Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2

Ο Ολυμπιακός "έπαιξε με τη φωτιά", αλλά δεν... κάηκε! Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στου Ρέντη και προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Άρη, πάλι στο "Μελίνα Μερκούρη". Αυτή είναι η 14η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις κόντρα στους πράσινους.
Στο τάι μπρέικ, οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 11-12, αλλά με 4-0 σερί πανηγύρισαν την πρόκριση στην οκτάδα, σε ένα σχεδόν γεμάτο γήπεδο, μαζί με τους φίλους του Ολυμπιακού. Έτσι, για να σπάει λίγο η μονοτονία, αυτή η νίκη ήρθε λίγο πιο δύσκολα από τις υπόλοιπες κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο. Να σημειωθεί ότι στο τέταρτο σετ κι ενώ οι ερυθρόλευκοι προηγούνταν με 2-1 στο σκορ, η διαιτητής Λεμονιάς Μουλά "είδε" άουτ το καθαρό καρφί του Γιορντάνοφ, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 24-23 και να χάνει το σετ, το οποίο θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει. Στη φάση των "8", η πειραϊκή ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Άρη, πάλι στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρέντη, σε νοκ άουτ αναμέτρηση, η οποία θα διεξαχθεί στις 20 Φεβρουαρίου.

Με την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας συνδύασε ο Ολυμπιακός την 14η σερί νίκη επί του Παναθηναϊκού. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, όπως και το πρόσφατο του πρωταθλήματος, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 1000 φιλάθλων του Ολυμπιακού, που δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα, μέχρι τον τελευταίο πόντο και επιβεβαίωσε απόλυτα τον τίτλο του ντέρμπι των αιωνίων. Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα (20/2) τον Άρη.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός από τους πρώτους πόντους πήρε μια σημαντική διαφορά (3-6, 5-8) για να μετατρέψει το 7-9 σε 7-14, αφού οι ερυθρόλευκοι είχαν κακή υποδοχή και κατ' επέκταση προβληματική ανάπτυξη. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 8-16, με τον Ολυμπιακό (χωρίς τον Χριστοφιδέλη και με άρρωστο τον Σμαραγδή) να τρέχει ένα δικό του σερί και να μειώνει 12-16. Ο ΠΑΟ όμως έπαιρνε εύκολα την αλλαγή, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο (πλησίασε στους 3 στο 20-23) και το σετ πήγε στον Παναθηναϊκό.

Στο β' σετ οι όροι αντιστράφηκαν και ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟ στην επίθεση προηγήθηκε 7-3, φτάνοντας στο +5 (16-11) με τους πράσινους να μπορούν να μειώσουν έως τους τρεις πόντους (18-15, 20-17), αλλά μέχρι εκεί. Το γ' σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, αφού ο Ολυμπιακός το κατέκτησε εύκολα, αλλά είχαμε δύο διακοπές (στο 8-4 και στο 20-10) για συστάσεις προς τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη προηγήθηκαν με 4-0 στο δ' σετ και πολλοί πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, με την άποψη αυτή να ενισχύεται όταν στο 14-11 αποχώρησε ο Γουόλκερ (είχε κουραστεί υπερβολικά)… Κι όμως ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε και την απώλεια του Αμερικάνου, μετατρέποντας το 18-16 σε 18-19 και φτάνοντας στο 21-23 με κόντρα του Μανιόπουλου. Ο Γιούρισιτς με μπλοκ στον Μανιόπουλο ισοφάρισε 23-23, ο Στίγγας έκανε το 23-24 και στη συνέχεια ένα λάθος των διαιτητών που έδωσαν κακώς άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά δύο πόντων μέχρι το 11-11. Ο ΠΑΟ στο 11-12 είχε την ευκαιρία να το κάνει, αλλά ο Μανιόπουλος δέχθηκε το μπλοκ, ακολούθησε κακή υποδοχή του Ζήση και κόντρα του Κοκκινάκη, για να κλείσει το ματς με μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Μανιόπουλο και νέα κόντρα του Κοκκινάκη.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: "Φέραμε το ματς εκεί που θέλαμε, αλλά χαλαρώσαμε πιστεύοντας ότι τελείωσε κι ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι το ήθελε. Ευτυχώς στο τέλος το μπλοκ μας λειτούργησε σωστά, κάτι που αν γινόταν νωρίτερα θα είχαμε κερδίσει πιο εύκολα. Ο αντίπαλος έπαιξε ελεύθερα, δεν είχε άγχος, κι έγινε ένα συναρπαστικό ματς. Εμείς έχουμε μπροστά μας ένα παιχνίδι σε δυο μέρες, έχουμε τα γνωστά προβλήματα και ελπίζω από Δευτέρα να επιστρέψουμε όλοι στις προπονήσεις. Σήμερα αγχωθήκαμε υπερβολικά, κι αυτό ίσως γιατί το θέλαμε πάρα πολύ".

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Στέλιος Καζάζης, τόνισε: "Δεν ξέρω αν θα ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη αν προκρινόμασταν αλλά θα ήταν έκπληξη.  Ήρθαμε εδώ όμως πιστεύοντας ότι μπορούμε και το παλέψαμε. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό ήταν το κύκνειο άσμα της ομάδας. Δυστυχώς δεν είχαμε τη δυνατότητα να πάρουμε έναν παίκτη των 500 ευρώ. Είμαστε έντεκα κι ένας να πάθει κάτι δεν έχουμε επιλογές. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να αντέξουμε ψυχικά, σωματικά κι ήδη ο Γουόλκερ βγήκε για να μην πάθει θλάση στη γάμπα και τον χάσω για ένα μήνα".

Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-15, 23-25, 15-12.

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Κοκκινάκης 18 (16/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 44% άριστες), Γιούρισιτς 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3, Ποτότσνικ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (21/36 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου –λ (70% υπ. – 30% άριστες) / Μαρούλης, Σωτηρίου 1, Μάρκου.

Παναθηναϊκός (Στέλιος Καζάζης): Ιωάννου 20 (17/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γουόκερ 17 (13/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 54% υπ. – 23% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 22% άριστες), Λιβαθηνός, Στίγγας 10 (8/9 επ., 2 μπλοκ), Βόγκελ 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης –λ (64% υπ. – 39% άριστες) / Μανιόπουλος 3 (3/10 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Βολουδάκης, Λιόντας, Βολουδάκης.