων ο Lakovic ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 70-68, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-39, 64-51, 72-68
Σλοβενία (Malkovic): Slokar, Lakovic 15, Ozbolt 9, Smodis 3, Muric 8), G. Dragic 21, Jagodnik, Z. Dragic 6, Begic 2, Lorbek 8.
Σερβία (Ivkovic): Teodosic 3, Paunic, Bjelica 12, Markovic 9, Savanovic 12, Keselj 5, Perovic 13, Marjanovic 2, Macvan 12.

Γαλλία – Ρωσία 79-71 (video)

Η Γαλλία επικράτησε 79-71 της Ρωσίας και θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του Eurobasket 2011 στον τελικό – πρώτος στην ιστορία της – με την Ισπανία. Οι Ρώσοι θα παλέψουν για την τρίτη θέση με αντίπαλο τα Σκόπια. Εξαιρετικός ο Parker με 22 πόντους ο οποίος «μίλησε» όταν η μπάλα «έκαιγε», από κοντά και ο Batum με 19. Από το αντίπαλο στρατόπεδο οι 21 πόντοι του Kirilenko δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.
gallia rosia 79 71 videoΤο παιχνίδι έδειξε από το ξεκίνημά του ότι θα είναι ντέρμπι. Η μεγαλύτερη διαφορά που υπήρξε στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν της τάξης των τριών πόντων (8-11), με τους τρικολόρ να προηγούνται στο 10΄ 17-16. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Η Γαλλία πήρε κεφάλι με 4 στο 15΄ (26-22), οι Ρώσοι απάντησαν με σερί 0-5 (26-27). Ο Parker ενώ με τρίποντο 39΄΄ πριν το ημίχρονο έκανε το 39-31, ενώ ο Fridzon με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 39-34.
Το συγκρότημα του Blatt ισοφάρισε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (40-40) και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως το 27΄ (46-45). Τότε οι Γάλλοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήραν κεφάλι με 8 (53-45), ενώ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου πήραν διψήφια διαφορά (57-47). Οι Ρώσοι δεν τα παράτησαν και πλησίασαν στους 6 με 7 λεπτά να απομένουν (61-55) και στους 5 με τρίποντο του Kirilenko στο 37΄ (69-64). Ακολούθησαν έξι πόντοι από Parker και Batun που έκαναν το σκορ 75-66 ένα λεπτό πριν το τέλος. Η Ρωσία έστειλε τη συνέχεια τους αντιπάλους της στις βολές, αυτοί ήταν ψύχραιμοι κα πήραν τη νίκη με 79-71.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-34, 55-47, 79-71
Γαλλία: Noah 7, Βatum 19, Kahudi 2, Parker 22, Traore 8, Pietrus 4, De Colo 9, Diaw 6, Gelabale 2
Ρωσία: Mozgov 12, Bykov 7, Fridzon 3, Shved 7, Khryapa 9, Antonov 4, Monya 8, Ponkrashov, Kirilenko 21
Tα highlights από το Γαλλία – Ρωσία 79-71 (video)