Βελτίωση, αλλά και πάλι ήττα

23
5/10/11

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 67-62 από την Εφές

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο δεύτερο φιλικό του με την Εφές Πίλσεν. Στο προπονητήριο της τουρκικής ομάδας, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 67-62, παρουσιάζοντας όμως μια εντελώς διαφορετική εικόνα, σε σχέση με τον αγώνα της Κυριακής στο τουρνουά «two nations cup».

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά το φιλικό και προηγήθηκαν 6-15, αλλά οι Τούρκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι που έγινε ντέρμπι ως το 28 (54-50). Τέσσερα συνεχόμενα κακά λεπτά ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (64-51), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν παρασύρθηκαν και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησαν τους Τούρκους άποντους για εφτά λεπτά μειώνοντας σε 64-62. Ένα τρίποντο του Βούγιασιτς στο 39' έλυσε τα χέρια των Τούρκων κι άφησε τους «ερυθρόλευκους» με το χαμόγελο της καλής εμφάνισης.

Αν πάντως οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν πιο προσεχτικοί (20 λάθη έναντι 13 της Εφές) και πιο εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου (6/26), τότε θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 38-34, 57-50, 67-62
ΕΦΕΣ (Σαρίτσα): Μπαλμπάι 2, Τουντσερί 2, Ιλιέφσκι, Βούγιασιτς 16(2), Κίνσεϊ 3, Σαβάνοβιτς 2, Ακιόλ, Γκιουλέρ 9, Σιρίν, Μπατίστα 18, Ιλιασόβα 7(1), Κούγκο 8
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 15(5ρ.), Λούκας 5(1), Σπανούλης 4, Χάουαρντ, Κέσελι 2(0/7 3π. – 4ρ. – 3ασ.), Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 12(2/7), Πρίντεζης 8(6ρ. – 3ασ.), Παπανικολάου 3(1), Σλούκας 3(1), Κατσίβελης 2

·Οι δυο ομάδες έπαιξαν και πέμπτο δεκάλεπτο στο οποίο χρησιμοποιήθηκαν οι αναπληρωματικοί και όσοι δεν αγωνίστηκαν στα πρώτα σαράντα λεπτά (Μάντζαρης, Γλυνιαδάκης από Ολυμπιακό)। Στο έξτρα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επικράτησε 20-23 με κορυφαίο τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη.