Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Άνετα ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟ

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 3-0 στο πρώτο ματς του 2ου ομίλου του Λιγκ Καπ.

Τελευταία ενημέρωση 05/10/2013, 22:07
Δείχνοντας την υπεροχή του σε όλα τα σημεία του ματς ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στο πρώτο ματς του 2ου ομίλου του Λιγκ Καπ.

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς τον τραυματία Μπόγιαν Γιορτνάνοφ στην σύνθεσή τους, ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς και επικράτησε εύκολα κόντρα στον Παναθηναϊκό που έδειξε καλά στοιχεία σε μπλοκ και άμυνα.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός πίεσε, όμως δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά που δημιούργησε ο Ολυμπιακός απ' την αρχή, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-19.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το 2ο σετ, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε 22-22 και τους «ερυθρόλευκους» να εκμεταλλεύονται την εμπειρία του Χριστοφιδέλη και τα λάθη των αντιπάλων για να κάνουν το 2-0.

Το 3ο σετ ήταν... τυπική διαδικασία για τον Ολυμπιακό, αφού εξασφάλισε από νωρίς τη διαφορά που του χάρισε τη νίκη με 3-0.

H διακύμανση 1ο σετ: 24' (8 – 5), (16 – 13), (21 – 17), 25 – 19
2ο σετ: 28' (8 – 5), (16 – 14), (21 – 18), 25 – 22
3ο σετ: 22' (8 – 6), (16 – 12), (21 – 13), 25 - 15

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρήνη.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-22, 25-15)

*Οι πόντοι του Ολυμιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟ προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ.Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9π. (8/18, 50% υπ., 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 9 (5/8, 4 μπλοκ), Καλντέιρα 14 (12/21, 20% υπ., 2 άσσοι), Σωτηρίου 6 (5/12, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (4/6, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 65% υπ., 53% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ.), Μαρούλης, Κοκκινάκης, Βολουδάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Στιβαχτής 5π. (2/3, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πενόλιο 6 (6/15, 29% υπ.), Αμορόσο 7 (7/11 επ.), Μουρ 8 (3/8, 5 μπλοκ), Μπέλλος 12 (10/25, 2 μπλοκ), Καριπίδης 4 (4/12, 48% υπ.) / Κουρούπης (λ. - 48% υπ., 48% άριστες), Καπίρης 1 (1 /2), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας 1 (1 / 1), Πολυχρονιάδης.

«Κάποιοι παίκτες θα προβληματιστούν»

Στην διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες αναφέρθηκε ο Γιάννης Λάιος μετά το τέλος του ματς.

Ο τεχνικός των «πρασίνων» τόνισε πως το ματς κόντρα στον πρωταθλητή ήταν ευκαιρία για χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος, υπογραμμίζοντας τα καλά σημεία του Παναθηναϊκού στο ματς.

«Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι που κάναμε εκτός έδρας με τον πρωταθλητή είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε πολλές διαπιστώσεις. Ο Ολυμπιακός είχε πολλές δυνατότητες στην επίθεση. Η ομάδα μου κατά διαστήματα στάθηκε καλά μέσα στο παιχνίδι και στα δύο πρώτα σετ θα μπορούσε να είχε κερδίσει ακόμα 1-2 πόντους αποφεύγοντας εύκολα λάθη που πήγαν πόντοι υπέρ των γηπεδούχων».

«Στο 3ο σετ δοκίμασα ένα δεύτερο σχήμα με δεύτερο σχήμα με πασαδόρο – διαγώνιο αλλά χάλασε η υποδοχή και δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Γενικά οι παίκτες μου είχαν ευκαιρία να δουν πως είναι να παίζεις εκτός έδρας με τον πρωταθλητή».

«Γενικά η ομάδα μου δεν είναι έτοιμη να νικήσει τον Ολυμπιακό. Είναι ένα σωστό αποτέλεσμα. Κάποιοι παίκτες μου θα προβληματιστούν γιατί δεν κατάφεραν αυτά που θέλαμε. Ελπίζω να βελτιωθούμε για να είμαστε δυνατοί στη συνέχεια».
Tα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Λαμία -  Φοίνικας Σύρου 3-2 (36-34, 25-22, 15-25, 18-25, 13-15)
Άρης-Εθνικός Αλ 3-2 (25-19, 25-20, 19-25, 14-25, 15-12)
Νίκη Αιγινίου-ΠΑΟΚ 0-3 (24-26, 23-25, 24-26)
Ολυμπιακός-Παναθηναικός (25-19, 25-22, 25-15)
Παμβοχαικός-Παναχαική  1-3 (25-19, 19-25, 21-25, 24-26)

20.00: Παμβοχαικός- Φοίνικας Σύρου

Καζάζης: "Είμαστε ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης"

Ο Δημήτρης Καζάζης στάθηκε στο γεγονός πως ο Ολυμπιακός κατάφερε να καλύψει με επιτυχία στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, το κενό του Μπόγιαν Γιορντάνοφ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στην πρεμιέρα του Λιγκ Καπ λόγω τραυματισμού.

Με μια ατυχία της τελευταίας στιγμής, καθώς στην χθεσινή προπόνηση ο Μπόμπι Γιορντάνοφ ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι και προφυλάχθηκε από το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν για τους τρεμπλούχους Ελλάδας, ο Ολυμπιακός πήρε μια καθαρή, δίκαιη και εύκολη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, όπως την χαρακτήρισε με ικανοποίηση ο Δημήτρης Καζάζης σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα.