Παρασκευή 27 Απριλίου 2012

Ανώμαλη προσγείωση

26/4/2012

Μετά από τρία διαδοχικά πρωταθλήματα και επιτυχίες σε όλα τα επίπεδα η ομάδα βόλεϊ του Θρύλου ολοκλήρωσε πέμπτη τη φετινή σεζόν. Οι 10 όλοι κι όλοι παίκτες που ταξίδεψαν αυθημερόν στη Θεσσαλονίκη ηττήθηκαν με 3-1 σετ από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και κατέλαβαν την πέμπτη θέση που τους οδηγεί στο Τσάλεντς Καπ της επόμενης περιόδου. Αντίθετα, οι «κίτρινοι» θα συμμετάσχουν στο CEV Cup. Αξίζει ν' αναφερθεί ότι η πέμπτη θέση είναι η χειρότερη που έχει κατακτήσει ποτέ η ομάδα μας στην ιστορία της στην Α1!

Σε ένα ματς, όπου και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς ξένους αθλητές (με τον Ολυμπιακό να μην έχει και σ' αυτό το ματς τους Ανδρεάδη, Φιλίποφ, ενώ ο Ιωάννου λόγω τραυματισμού έπαιξε λίμπερο) ο Άρης ευτύχησε να πάρει το πρώτο και τρίτο σετ (που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες) και να γείρει την πλάστιγγα υπέρ του.
Στο πρώτο σετ μάλιστα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-24, χωρίς όμως να μπορέσει να τελειώσει το σετ, με τον Άρη να ισοφαρίζει 24-24 και να παίρνει το σετ με μπλοκ των Χαραλαμπίδη, Μαυροβουνιώτη. Στο δεύτερο μετά το 9-9 μόνο ο Ολυμπιακός υπήρχε στο γήπεδο και το κατέκτησε με 12-25, ενώ στο τρίτο πάλι οι ερυθρόλευκοι έχασαν ένα σημαντικό προβάδισμα. Βρέθηκαν μπροστά με 19-21, αλλά τα σερβίς του Τζελάτη έφεραν τον Άρη να προηγείται με 22-21 και στο 23-23 είχαμε διαδοχικά χαμένο σερβίς του Πετρέα και άουτ του Κοκκινάκη για την επικράτηση του Άρη.Πλέον οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και μετά το 10-8, δημιούργησαν μια σημαντική διαφορά (13-10, 16-12, 18-13, 21-13) φτάνοντας με άνεση στη νίκη.

Τα σετ: 27-25, 12-25, 25-23, 25-19
Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 6 (6/17 επ., 69% υπ. - 63% άριστες), Χαραλαμπίδης 13 (6/9 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3, Κιόσης 5 (4/13, 1 μπλοκ), Τζελάτης 22 (19/36 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 70% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (77% υπ. - 77% άριστες) / Παλέντζας , Κυπριανός, Μαυροβουνιώτης 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. - 37% άριστες)
Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Σωτηρίου 8 (5/17 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 20 (11/18 επ., 7 μπλοκ), Λιβαθηνός 2, Κοκκινάκης 10 (10/22 επ., 58% υπ. - 54% άριστες), Κανέλλος 15 (12/13 επ., 2 μπλοκ), Κουζούνης 19 (17/32 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 56% άριστες), Ιωάννου -λ 50% υπ. - 38% άριστες