Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2013

Κυπελλο Ελλαδος Β φαση

19/09/2013
Οι Κέρκυρα και Φωστήρας πήραν τα τελευταία εισιτήρια για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας την Δόξα Δράμας στα πέναλτι και τον Πανηλειακό αντίστοιχα. Στην επόμενη φάση, η Κέρκυρα θα αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό και ο Φωστήρας τον Ατρόμητο.
Στην Κέρκυρα, η Δόηα άνοιξε το σκορ στο 22', με τον Στόικο, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού δύο λεπτά μετά, ο Ζορμπάς ισοφάρισε σε 1-1. Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια της κανονικής διάρκειας, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί, η Κέρκυρα έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 στο 105', με τον Βενέτη, αλλά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στόικου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 και έστειλαν το παιχνίδι στην ρουλέτα των πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι, ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε την εκτέλεση του Ρούτση και έδωσε την πρόκριση στους νησιώτες, αφού στην συνέχεια ο Ανδρεόπουλος ευστόχησε και έκανε το τελικό 6-5.

Στον Πύργο, ο Φωστήρας πήρε σπουδαία πρόκριση, παρόλο που έπαιζε από το 60' με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20', με τέρμα του Βούζα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 65', με τον Καλαϊτζίδη. Ωστόσο, ο Φωστήρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 79' πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με αυτογκόλ του Οσκαρ.

Ο Φωστήρας κράτησε το υπέρ του 2-1 μέχρι το τέλος, έφυγε από τον πύργο με το διπλό και παράλληλα πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση.