Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2014

Παραλίγο την ανατροπή ο Ολυμπιακός- Νικη οι γυναικες

09/01/2014

Κοντά στον πρώτο της βαθμό στο Τσάμπιονς Λιγκ έφτασε η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, η οποία ηττήθηκε, εκτός έδρας, από την Έγκερ με 12-11. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Φουντούλη στο τέλος...

Παραλίγο την ανατροπή ο Ολυμπιακός

Δεν ήταν καλύτερος, αλλά παραλίγο να "κλέψει" το βαθμό...

Ο Ολυμπιακός έφθασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, όμως έχασε από την Έγκερ με 12-11 στην Ουγγαρία και παραμένει χωρίς βαθμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Η φάση του αγώνα έγινε, μόλις, 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, καθώς ο Ολυμπιακός έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στην κόντρα, ο Γιάννης Φουντούλης βρέθηκε «φάτσα» με τον Μπιστριτσάνι, αλλά έχασε, όντας ολομόναχος, την μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το ματς.

Οι Πειραιώτες ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, είχαν πρόβλημα στην άμυνα, δεχόμενοι πολλές ποινές, κατάσταση που εκμεταλλεύτηκαν οι Ούγγροι, σκοράροντας αρκετές φορές στον παίκτη παραπάνω.

Παρόλα αυτά, στο τελευταίο οκτάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε αποσπάσει την ισοπαλία, αν τα δύο γκολ (Κολόμβος, Φουντούλης) συμπλήρωνε ακόμη ένα του Χιώτη περιφερειακού, στη φάση του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 3-2, 3-4

Νικη οι γυναικες
Oι «ερυθρόλευκες», επικράτησαν 3-0 σετ των Ιώνων στη Νέα Ιωνία και προσπέρασαν, επίσης, τα Βριλήσσια, ευρισκόμενες προσωρινά στη δεύτερη θέση. Αντίθετα, οι γηπεδούχες παρέμειναν στην τελευταία θέση και δύσκολα θα καταφέρουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη δεν δυσκολεύτηκαν (8-13, 10-16, 13-20) να πάρουν το πρώτο σετ με 25-15, χάρη στο ακαταμάχητο σερβίς τους, αλλά και στο πολύ καλό μπλοκ τους, που δεν επέτρεψε στις γηπεδούχες να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά τους.

Στο δεύτερο σετ, οι Ίωνες ακολούθησαν στο σκορ όσο μπορούσαν (5-5, 9-10, 11-15), όμως οι Πειραιώτισσες ήταν και πάλι εκείνες που όταν χρειάστηκε «πάτησαν το γκάζι» (14-20) και έφτασαν στο 2-0 (25-19) με σχετική άνεση.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς (3-6, 4-10, 6-15), φτάνοντας στο πρώτο... ξεκούραστο τρίποντο της χρονιάς.

Ο προπονητής των Ιώνων, Μάρκος Κωβαίος, μετά το τέλος του ματς, είπε: «Η διαφορά δυναμικότητας ήταν πολύ μεγάλη και το ματς που πραγματικά μας ενδιαφέρει είναι αυτό του προσεχούς Σαββάτου με τον Ηρακλή Κηφισιάς. Είχαμε μια απρόοπτη ατυχία με τον τραυματισμό της Φωτεινού στην τελευταία προπόνηση. Από την πλευρά του, ο κόουτς του Ολυμπιακού, Γιάννης Νικολάκης, είπε: «Το μόνο θέμα που υπήρχε για αυτό το ματς ήταν να ξεπεράσουμε το διάστημα της διακοπής. Φτάσαμε σε ένα εύκολο "τρίποντο" χωρίς να πιάσουμε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης. Είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω όλες σχεδόν τις παίκτριες, διότι όλες θα χρειαστούν για τη συνέχεια».

Τα σετ: 15-25, 19-25, 17-25

Ίωνες (Κωβαίος): Μαλουσάρη 2 (1/3 επ., 1 άσο), Σκορδίλη 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κομλένοβιτς 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 24% άριστες), Κατσαντώνη 5 (4/23 επ., 1 μπλοκ), Μουτζούρη 1 (1/4 επ.), Χρήστου 11 (7/23 επ., 4 άσοι, 46% υπ. – 36% άριστες), Μάρκου –λ (56% υπ. – 25% άριστες) / Ντόνα 1

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 35% άριστες), Κις 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ), Γιώτα 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ), Μονζόνι 5 (5/8 επ.), Χριστοδούλου 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Κονόμι – λ (75% υπ. – 67% άριστες) / Λαμπρούση 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπίλλια, Τέζα 1