Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011

Ξέσπασε με 5άρα η Ντόρτμουντ (video)

22/10/2011
Η Κολωνία πλήρωσε τα… σπασμένα για την ήττα της Ντόρτμουντ από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Κλοπ συνέτριψε τους «τράγους» με 5-0 για την 10η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 2η θέση με 19 βαθμούς.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας ήταν καταιγιστικοί, παίζοντας μονότερμα τους φιλοξενούμενους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προειδοποίησαν τους «ερυθρόλευκους» εν όψει του αγώνα στη Βεστφαλία στις αρχές Νοεμβρίου.

Καγκάβα, Σμέλτσερ και Λεβαντόφσκι έγραψαν το 3-0 στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο Πολωνός επιθετικός πρόσθεσε ακόμα ένα τέρμα για να διαμορφώσει το τελικό 5-0 ο Κελ στο 66ο λεπτό. Στη συνέχεια η Ντόρτμουντ έριξε ταχύτητα, φτάνοντας σε μια άνετη όσο και εντυπωσιακή επικράτηση.

Ο Γιούργκεν Κλοπ χρησιμοποίησε τους: Βαϊντενφέλερ, Πιστσέκ, Σμέλτσερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Κελ, Μπέντερ (57’ Λάιτνερ), Γκέτσε (46’ Μπλαστσικόφσκι), Καγκάουα (71’ Γκουντογκάν), Γκρόσκροϊτς, Λεβαντόφσκι.

szólj hozzá: Dor 5-0 Col