Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011

Μπιλμπάο - Ολυμπιακός 76-61

Η πιο έτοιμη Μπιλμπάο νίκησε τον ανέτοιμο και με απουσίες Ολυμπιακό με 76-61 στην πρεμιέρα της Euroleague. Γκετσεβίτσιους και Χάινς διασώθηκαν από τους ερυθρόλευκους (video).
Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε φανερά ανέτοιμος στο Μπιλμπάο και ηττήθηκε δίκαια με σκορ 76-61 στην πρεμιέρα τους στη φετινή Euroleague, ύστερα από πέντε σεζόν που κέρδιζε συνεχώς στο πρώτο ματς της διοργάνωσης. Οι ερυθρόλευκοι παρουσίασαν αρκετά προβλήματα τόσο στην επίθεση (21/39δ, 3/17τρ), όσο και στο δημιουργικό κομμάτι, έχοντας μόλις 9 ασίστ. Έχασαν την μάχη στα ριμπάουντ (36-23), ενώ δεν αξιοποίησαν όπως θα έπρεπε τα 15 λάθη των Βάσκων, καθώς οι Πειραιώτες ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Οι Βάσκοι έλεγχαν το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι τους είχαν από κοντά, μέχρι που οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά (+15, 54-39) στη τρίτη περίοδο, κάνοντας ένα σερί 13-0.
Κορυφαίοι παίκτες στην αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό οι Γκετσεβίτσιους (15π, 4/4δ, 2/4τρ) και Χάινς (14π, 6/8δ), οι οποίοι τράβηξαν την ομάδα στην επίθεση, ενώ βοήθησε και ο Σπανούλης με 9 πόντους (3κλ). Κακός ο Χάουαρντ, πρόσφερε μόνο στην άμυνα ο Μάντζαρης, άστοχος ο Παπαδόπουλος, ο Άντιτς αγωνίστηκε με ένεση, ενώ εκτός 12άδας έμεινε ο Κέσελ που τραυματίστηκε. Από τους Ισπανούς έκαναν την "ζημιά" οι Μπάνιτς (22π, 7/9δ, 5ρ) και Φίσερ (16π, 8ρ) και Τζάκσον (11π, 5ασ).

Άμυνες, αστοχία, χαμηλό σκορ και ο Γκετσεβίτσιους

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς ξεκίνησε τον Ολυμπιακό στο παρκέ έχοντας για πεντάδα τους Μάντζαρη, Γκετσεβίτσιους, Παπανικολάου, Άντιτς και Παπαδόπουλο. Οι δύο ομάδες στην αρχή ήταν νευρικές στην επίθεση, χάνοντας αρκετές προσπάθειες, παίζοντας δυνατά στην άμυνα. Κυρίως οι ερυθρόλευκοι, όμως, ήταν αυτοί που αστόχησαν σε αρκετά σουτ, είτε κοντά στο καλάθι, είτε από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα η Μπιλμπάο να βρει ρυθμό στη συνέχεια κάνοντας το σκορ 5-0 στο 4'. Κάπου εκεί, όμως, οι Πειραιώτες "ξύπνησαν" και με μπροστάρη τον Γκετσεβίτσιους μέσα σε ένα λεπτό έφεραν το σκορ στα ίσα (5-5) στο 5', χάρη σε σερί πόντους από τον Λιθουανό σουτέρ. Οι γηπεδούχοι, μετά, με τρίποντο του Τζάκσον κατάφεραν να ξεφύγουν, αλλά ο Μαρτίνας με ένα ακόμη καλάθι έφερε την διαφορά στο πόντο (8-7).

Ο Παπανικολάου, στη συνέχεια, κατάφερε για ακόμη μία φορά να φορτωθεί γρήγορα με φάουλ (3), με αποτέλεσμα ο Ίβκοβιτς να τον αντικαταστήσει με τον Πρίντεζη, ο οποίος λόγω απουσίας του Κέσελ ανέλαβε τον ρόλο του σμολ-φόργουορντ. Οι δυνατές άμυνες και η αστοχία ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γκριμάου να ευστοχεί στο 9' σε ένα τυχερό σουτ από τα 6.25 (11-7). Λίγο πριν το τέλος η περιόδου οι Ισπανοί μπόρεσαν και έφεραν την διαφορά στο +6 (13-7), αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Ο Μάντζαρης, ακολούθως, πραγματοποίησε δύο σερί κλεψίματα, τα οποία και αξιοποίησαν οι Γκετσεβίτσιους και Πρίντεζης (13-11). Οι ερυθρόλευκοι, όμως, έκαναν λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσαν χώρους και ελεύθερα σουτ στη Μπιλμπάο, τα οποία και εκμεταλλεύθηκαν οι Βάσκοι γράφοντας το 18-11 στη πρώτη περίοδο.

Πάντα σε απόσταση η Μπιλμπάο

Με πεντάδα τους Σπανούλη, Κατσίβελη, Πρίντεζη, Χάουαρντ και Χάινς, ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περίοδου κατάφερε να μειώσει την διαφορά (20-17), με πόντους από τους Πρίντεζη και Χάινς. Η Μπιλμπάο επέλεγε να αμύνεται με ζώνη, αλλά ο Red-Bill βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (22-19). Ο Ίβκοβιτς αποφάσισε στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι να αγωνιστούν με τρία γκαρντ στη περιφέρεια (Σπανούλη, Κατσίβελη, Γκετσεβίτσιους), αλλά οι Πειραιώτες αναλώθηκαν σε λάθη και άστοχα σουτ, με τους διαιτητές παράλληλα να φορτόνουν με αρκετά φάουλ τις δύο ομάδες. Το σκορ στο 16' ήταν 24-19 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι υπερείχαν στα ριμπάουντ (14-9) και στα λάθη (9-6), με τους ερυθρόλευκους να ρίχνουν "τούβλα" (9/17δ, 0/5τρ) στην επίθεση.

Στη συνέχεια ο Κατσίβελης με ωραίο τζαμπ-σουτ έγραψε το 26-21, αλλά ο Φίσερ απάντησε με έμμεσο τρίποντο, φέρνοντας την διαφορά στο +8 (29-21) στο 17'. Χάινς και Τζάκσον βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, ο Σπανούλης σημείωσε το πρώτο τρίποντο στον αγώνα για τον Ολυμπιακό (31-26), αλλά με τον ίδιο τρόπο έδρασε ακολούθως ο Βασιλειάδης, γράφοντας το 34-26 στο 29'. Ο Παπαδόπουλος, ύστερα από τέσσερις άστοχες προσπάθειες, σημείωσε το πρώτο του καλάθι στο ματς (34-28), αλλά έδειξε αδυναμία στις βολές (1/2), με τους Πειραιώτες δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκονται στο -7 (35-29). Η ανάπαυλα βρήκε τους Βάσκους να προηγούνται με σκορ 37-31, οι οποίοι εκμεταλλεύθηκαν τα ριμπάουντ (17-12), με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να αναγκάζουν σε 10 λάθη τους Ισπανούς (έναντι 7 δικών τους), τα οποία, όμως, δεν τα αξιοποίησαν όσο θα έπρεπε. Οι βολές ήταν 2/4 για τους παίκτες του Ίβκοβιτς και 9/11 για εκείνους του Κατσικάρη.

Το ξέσπασμα των Βάσκων

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Παπαδόπουλο. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν φορτσάτοι με εύστοχες προσπάθειες από τους Μάντζαρη, Παπανικολάου και Red Bill, κάνοντας ένα σερί 7-2, μειώνοντας στο καλάθι (39-37). Ο Άντιτς διατήρησε τη διαφορά με βολές (41-39), αλλά οι Βάσκοι στη συνέχεια "ξέσπασαν" κάνοντας ένα σερί 9-0 στο 26', ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 (50-39), χάρη σε πόντους από τους Μπάνιτς και Μπλουμς. Η κερκίδα σε εκείνο το σημείο πήρε "φωτιά", η Μπιλμπάο ήταν φανερό πως βρήκε ρυθμό και ο Ίβκοβιτς πήρε εσπευσμένα τάιμ-άουτ ώστε να ηρεμήσει τους παίκτες του, οι οποίοι έχασαν σε εκείνο το σημείο την επαφή με το σκορ.

Το σερί των Βάσκων έφτασε στο 11-0 (52-39, +13) με ένα ακόμη καλάθι του Μπάνιτς που έκανε τη "ζημιά", ενώ είναι χαρακτηριστικό της έλλειψης συγκέντρωσης, πως ο Χάινς στη συνέχεια αστόχησε σε δύο σερί βολές. Ο Κροάτης-φόργουορντ-σέντερ έφτασε τους 14 πόντους στο ματς, ανεβάζοντας την διαφορά στο +15 (54-39). Το εντυπωσιακό σερί της Μπιλμπάο σταμάτησε στο 13-0, καθώς ο Σπανούλης ύστερα από τρία λεπτά δίχως καλάθι για τον Ολυμπιακό, με βολές μείωσε σε 54-41, με τον Γκριμάου, όμως, στη συνέχεια, να ξεσηκώνει την εξέδρα ευστοχώντας σε ένα απίθανο τρίποντο, ανεβάζοντας την διαφορά στο +16 (57-41) στο 29'. Στα τελευταία δύο λεπτά, όμως, οι Πειραιώτες αφυπνίστηκαν, ο Σπανούλης έκλεβε και μοίραζε μπάλες, με τον Χάινς να τις αξιοποιεί και τους ερυθρόλευκους να ρίχνουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (56-47). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Ισπανούς στο +11 (60-47), με τον Κατσίβελη να μειώνει με ηρωικό σουτ.

Ο Μπάνιτς έκανε "πάρτι" με 22 πόντους

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με πεντάδα τους Κατσίβελη, Σπανούλη, Γκετσεβίτσιους, Χάουαρντ και Χάινς, ενώ στη συνέχεια έβγαλε τον Λιθουανό περνώντας στη θέση του τον Μάντζαρη. Ο Βασιλειάδης ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Γκετσεβίτσιους. Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό, οι ομάδες αποφάσισαν να τρέξουν στο γήπεδο, με τους Μπάνιτς και Γκετσεβίτσιους να συνεχίζουν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο "μπόμπερ" Μαρτίνας έβαλε ένα ακόμη τρίποντο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι μείωσαν στο σημείο εκείνο σε 65-55, αλλά οι Φίσερ και Τζάκσον έφεραν την διαφορά στο +14 (71-57) στο 35'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι ερυθρόλευκοι κυνήγησαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, αλλά αυτό δεν ήταν εύκολο.

Οι Πειραιώτες με καλάθια των Παπαδόπουλου και Χάινς μείωσαν σε 71-61, αλλά παρά το γεγονός πως έβγαλαν ορισμένες καλές άμυνες στη συνέχεια, δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν, κάνοντας λάθη και άστοχα σουτ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Μπιλμπάο να αυξήσει την διαφορά ξανά στο +14 (75-61), χάρη σε πόντους του Φίσερ και του εντυπωσιακού Μπάνιτς, ο οποίος είχε φτάσει τους 22 (!) πόντους (7/9δ). Στα τελευταία λεπτά οι ερυθρόλευκοι παράτησαν το παιχνίδι, καθώς το αποτέλεσμα είχε κριθεί, με την έδρα της Μπιλμπάο να έχει πάρει "φωτιά" και τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να κυνηγούν να πάρουν νίκη με μεγάλη διαφορά, σκεπτόμενοι το ενδεχόμενο ισοβαθμίας στον όμιλο. Οι Βάσκοι, τελικά, κέρδισαν τους Πειραιώτες με σκορ 76-61, φανερώνοντας τις πολλές αδυναμίες των ερυθρολεύκων.

Τα δεκάλεπτα:  18-11, 37-31, 60-47, 76-61

Ανά δεκάλεπτο: 18-11, 19-20, 23-18, 15-12

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Φίσερ 2, Τζάκσον 11(1), Χαμπλ 2, Μπάνιτς 22, Μουμπρού 4(1), Στέβιτς, Ερβέλ, Φίσερ 16, Λόπεθ, Βασιλειάδης 9(2), Γκριμάου 7(1), Μπλουμς 3(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 14, Άντιτς 4, Σπανούλης 9(1), Χάουαρντ 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 15(2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 4.