Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2012

Πρωταθλητής χειμώνα ο Θρύλος

Ο πρώτος γύρος της Superleague ολοκληρώθηκε και ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε σε Πρωταθλητή χειμώνα. Την καλύτερη επίθεση, αλλά και την καλύτερη άμυνα διαθέτουν οι ερυθρόλευκοι.
Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της Superleague, καθώς επικράτησε του Ατρομήτου στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με 1-0. Οι Πειραιώτες βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας με 36 πόντους σε 15 ματς, με τον Παναθηναϊκό, βέβαια, να ακολουθεί με 30, αλλά έχοντας δύο αγώνες λιγότερους (έχει να παίξει με Λεβαδειακό και Δράμα).
Σε αυτές τις 15 πρώτες αγωνιστικές της Superleague, οι ερυθρόλευκοι διαθέτουν τόσο την καλύτερη επίθεση με 36 γκολ, όσο και την καλύτερη άμυνα με 12 τέρματα παθητικό, όντας στο +24. Συνολικά μετράει στο πρωτάθλημα 11 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" έχει δύο "Χ" (με ΟΦΗ και Παναθηναϊκό), μία μετράει εκτός έδρας (με ΑΕΚ), ενώ το μόνο ματς που έχει χάσει είναι από τον Αστέρα στην Τρίπολη. Τις 6 νίκες τις έχει πετύχει στο Φάληρο και τις 5 μακριά από τον Πειραιά.

Στην πρώτη θέση των σκόρερ του Ολυμπιακού είναι τρεις παίκτες. Ο λόγος για τους Κέβιν Μιραλάς, Ραφίκ Τζεμπούρ και Μάρκο Πάντελιτς, καθώς όλοι τους έχουν σημειώσει από 9 τέρματα. Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής (1248 λεπτά) είναι ο Βέλγος στράικερ, ακολουθεί ο Χοσέ Χολέμπας (1205), τρίτος είναι ο Ιβάν Μαρκάνο (1157), τέταρτος ο Αλγερινός επιθετικός (1101) και πέμπτος ο Αβραάμ με 1006 λεπτά. Στα 14 από τα 15 ματς, μάλιστα, έχουν παίξει οι Μιραλάς και Μαρκάνο.

Tα στατιστικά των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού στον πρώτο γύρο της Superleague: