Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0

Επίδειξη δύναμης για τον Ολυμπιακό, που νίκησε εύκολα τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ και έκανε το δύο στα δύο στο Πρωτάθλημα. Μόνο στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκαν οι ερυθρόλευκοι που έπαιξαν όμορφο βόλεϊ, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον εκπληκτικό Μπόγιαν Γιορντάνοφ.
Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Volley League ΟΠΑΠ, παίζοντας ωραίο βόλεϊ. Στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρέντη, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν τον Παμβοχαίκό με 3-0 σετ, διπλασιάζοντας τις επιτυχίες τους στο Πρωτάθλημα. Η πειραϊκή ομάδα συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο σετ, αλλά με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να "βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά" κατάφερε να επικρατήσει με 25-22. Στα δύο επόμενα σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίστασης στον Παμβοχαϊκό, κερδίζοντας εύκολα με 25-16 και 25-19, αντίστοιχα.
Ανώτερος ο Ολυμπιακός, επιβλήθηκε δίκαια με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού στο κλειστό του Ρέντη, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013. Έτσι, οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ηττήθηκαν για δεύτερη φορά.

Ουσιαστικά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ (και μέχρι το β' τεχνικό τάιμ άου του γ' σετ), με τον Παμβοχαϊκό να δείχνει μέχρι εκείνη τη στιγμή ικανός να απειλήσει τους ερυθρόλευκους (αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Στεφάνου). Όταν όμως τελειώνεις τον αγώνα με ένα μπλοκ και έναν άσο, κι ο αντίπαλος του έχει αντιστοίχως 4 άσους και 8 μπλοκ, δύσκολα μπορείς να περιμένεις κάτι καλύτερο.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 0-4 και να βρίσκεται σταθερά πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ (4-7, 6-9, 12-15), μετά το β' τεχνικό ταιμ άουτ (14-16), προηγήθηκε 17-16 (άουτ Κατσανεβάκης) και το σετ κρίθηκε στο 21-19. Ο Ποτότσνικ μπήκε αντί του Σμαραγδή, οι οπαδοί του Παμβοχαϊκού του ζητούσαν από την κερκίδα να χάσει το σερβίς, αλλά ο Σλοβένος πρώην παίκτης του ‘Πάμβο' πήρε άσο (22-19), για να ακολουθήσει άουτ επίθεση του Γιοβάνοβιτς.

Στο β' σετ ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο, αφού ο Γιορντάνοφ ήταν ασταμάτητος (εκπληκτική εμφάνιση με 20/29 επιθέσεις και μόλις ένα λάθος), παρόλο που ταλαιπωρείται εδώ και δύο ημέρες από ίωση. Στο γ' σετ ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε, αφού μέχρι το 13-14 ήταν ανταγωνιστικός, ωστόσο τα σερβίς του Φιλίποφ έφεραν τον Ολυμπιακό +3 (17-14) με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-19.

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 10 (9/13 επ., 1 άσο, 57% υπ. - 50% άριστες), Γιούρισιτς 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2, Κοκκινάκης 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (20/29 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (6/7 επ., 1 άσο), Σωτηρίου -λ (73% υπ. - 53% άριστες) / Μαρούλης, Ποτότσνικ 2, Μάρκου 1.

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Μαντέκας 12 (12/21 επ., 56% υπ. -35% άριστες), Μπεκιάρης 6 (6/7 επ., 31% υπ. - 23% άριστες), Τερζής 1, Καραγιάννης 1 (1/3 επ.), Κατσανεβάκης 4 (3/7 επ., 1 άσο), Γιοβάνοβιτς 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (68% υπ. - 58% άριστες) / Δρογκάρης 1, Παπαδόπουλος, Μπάκας, Βαρδής, Πανταλέων 4 (4/4 επ.).

Διαιτητές: Βαρθαλίτης, Φραγκάκης